Tipy a triky: „babiččiny“ rady, tipy: Vychytávky pro vaření

Naše babičky neměly tolik kuchyňských vymožeností, jako máme my. Přesto si jednoduchými triky dokázaly poradit s řadou věcí, které pro nás mohou být oříškem i dnes. Přinášíme tedy další jejich osvědčené rady do kuchyně.

Ruce, babička, sekání, krájení, bylinky, petrželJak zachránit přesolenou polévku?

Taková prekérní situace v kuchyni potká téměř každého. Asi se nikomu z nás zrovna nebude chtít vařit druhou dávku polévky, abychom je pak obě smíchali dohromady a dosáhli tak vyvážené chuti. V tom případě nám skvěle pomůže cukr. Konkrétně kostku cukru dáme na lžičku a opatrně ponoříme do polévky, jakmile se kostka začne rozpouštět, vyndáme ji a případně použijeme další. Stejně dobře nám může také pomoci chléb nebo mrkev. Další tipy zde.

Polévka, vývar, hrnec, ruce, příroda, zahrada, servírováníVylepšováky na zahušťování bez mouky

Většina kuchařek používá klasickou radu babiček a při vaření dají například do omáčky více zeleniny, která ji po rozmixování přirozeně zahustí.
Na zahušťování se dají také použít chlebové kůrky, ale pozor – pokrm se velmi rychle kazí, proto se musí zkonzumovat co nejdříve.
Naše babičky také používaly k zahuštění kaše, například pohankovou. Stejně tak nám může posloužit i nastrouhaný brambor, který navíc neovlivní chuť jídla.
K zahušťování se dá použít samotný škrob, který se, rozmíchaný ve vodě nebo mléce, hodí také do sladkých pokrmů (nesmíme znovu ohřívat, pak řídne).

Pokud potřebujeme zahustit smetanovou omáčku, pomůže nám zakysaná smetana.

Cibule – jak při její přípravě neplakat a připravit ji křupavou?

Pokud si nechceme vyplakat oči při krájení cibule, můžeme ji vložit před úpravou na chvíli do horké trouby nebo mrazáku. Také je dobré při krájení často oplachovat nůž vodou a v ideálním případě jej i nahřát.
Další babskou radou, jak zabránit pláči při krájení cibule, je vložit si do úst kousek chleba a pomalu jej žvýkat.

Máte-li rádi cibuli křupavou, je dobré ji při přípravě nesolit, aby nepustila vodu.  Právě tím ztrácí na své křupavosti. Pokud připravujeme cibuli na posyp jídla, a chceme ji mít krásně zlatavou, stačí ji před smažením trochu pocukrovat nebo zaprášit moukou. Cibule díky tomu rychleji zhnědne a zůstane úžasně křupavá.

Víte, jak na česnekový pach?

Chceme-li od česnekového odéru očistit prkénko, omyjeme je citrónovou šťávou. Z rukou je možné česnekový pach dostat jejich vydrhnutím plátkem syrové brambory. Případně si ruce můžeme omýt vlažnou vodou, natřít je olejem a posypat cukrem. Chvíli počkáme a nakonec běžně omyjeme. Dokonce nám může pomoci i zubní pasta, tou si umyjeme ruce místo mýdla.

Zápach z úst po česnekovém jídle můžeme neutralizovat petrželkou, kterou rozžvýkáme. Stejně nám pomůže i mléko nebo kávové zrno.

Mražení těsta, pečiva a mléčných výrobků

Mražení těsta se nám hodí hlavně o Vánocích, kdy si můžeme dopředu jednotlivé druhy cukroví předpřipravit, zabalit do potravinářské fólie, zamrazit a pak už jen vyndávat dle potřeby.

Většinu pečiva zamrazit můžeme. Chleba a rohlíky napřed jednotlivě zabalíme do potravinářské fólie (u chleba ideálně po plátcích). Následné rozmrazování by mělo být vždy při pokojové teplotě, protože při vyšší teplotě (třeba při rozehřívání v troubě) by pečivo rychle ztvrdlo.

Ne všechny mléčné výrobky můžeme uchovávat v mrazáku. Zamrazit jogurt, kyselé mléko a zakysanou smetanu nelze.
Tvaroh do mrazničky dát můžeme, ale jen nízkotučný.
Plísňové sýry překvapivě také můžeme mrazit, ale je třeba vybrat ty zralé, protože mráz zastavuje proces zrání.
Pokud bychom chtěli dát do mrazáku máslo, napřed je zabalíme do alobalu.

Co dělat, aby se těsto nelepilo? A jak na kynuté těsto?

O podsypání těsta před válením asi není třeba mluvit, ale je dobré se zmínit o pečicím papíře. Ten je totiž výborné použít, pokud se chystáme péct například koláč. Těsto na papíře můžeme rovnou rozválet a spolu s papírem přenést na plech.
V případě, že se chystáme na přípravu bramborových knedlíků, je dobré těsto podsypat bramborovým škrobem. Díky němu se nebudou lepit, ale také budou krásně hladké.
Pro jemnější kynuté těsto můžeme do kvásku místo mléka použít smetanu, vlažný jogurt nebo podmáslí.

