Babiččiny rady a tipy: sůl nad zlato

Sůl je jedním z nejstarších a nejrozšířenějších přírodních minerálů, který má nespočet využití v domácnosti i v péči o tělo. Obyvatelé ČR patří mezi největší konzumenty soli na světě a naše babičky dobře věděly, jak tento bílý poklad maximálně využít. Pojďme se podívat na některé z jejich osvědčených tipů v článku na Jakvkuchyni.cz!

Babiččiny rady a tipy: sůl nad zlato
Sůl je jedním z nejstarších přírodních minerálů, který má nespočet využití v domácnosti. Tipy na Jakvkuchyni.cz! (Zdroj: Shutterstock.com).

Využití soli v domácnosti

Sůl se používá od nepaměti, a to nejen na solení pokrmů, ale i na úklid a čištění.
Věděli jste, že je skvělým prostředkem pro čištění korálů, slonoviny, mosazi a proutěného nábytku? Pomocí soli můžeme dokonce snadno vyčistit i vanu a umyvadlo.

Když se stane nehoda a na ubruse budeme mít skvrny od červeného vína, inkoustu nebo čaje, sůl je účinným pomocníkem při jejich odstraňování.
Stejně tak nám sůl pomůže s odstraněním usazeninn ve váze a rozpuštěná v petroleji zapudí mravence.

TIP od Jakvkuchyni.cz: pokud smícháme sůl s Alpou v poměru 1:4, vznikne účinný prostředek pro odstranění mastných skvrn z koberce.

Pokud nám zamrzají okna, můžeme je natřít houbičkou namočenou ve slané vodě. Stejně tak můžeme přidat sůl do prádla, aby venku nezmrzlo.
Ponořením svíček do silného solného roztoku zabráníme jejich kapání.

Využití soli v kuchyni

I zde má nespočet využití a to nejen při dochucování jídel. Například namočíme-li kuchyňskou houbu do slané vody, nebude páchnout. Plechové nádobí se bude lesknout, přidáme-li do vody sůl, a pomůže i při odstranění připáleného mléka.

Mírný slaný roztok zabrání hnědnutí nakrájeného ovoce a hmyz opustí zeleninu, když ji ponoříme do slané vody.
Bílek se špetkou soli se lépe vyšlehá a vařená vejce se ve slané vodě snadněji loupou.
Pokud přesolíme omáčku či polévku, můžeme ji napravit lžičkou medu nebo přidáním plátků syrové brambory.

Používat sůl při přípravě jídel bychom ale měli opatrně, více v článku Mnoho soli: může až zdvojnásobit rizika srdečního selhání.

Sůl v péči o tělo

Chlorid sodný není užitečná jen v domácnosti, ale také v péči o tělo. Nasypáním soli a vmasírováním do suchých vlasů se můžeme zbavit lupů.
Kloktání slané vody pomáhá při bolení krku, a při chrapotu či kašli, také je účinné vdechování páry ze slané vody.

Koupel ze solných krystalů pomáhá dosáhnout jemné hladké pleti, prokrvení a odstranění jedovatých látek z těla.
Solné zábaly jsou skvělým řešením pro ty, kdo trpí na „studené nohy“. Stačí namočit ponožky do slaného roztoku, vyždímat je a obléci, přes ně pak dát suché ponožky a nechat působit asi hodinu.

Sůl je skutečně nenahraditelným pomocníkem v domácnosti i v péči o tělo. Naše babičky dobře věděly, jak tento přírodní zázrak využít do posledního zrnka. Ať už jde o čištění, vaření nebo péči o zdraví, sůl má nespočet využití, která nám mohou usnadnit a zpříjemnit každodenní život. Nezapomínejme tedy na rady našich babiček a využívejme sůl nad zlato!

Jak třídit sáčky od soli? Pokud se jedná o plastový sáček, prázdný najde své místo ve žlutém kontejneru. Ale co se sáčkem, který je složený z více druhů materiálů, které od sebe nelze rozdělit? Tzv. kombinované obaly patří obvykle do směsného odpadu, výjimku tvoří nápojové kartony.
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Babiččiny rady, tipy". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*