Babiččiny“ rady, tipy: Jak na nachlazení?

jak_na_nachlazeniCo znamená, když jsme nachlazení?

Asi každý z nás byl někdy nachlazený, a většina díky reklamám ví, že toto onemocnění mají na svědomí viry, které se šíří kapénkovou cestou. To, že se jedná o nemoc horních cest dýchacích, už jen tak někdo neví. Stejně tak může být překvapením, že napadení našeho těla můžeme ještě zhoršit hlenotvornými potravinami jako je mléko nebo bílá mouka, ale také stresem a vyčerpáním.

Předcházíme nachlazení…

Než se dostaneme k osvědčeným receptům, jak nachlazení léčit, připomeneme si, jak se raději vůbec nenakazit. Důležité je posílení imunity a i na to měli naši předci návod. První na žebříčku je samozřejmě otužování se a pohyb, obojí je možné pěstovat celoročně. Pomoci mohou také některé potraviny, obecně platí zásada dostatečného přísunu vitamínu C. Do jídelníčku zařadíme i lesní plody, listovou zeleninu nebo zelené bylinky. Například takový koriandr nám kromě posílení imunity pomůže snížit horečku, rozmarýn navíc podpoří trávení nebo činnost mozku. K nejznámějším posilovačům imunity patří česnek, rakytník a echinacea.

Plody rakytníku je ideální odšťavnit a ze šťávy připravit sirup (1 kg šťávy na 1 kg cukru), šťávu nebo med.

Pro naše tělo je také dobrá detoxikace, více informací o ní najdeme v článku.

Další vhodné rady a tipy:

A teď už k receptům na jednotlivé projevy nachlazení…

Jak na rýmu?

První na žebříčku je rýma, jejíž léčba je poměrně náročná. Jak pravil klasik, léčená trvá sedm dní a neléčená týden. Na zmírnění projevů a uvolnění nosu nám pomůže obyčejný lavor či hrnec s horkou vodou, ve které vylouhujeme heřmánek, lípu, majoránku nebo přesličku. Takto připravený výluh inhalujeme, můžeme do něj ponořit i lokty. Pomoci nám také může inhalace Vincentky či jemně osolené vody. Na noc je dobré dát vedle polštáře rozkrojenou cibuli. Speciální recept na svařené víno, který uvolní nos, je velmi jednoduchý. Do klasických ingrediencí na svařák přidáme nastrouhaný nebo nakrájený zázvor, který pomůže při boji s nachlazením.

V poslední době se mezi oblíbené pokojové rostliny vrací rýmovník. Jeho pěstování je nenáročné a rychlé. Při rýmě stačí vdechnout aroma z rozlámaných lístků, které vám od rýmy uleví a navíc snižuje i cholesterol.

Další tipy na úlevu od rýmy najdeme v článku.

Jak na zvýšenou teplotu?

Nejen na teplotu, ale i při celkovém nachlazení mohou pomoci bylinné čaje. K těm nejúčinnějším patří heřmánkový nebo lipový čaj, vynikající je také lipový sirup.

Domácí lipový sirup vyrobíme z lipového květu, 2 l vody, 2 l cukru a šťávy z pěti citrónů. Na konzervaci přidáme 20 g kyseliny citrónové. Přes noc necháme vylouhovat lipový květ, poté v ohřátém čaji rozpustíme cukr a přidáme citrónovou šťávu a kyselinu. Horkou šťávu nalijeme do tmavých lahví a dobře uzavřeme.

Jak na horečku?

Naše babičky hojně používaly zábaly. Pokud teplota roste příliš, je dobré tělo chladit, známé jsou zábaly mokrými prostěradly, do kterých celé tělo zamotáme, nebo lýtkové zábaly. Ke snížení teploty pomohou i zábaly zápěstí na rukou, nebo zábaly kotníků a chodidel (příp. můžeme použít tvaroh). K účinným prostředkům také patří vlněné ponožky namočené do vlažné vody s octem, které ideálně doplňujeme popíjením lipovobezového čaje.

Jak na nachlazení i chřipku?

Při boji s nachlazením a chřipkou je třeba si dopřát tepla, klidu je dobré a kvalitní bylinkový čaj. Ideální je střídat zázvorový (nejlepší je povařit kousky nakrájeného zázvoru) s medem a citrónem a v kombinaci s bylinkami. Skvělá je směs černého bezu, jitrocele, mateřídoušky, tymiánu, lipového květu, fenyklu a divizny. Kromě čajů se doporučuje užívat plody z černého bezu (třeba i v podobě kompotu). V neposlední řadě je pro posílení těla doporučován domácí slepičí vývar.