Kromě klasických kachlových kamen, topení či mírně rozehřáté trouby nám může při kynutí těsta pomoci obyčejný kastrol s horkou vodou (voda nesmí vařit), na který umístíme mísu s těstem.
Pro roztahování těsta na plechu si dopředu namočíme prsty do studené vody.

Při pečení je třeba dbát na teplotu, ta by měla být nižší, aby těsto mělo čas pracovat. Dobré je překrýt pečivo v horké troubě namočeným pečícím papírem. 

Kuchyň, příprava, nádobí, pečení, těstoJak nechytat mléko po plotně?

Každému se snad stalo, že mu mléko „uteklo“ z hrnce. Přitom stačilo okraj hrnce potřít máslem

a nehoda by se nestala. Máslem je dobré potřít také dno hrnce, to zabrání připálení. Mléko se nesrazí, pokud do něj přidáme kostku cukru.

Co se ztvrdlým sýrem?

Když nám ztvrdne sýr, vložíme ho na pár hodin do mléka. Sýr nám opět krásně změkne. Případně můžeme takový sýr nastrouhat a použít na dochucení smetanových polévek či omáček.

Jak postupovat, aby sádlo nestříkalo?

Aby sádlo či olej při zahřátí neprskaly, stačí do pánve vložit pár párátek nebo špetku soli. Stejně dobře nám poslouží i kousek chlebové kůrky.

Vychytávky do kuchyně, když hospodaříme se zeleninou

Při dušení zeleniny můžeme nahradit vodu mlékem, výsledkem bude jemnější chuť.

Přesolenou zeleninu zachráníme přelitím horkou vodou, pokud by to nepomohlo, vmícháme pár lžic zakysané smetany.

Při vaření vkládáme zeleninu vždy do vroucí vody, aby neztratila chuť a vitamíny.

Zelené druhy zeleniny (například špenát či lusky) musíme vařit bez pokličky, nebo přidáme lžičku kypřicího prášku, aby neztratily barvu.

Když se rozhodneme koupit zmraženou zeleninu, je třeba pečlivě vybírat. Ideální by měla být sypká.

  • Brambory

Umyté bramborové slupky zabrání připálení tuku.

  • Cibule

Zelené výhonky cibule můžeme použít místo pažitky. Některé druhy se hůře loupou, proto je dobré cibuli na 3 minuty ponořit do studené vody.

  • Česnek

Jemnější chuti docílíme tím, že ho před použitím ponoříme na 5 minut do osolené vody.

  • Fazole

Pokud je chceme použít do salátu, necháme je vychladnut ve vodě, ve které se vařily, díky tomu se nesloupnou.

  • Košťálové druhy zeleniny (květák, brokolice, zelí atd.)

Při vaření je třeba otírat páru z pokličky, abychom odstranili čpavé látky.

  • Květák

Lahodnější chuti docílíme, pokud k němu při vaření přidáme pár vlašských ořechů.

  • Mrkev

Mladou mrkev není třeba škrábat, stačí ji krátce spařit a poté slupku lehce stáhnout.

  • Okurka

Okurkový salát bude stravitelnější, přidáme-li do zálivky trochu hořčice.

  • Rajčata

Nedozrálá rajčata je třeba dát do tmy, světlo zastavuje zrání. Krájení si usnadníme použitím vroubkovaného nože.

Další rady a tipy zde.

Vejce – jak uvařit natvrdo, aby nepopraskalo. Jak poznat čerstvá vejce od zkažených?

Důležité je vejce dopředu ohřát na pokojovou teplotu, poté můžeme do vlažné vody na vaření přidat trochu octa nebo soli. Případně propíchneme špičku vajíčka tenkou jehlou.

Jak poznat stáří vajec a další užitečné rady o uchovávání potravin zde.

3 komentáře k článku “Tipy a triky: „babiččiny“ rady, tipy: Vychytávky pro vaření”

  1. Dobrý den, doporučujeme přidat cukr a smetanu. Další možnost je přidat jen cukr a sůl, které chuť octa vykompenzují. Doufáme, že Vám naše rady pomohly! Krásný den.

    1. Dobrý den Blanko, pokud je zelí už vykvašené a začne hnědnout, je špatně utěsněná nádoba a k zelí se dostal vzduch nebo bakterie. V tomto případě můžete zkusit odebrat špatné zelí a zbytek zavařit.
      Pokud začne zelí hnědnout a ještě není vykvašené, pokazil se proces kvašení. To může být způsobené nekvalitním zelím nebo špatnou teplotou. V tomto případě můžete špatné zelí odebrat, znovu důkladně upěchovat, zatížit a zalít solným roztokem.
      Pokud začalo zelí hnědnout v průběhu kvašení, potom jej bohužel musíte vyhodit.
      Přejeme Vám pěkný den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*