Trápí vás záněty močových cest? Víme, jak na ně vyzrát!

Zánět močových cest je nepříjemná a často opakující se infekce. Jak vzniká a jak mu můžeme předcházet? To se dozvíme v článku.

Trápí vás záněty močových cest? Našli jsme potraviny, které pomohou s prevencí

Zánět močových cest a jeho příznaky?

Příznaky asi každý známe – každou minutu běháme na toaletu, močení pálí, ozývají se bolesti v podbřišku a v bedrech a zánět doprovází zvýšená teplota.

Zánět močových cest je také známý pod pojmem cystitida a tato nemoc má jednu nemilou vlastnost – velmi ráda a často se opakuje. 

Jaké jsou nejčastější příznaky zánětu močových cest? 

  • časté močení; 
  • časté nutkání k močení
  • pálení, řezání a bolest při močení
  • bolest na konci močení
  • pocit stále nafouklého močového měchýře
  • bolesti v podbřišku a v bedrech
  • kalná moč
  • krev v moči 
  • zvýšená teplota.

Jak vzniká zánět močových cest? 

Nejčastějším typem bakterie, která infekci vyvolává, je tzv. Escherichia coli. Tato bakterie, zkráceně E. coli, , má zánět močových cest na svědomí až v 85 % případů. Známé jsou ale i další typy bakterií, které infekci způsobují, jako například Proteus nebo Klebsiella, nebo přítomnost více druhů bakterií

Infekce močových cest vzniká zpětně – proti proudu moči. Více náchylné jsou na ni tedy ženy, protože mají kratší močovou trubici.
Bakterie obvykle pochází ze střevní oblasti, protože konečník a pochva jsou u sebe velmi blízko. Bakterie se tak snadno přemístí a stačí jim k tomu málo – nedostatečná hygiena, špatné spodní prádlo nebo třeba pohlavní styk. 

Jak předcházet zánětu močových cest?

Na prvním místě je prevence. Co vše můžeme udělat, abychom zabránili vypuknutí infekce? Důležité je dodržovat 7 preventivních opatření:

Pitný režim 

Pravidelný pitný režim je základním kamenem našeho zdraví. Napomáhá nejen v prevenci proti zánětu močových cest, ale také proti otokům, poruchám funkce ledvin, zácpě nebo zánětu slepého střeva. Pít bychom měli pravidelně po celý den, a to především bylinné čaje a neslazené nápoje.

Pitný režim

Pravidelné vyprazdňování

V moči se vytváří bakterie, které se při nedostatečném vyprazdňování velmi rychle množí. Nezadržujme proto potřebu na malou a nepřetěžujme náš močový měchýř. 

Vhodné spodní prádlo 

Pokud trpíme na záněty močových cest, měli bychom volit i vhodné spodní prádlo. Nejlepší volbou je prodyšné a ideálně vyrobené z bavlny .
Obloukem bychom se měli vyhýbat tangám a krajkovým kalhotkám, protože v neprodyšném prádle se drží vlhkost a rychleji množí bakterie.

Dostatečná hygiena

Pro intimní hygienu bychom měli mít speciální mýdlo, které koupíme v každé drogerii nebo lékárně. Takové mýdlo je neparfémované a nemělo by dráždit pokožku.
Na toaletě je třeba dbát na řádnou hygienu a dodržujme “zlaté pravidlo” – intimní partie otírejme vždy směrem zepředu dozadu. 

Zabránění prochladnutí

Jako prevence proti zánětu močových cest je důležité neprochladnout a zahřívat především bedra a podbřišek. Košilka a teplé ponožky. To by měly být základní textilní doplňky každého, kdo si prošel zánětem močových cest.

Rozmanitá a zdravá strava

Naše strava by měla být rozmanitá a zdravá. A to bez ohledu na zánět močových cest. V případě opakující se infekce ale do jídelníčku zařaďme navíc brusinky, borůvky a potraviny s vysokým obsahem vitaminu C.

Bezpečný pohlavní styk 

Jedním z hlavních faktorů, který se podílí na vzniku infekcí močových cest je také pohlavní styk. Ne nadarmo se zánětu močových cest přezdívá líbánková cystitida.
U obou partnerů je nezbytné dodržovat hygienická opatření: před a po styku je vhodné se umýt a dojít si na toaletu.
Velký pozor bychom si měli dávat na anální styk, kvůli kterému se do močového ústrojí dostane množství střevních bakterií. 

Jak vyléčit zánět močových cest a pohled západní a východní medicíny 

Prevenci a následnou léčbu můžeme pojmout z pohledu západní nebo čínské medicíny. 

Uzdravení můžeme podpořit vhodnými potravinami – nezapomínejme však, že potraviny a volně dostupné léky jsou především prevencí a při akutním zánětu močových cest už nám brusinky, nebo bylinné čaje nepomohou. 

Během léčby je ale můžeme užívat jako podpůrný prostředek – jedná se především o extrakty z brusinek a doplňky stravy ve formě sáčků se směsí rozpustnou ve vodě.

Infekce se při špatné léčbě může dostat až do ledvin a způsobit jejich selhání. Nepodceňujme proto příznaky ani následnou lékařskou pomoc. 

Zánět močových cest v pokročilejší fázi je třeba léčit po dohodě s lékařem vhodnými léky a antibiotiky.

Podle čínské medicíny jsou ledviny orgánem, který monitoruje naše strachy, úzkosti a obavy. Vyhněme se tedy co nejvíce stresovým situacím a udržujeme se v klidu a v pohodě. 

Jaké potraviny při zánětech močových cest vynechat? 

Během infekce vynechme všechny potraviny, které jsou chemicky ošetřené, konzervované, dochucované (pozor zejména na cukry, které podporují růst bakterií) a barvené. Nevhodné jsou také polotovary a instantní jídla. 

V případě infekce bychom se měli vyvarovat kyselinotvorných potravin, mezi které patří například brambůrky, černý čaj, alkohol, čočka, čokoláda, sýr, hovězí a vepřové maso, zvěřina, klobásy, sladké nápoje a výše zmiňovaný cukr

sýr

Naopak správnou volbou jsou potraviny zásadité, například banány, borůvky, ovoce a zelenina, bylinný a zelený čaj, kroupy, kyselé zelí, lněná semínka, rýže šípky, žitné pečivo a brusinky. 

Jaké jsou babské rady při léčbě zánětu močových cest?

Začínající zánět močových cest nám podle babských rad pomohou potlačit také tyto věci:

  • tinktura z lichořeřišnice;
  • čaj z přesličky,
  • česnekový, březový nebo libečkový čaj,
  • sirupy z brusinek a borůvek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*