Kombinované obaly jsou jako melír. Jak je to s jejich tříděním?

Víte, co označuje pojem kombinovaný obal? Z čeho je složený, čím je specifický a jak je to s jeho tříděním a recyklací? V článku o tomto specifickém druhu obalů nechybí ani video. Na Jakvkuchyni.cz tentokrát o kompozitních obalech.

Kombinované obaly


Ano, četli jste správně – kombinovaný obal může být označen i pojmem kompozitní obal. Tato skupina obalů má mnoho podob, jako melír na vlasech. Tyto obaly jsou složené z více vrstev různých druhů materiálů a pro jejich různorodé vlastnosti je v nich balen různorodý sortiment výrobků. 

Jaké výrobky, se kterými se běžně setkáváme, jsou baleny v kombinovaných obalech?

  • Setkáme se s tím například u nápojových kartonů, v nichž jsou uchovávány především mléčné nápoje, džusy a ovocné šťávy, dětská „pitíčka“ nebo víno – těmto obalům říkáme nápojové kartony.
  • V kompozitních sáčcích je balena například káva, koření, instantní těstoviny a polévky atd. 
  • Do této skupiny obalu patří ale také například plastovo-hliníkové blistry, ve kterých jsou baleny léky. 

Recyklační symbol na obalech, které jsou vyrobeny z několika druhů materiálu, začíná vždy písmenem „C“ (převzato právě z angl. slova „composite“ = složený), za kterým následuje lomítko („/“). Za ním je pak uvedena písmenná zkratka materiálu, který v obalu převládá. 

Měli bychom kombinované obaly třídit, nebo vyhazovat do popelnice?

Kombinované obaly pro nás mohou mnohdy představovat nerudovské dilema: Kam s ním? Do plastů, do papíru nebo třeba do popelnice?

Jak je to s tříděním kombinovaných obalů, konkrétně nápojových kartonů?

Na úvod je potřeba říct, že nápojové kartony bychom měli třídit, a to vždy do samostatných sběrných nádob na tříděný odpad – jsou to kontejnery či nádoby s oranžovou barvou, které na sobě mají samolepku s přesnými instrukcemi o třídění nápojových kartonů.

V některých obcích se netřídí nápojové kartony do samostatných nádob, ale je možné je třídit společně s jinými druhy odpadu (např. s plastem či papírem). Proto je důležité vždy věnovat pozornost samolepkám, kterými jsou označeny sběrné nádoby.  

 

Jaké druhy nápojových kartonů se používají v potravinářském průmyslu?	 

Dělíme je na dva druhy – tzv. aseptický a neaseptický nápojový karton.
Aseptický nápojový karton je označen recyklační značkou C/PAP/ALU 84 a je vyroben ze tří druhů materiálů.	
Z více než 75 % jej tvoří kvalitní papír, dále zhruba z 20 % polyethylen a zbylých cca 5 % tvoří hliník.		
Tyto obaly mohou být označeny jako UHT/trvanlivé výrobky.	

Neaseptický nápojový karton má recyklační značku C/PAP 81 a je vyroben ze dvou druhů materiálů - ze směsi papíru a plastu.	
Tento druh nápojového kartonu se používá nejčastěji k balení pasterovaných výrobků. 

Můžeme třídit nápojové kartony s víčky? A je třeba je vymývat? To a mnohem více zajímavostí o třídění nápojových kartonů prozradí video.

Jak správně třídit nápojové kartony prozradí video od Samosebou.cz! Zdroj: Samosebou.cz

Kam patří sáčky od koření nebo od brambůrek?

Ostatní druhy kombinovaných obalů, jako jsou sáčky od koření, obaly od kávy a instantních těstovin, brambůrek, nebo třeba blistry od léků patří vyhodit do popelnice.

Na závěr pár zajímavostí o třídění odpadu:

  • Z recyklovaných nápojových kartonů se vyrábí lisované desky, které se používají např. ke stavbě domů.
  • Díky třídění papíru zachráníme každoročně cca 2,2 milionů stromů, recyklací kvalitního papíru získaného z nápojových kartonů také šetříme stromy, které jsou primární surovinou pro výrobu nového papíru.
  • Správným tříděním odpadu každoročně ušetříme necelých 30 km2 přírody!

Je důležité nezapomínat, že třídění odpadu je jedna z mála činností, kterou může pro životní prostředí udělat každý z nás. Díky tomu nekončí odpad na skládkách, ale umožňujeme jeho recyklaci a šetříme tak primární suroviny. Za tento přístup se nám příroda odvděčí. Má to smysl, třiďte odpad!

 

 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*