Recepty

Léčivý bezový kompot

Kompot vytvoříme jednoduše, do sklenic dáme kousek hřebíčku a skořice a na ně vrstvíme střídavě bezinky a cukr. Sklenice pak pečlivě uzavřeme a zavaříme. Až sklenici otevřeme, mohou dospělí do kompotu přidat trochu slivovice na pocení.

Bezinkový sirup

Bezinky jsou v tomto ohledu spolehlivé, proto je dobré si dopředu připravit i bezinkový sirup, který stejně jako jitrocelový na kašel funguje. Budeme potřebovat dvě velké hrsti zralých bezinek, cca polovinu objemu vody, 2 kg medu, skořice, zázvor a rum (ten je jen na dochucení a vymytí láhve). Bezinky s vodou, zázvorem a skořicí vaříme do rozvaření plodů. Směs přepasírujeme přes plátno, přidáme med, případně rum a nalijeme do horkých láhví a zašpuntujeme.

Další vhodné rady a tipy:

Jak na kašel?

Když nás při nachlazení postihne kašel, je třeba s ním bojovat hned od začátku. Výborné je nakrájet cibuli nadrobno, zalít medem a počkat, až pustí šťávu. Směs pak v průběhu dne jezte po lžičkách.

Pokud se nám příčí žvýkat cibuli, dá se použít jen její šťáva.

Výborný je také domácí jitrocelový sirup. Když se kašel zhorší, je třeba sáhnout po razantnějších postupech. Vyzkoušíme olejový zábal, který uvolní zahlenění průdušek a umožní vykašlávání. Použijeme hodně teplý olej (nesmí nás opařit), do něhož namočíme vatu. Tu přiložíme na hrudník, překryjeme igelitem, a navrch ještě utěrkou. Takto (nejlépe pod peřinou), vyčkáme do vychladnutí obkladu. Tuto proceduru opakujme 2-3 krát denně. Při suchém dávivém kašli aplikujte tzv. Priessnitzův obklad – mokrou a studenou plenu přiložíme na hruď, překryjeme igelitem, nakonec zakryjeme teplou vrstvou a necháme chvíli působit. Léčbu podpoříme 5 ml tymiánového sirupu, který si můžete jednoduše vyrobit doma.

Recepty

Jitrocelový sirup

Ten připravíme odšťavněním (nebo rozemletím) 4 hrstí lístků jitrocele, ke kterým vmícháme trochu vody, 300 g cukru a 250 g medu. Celou směs vaříme na mírném ohni do zahuštění, poté ji stáčíme do tmavých lahviček.

Tymiánový sirup

Vyrobit ho není složité, stačí 4 lžičky tymiánu zalít 600 ml vroucí vody a nechat cca 10 min. louhovat. Do vlažného nálevu přidáme 490 g medu a pořádně promícháme. Hotový sirup skladujeme ideálně v lednici, aby déle vydržel.

Další vhodné rady a tipy:

Jak na bolest v krku?

První, po čem bychom měli sáhnout je obyčejná voda a sůl. Kloktání vlažným solným roztokem třikrát denně nám zaručeně uleví. Stejně tak můžeme použít výluh ze šalvěje (šalvějového čaje) nebo roztok vody s tea tree olejem. Proti bolesti v krku nám také pomůže sádelný zábal – jak na to? Před spaním na plátno naneseme sádlo, které pokryjeme najemno strouhaným muškátovým oříškem. Navrch dáme opět plátno a takto připravené přiložíme na krk (příp. můžeme použít i na nemocné průdušky) a zabalíme do teplého šátku. Namísto sádla můžeme také použít tvaroh. Spolehlivě nám také pomůže směs medu a citrónu, ideálně doplněná nastrouhaným zázvorem, kterou po lžičkách konzumujeme.

Jak na bolest hlavy?

Bolest hlavy nemusí nutně souviset s nachlazením, ale to neznamená, že by se měla podceňovat. Nejlépe je zvýšit příjem tekutin a odpočívat. Spolehlivě také zapůsobí šálek horké vody s citrónem. Pokud by bolest způsobila migréna, je lepší vodu nahradit kávou s citrónem. Pomůže i čerstvý křen.

Připravte si „křenovou placku“, stačí 3 lžíce křenu a 3 lžíce vody. Vytvořenou směs dáme na utěrku, a tu pak přiložíme na týl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*