Vaříme a hurá na výlet! Pojďte ven objevovat barevný podzim

Barevný podzim zve k  výletům do přírody a na těch pěkně vyhládne! Jakou svačinu si zabalit na podzimní procházky cestou necestou? Které potraviny nás příjemně zahřejí a dodají nám v tomto ročním období energii? Na tyto otázky odpoví Jakvkuchyni.cz v článku!

Vaříme a hurá na výlet! Pojďte ven objevovat barevný podzim
Článek Vaříme a hurá na výlet! Pojďte ven objevovat barevný podzim na Jakvkuchyni.cz o tom, co si s sebou zabalit na podzimní výlet. (Zdroj: Shutterstock.com).

Jaká jídla jíst na podzim? 

S příchodem podzimu nás ochladí první ranní mrazíky. Z našeho jídelníčku je proto ideální odstranit potraviny s chladicím efektem, které bychom měli naopak nahradit těmi, co nám rozproudí krev v žilách a zahřejí nás. Jaké to jsou? Například:

Do jídelníčku je nejlepší zařadit vše, co právě roste na našich zahradách. Na podzim si pochutnáme na čerstvých jablkách, švestkách, hruškách, dýních, cuketách a bramborách.
Z ovoce si můžeme vyrobit výborný domácí mošt a z dýní vykouzlíme výtečnou polévku, nebo i jiné dobroty.

Právě dýně získávají na čím dál větší popularitě, třeba i Vás zaujme některý z tipů na dýňové recepty:

Pokud máte doma vhodnou opakovatelně použitelnou nádobu, všechny z výše uvedených receptů si můžeme připravit na výlety do přírody

Hurá na výlet do podzimní přírody 

Podzimní příroda hraje všemi barvami a stejně pestrobarevná by měla být i naše strava.
Jídlo si je vhodné si připravovat vždy s ohledem na počasí, které může být na podzim nevyzpytatelné. A to především na horách. Slunečné dopoledne se rázem změní na deštivý den.
A právě v tuto chvíli nám přijde vhod teplý čaj a výživný sendvič. Co vše si na výlet můžeme zabalit, abychom získali potřebnou energii? Vyzkoušejme například:

Jaké čaje si připravit na podzimní výlety a proč?

Čaje jsou ideální nápojem, který prohřeje tělo zevnitř. Kromě toho, že čajem tělo zahřejeme a dodáváme mu tolik potřebné tekutiny, může být také vhodným zdrojem energie. Mezi vhodné čaje patří:

  • zázvorový čaj: ten tělo opravdu prohřeje, zázvor totiž zvyšuje krevní tlak a má tak vliv na oběhový systém;
  • čaj massala: typický nápoj pocházející z Indie je kombinací černého čaje, mléka, cukru a indického koření – tělu dodá potřebnou energii, povzbudí ho a zahřeje;
  • skvělou volbou je i čaj z šípků, rakytníku či z lesního ovoce, kterým neodolají ani děti.

DOBRÉ VĚDĚT
Specialista na výživu, Petr Havlíček, k nápojům vhodným v chladných měsících uvádí: “Za hřejivé nápoje uvádí tradiční čínská medicína fermentovaný černý čaj, puh-er, roibos či zázvorový čaj. Dobrým tipem je i přidat skořici. Samozřejmě ale do takového čaje, jehož chuť se snese s chutí skořice.”, podrobněji v článku
Petr Havlíček radí: jak se stravovat v zimních měsících.

Jak zabalit svačinu na cesty do podzimní přírody?

Podzimní počasí je ke svačině v batohu “milosrdné”. Máslo se nám nerozteče jako v horkém létě a nezamrzne jako během zimních měsíců. Na výlet si proto můžeme s klidným svědomím přibalit chléb s pomazánkovým nebo tradičním máslem a výborně si na něm pochutnáme. Několik kilometrů dlouhou cestu přežijí i kvalitní šunky, uzeniny a sýry. 

A do čeho bychom si tyto dobroty měli zabalit? Ideální je zvolit znovupoužitelné sáčky na svačinu. Naopak bychom se měli vyhýbat jednorázovým obalům, které se po jednom použití změní v odpad.

Muffiny jsou ideální podzimní svačinou na výlety. Jakto? 

  • Jsou výborné naslano i na sladko. 
  • Pochutnáme si na nich, ať jsou studené, nebo právě vytažené z trouby. 
  • Zasytí nás a dodají potřebnou energii. 

Existuje celá řada druhů muffinů. Pojďme si je společně připravit s chorizem, čedarem a špenátem. Vyzkoušet ale můžeme také muffiny s:

Jak na muffiny s chorizem podle receptu od Jakvkuchyni.cz?

Muffiny s chorizem, čedarem a špenátem

Muffiny s chorizem, čedarem a špenátem

Muffiny naslano jsou skvělá svačinka, kterou si s chutí dáme jen tak. Ale když do nich přidáme chorizo, čedar a špenát, máme rázem...

Recept - suroviny a postup

Tak hurá ven, za kouzelným a barevným podzimem! A nezapomeňte, že i když jdeme ven, můžeme jíst chutná a zdravá jídla! V lese po sobě nezanechávejme nic, příroda nám poděkuje.

Na cestu do přírody si můžeme svačinu zabalit do znovupoužitelných materiálů. Patří mezi ně například svačinové termo sáčky, voskované ubrousky, látkové pytlíky, opakovatelně použitelné plastové krabičky nebo znovuplnitelné kapsičky. Ty se nám budou hodit například na ovocné pyré pro děti. Co když nám i přesto nějaké odpadky zbydou? Nejlepší je sbírat je do sáčku, či krabičky, dát do batohu a při nejbližší příležitosti je můžeme vytřídit do sběrných nádob na tříděný odpad. Kam vytřídit odpad nám poradí online průvodce a bezplatná mobilní aplikace, více v článku Kamtřídit.cz – aplikace a online mapa, která prozradí, kam a jak třídit odpad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*