Vaříme a hurá na výlet! Léto – co jíst a pít?

V létě trávíme nejvíce času venku, ať už vyrážíme na dlouhé procházky do přírody, opalujeme se u vody, nebo se procházíme ve vlahém večerním vánku, i tehdy je potřeba dodržovat pitný a stravovací režim. Tipy na jídlo a pití a nač si dát při letním občerstvení pozor v článku na Jakvkuchyni.cz!

Vaříme a hurá na výlet! Léto - co jíst a pít?

Vhodné jídlo a pití, zejména pokud si balíme jídlo na cesty, se v průběhu roku liší. V letních měsících je potřeba zohlednit zejména vysoké teploty, na které je mnoho potravin náchylných a jejich konzumace by pro nás mohla být po pár hodinách mimo ledničku nepříjemná, nebo dokonce zdraví nebezpečná kvůli šíření různých patogenů.
Teplota má ale vliv i na to, co si tělo žádá – v zimě ho asi nepotěší zmrzlina či ledová káva, ale uvítá spíše něco, co nás zahřeje, jako třeba čaj či zelňačka, která nás i zasytí.

V létě jsme naopak rádi za osvěžení a lehčí stravu, která tělo osvěží a představuje menší zátěž.

Co jíst v létě?

Jaké jídlo a pití si tedy dopřát v teplých letních měsících?
Sáhněme raději po lehkých pokrmech, které dodají tělu potřebnou energii a osvěží. Patří mezi ně například:

  • čerstvé ovoce: maliny, borůvky, jahody, melouny, jablka, broskve, meruňky, rybíz, švestky atd.;
  • čerstvá zelenina, okurky, papriky, rajčata, cukety atd.;müsli sušenky: ideálně domácí nebo v bio kvalitě;
  • oříšky a sušené ovoce;
  • vajíčka na tvrdo; 
  • lehké dezerty: panna cotta, cheescaky, pěny, zmrzliny, sorbety, pokud ale vyrazíme na cesty, pak je vhodné mít dezerty bez krémů a polev, aby se v horku neroztekly jako třeba bábovky, bublaniny, domácí koláče i na slano (quiche) apod.;

TIP
Pokud se vydáme na túry, pak je skvělé
maso jerky, které jesušené a nezkazí se, zato nám poskytne potřebnou dávku energie a bílkovin.
Na výpravy do přírody se hodí také konzervované jídlo v plechovkách (maso ve vlastní šťávě, hotové pokrmy typu guláš, nebo třeba sardinky), ale takédehydrované nebo sterilované pokrmy, které si na výletě stačí jen ohřát pomocí samoohřevné kapsle, nebo na ohni v rendlíku.
Tipy pro cestovatele přináší článek Gurmáni na túře

Co pít v létě?

Kvalitní pitný režim je základem správně fungujícího organismu. Láhev s pitím bychom na letních výletech měli mít  neustále po ruce.
Množství tekutin přizpůsobme tomu, v jakém prostředí se nacházíme a jak moc se potíme. 

DOBRÉ VEDĚT
Na 10 kg tělesné hmotnosti bychom měli vypít 3 až 4 dcl vody. Pokud tedy vážíme 70 kg, připravme si na den 2 až 2, 8 litrů vody.

Ideální je pít čistou neperlivou vodu. Pokud máme chuť na něco svěžího, stačí do vody přidat mátu a pár kapek citronu.
Výborné jsou také domácí ledové čaje, vyhnout bychom se naopak měli sladkým nápojům, šťávám, kávě a alkoholu. 

7 tipů na osvěžující letní nápoje od Jakvkuchyni.cz:

Pití studené vody navíc vytváří nadbytečné množství hlenů, které mají negativní vliv na imunitní systém. Vhodné jsou proto spíše vlažné nápoje.

Například podle tradiční čínské medicíny může studená voda v těle způsobovat nerovnováhu a zpomalovat proces trávení. 

Studené nápoje s kostkami ledu jsou v létě velmi oblíbené. I v létě bychom ale měli být opatrní na teplotní šoky.

Co si v létě sbalit jako svačinu do krabičky?

Přemýšlíte, jaké jídlo si s sebou v létě zabalit? Inspirovat se můžeme v Japonsku a proč právě tam?,

TIP
Japonci si každý den připravují oběd do tzv. bento krabičky. Je to obyčejná plastová nebo kovová krabička na jídlo, která je rozdělena do mnoha přihrádek.

Právě bento krabička nám tak skvěle poslouží při přípravě rozmanité letní svačinky. Jednotlivé suroviny od sebe oddělíme, nepomačkají se a neroztečou. 

Co si připravit do jednotlivých přihrádek, už částečně zaznělo výše. Pestrá strava ideálně všude, i na cestách, prospívá našemu zdraví.
Podle příležitosti tedy volíme potraviny vhodné na cesty jak konzistencí, tak odolností vůči působení teplot a dbát bychom měli i na vhodnou kombinaci potravin z hlediska energetické náročnosti výletu. 

Zabalená strava by měla být ideálně vyvážená s výdejem energie.

Skvělé jsou těstoviny, které jsou bohatým zdrojem sacharidů, dle druhu těstovin mohou být i zdrojem vlákniny a bílkovin (proteinové těstoviny).
Můžeme si je připravit nasladko i na slano a v kombinaci s vhodnými ingrediencemi můžeme získat vydatné a vyvážené jídlo. Více v článku Těstoviny jsou ideální jídlo na cesty.

Pokud často vyrážíme na výlety, bude se nám hodit znovupoužitelné nádobí, opakovaně použitelné cestovní příbory a termoláhve.
Je ideální předcházet vzniku zbytečného odpadu třeba tím, že nebudeme kupovat balenou vodu v PET láhvích a balit svačiny do alobalu. K přírodě, životnímu prostředí i k naší peněžence je mnohem šetrnější investovat do praktických opakovatelně použitelných krabiček na jídlo a láhve. Tito pomocníci nám totiž vydrží dlouhé roky a můžeme také snížit naši uhlíkovou stopu – to je ten největší dárek pro přírodu
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Vaření s dětmi". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*