Pojem recyklace odpadu – co myslíte, recyklujete nebo třídíte odpad?

Recyklujete odpad?
Takovou větu zaslechl určitě každý z nás. Jen málokdo ale ví, že tato formulace vlastně není vůbec správná.
My, kteří odpad doma třídíme – jej opravdu jen třídíme – nikoli recyklujeme.
Odpad recyklují zpracovatelé ve specializovaných provozech a je to opravdu náročný proces.
To abychom měli hned na začátek jasno.

Pojem recyklace odpadu

Co tedy pojem RECYKLACE opravdu znamená?

Recyklace je především proces složený z několika etap. Velmi zjednodušeně můžeme říci, že mezi základní etapy recyklačního cyklu obecně patří:
vytřídění odpadu → svoz → zpracování → vznik druhotné suroviny a výroba nového produktu.

Cílem recyklace je pak nahradit primární suroviny tzv. druhotnými surovinami, které byly ještě nedávno vytříděným odpadem.
Recyklací je odpad znovu zpracován na výrobky, materiály nebo látky, sloužící pro původní nebo jiné účely použití, včetně přepracování organických materiálů.

I když recyklace vyžaduje určitou energii na zpracování, je to stále nejlepší možné řešení, jak přírodu nezavalit odpadky.

Pro upřesnění – co jsou primární suroviny? 
V podstatě jsou to vstupní suroviny potřebné k výrobě – např. pro papír jsou primární surovinou stromy a z nich vyrobená celulózová vlákna (tak jako pro nápojové kartony, které obsahují až 75% kvalitního papíru).
Pro výrobu plastů je primárním zdrojem ropa. Pro výrobu skla je pak zapotřebí těžit křemičité písky – to s sebou ale přináší kácení stromů, náročné dolování a další zpracování suroviny a přitom třeba takové sklo můžeme recyklací znovu zpracovávat donekonečna! Co před 100 lety bylo křišťálovou vázou, může být právě teď láhev od sirupu, kterou držíte v ruce…

Bez čeho nemůže recyklace probíhat? Bez nás by to nešlo…

Základem recyklace je sběr vytříděného odpadu – bez správně roztříděného odpadu není, co recyklovat – to dává smysl, že jo!

V České republice aktivně třídí 72 % občanů a k nejbližšímu sběrnému místu to máme v průměru pouhých 96 metrů – třeba takový Usain Bolt by s odpadem ke kontejneru doběhl za 9,2 sekundy – to je přeci hračka! Více pikantních informací najdete v ReKalkulačce.
V roce 2016 se podařilo zrecyklovat a znovu využít 77 % vytříděných obalů!
Proto, aby recyklace odpadu mohla proběhnout, je třeba odpad pečlivě a správně třídit – a ono není třídění, jako třídění. Když vyhodíte do plastu plechovku se starou barvou, právě jste s největší pravděpodobností odsoudili kontejner odpadu k „pohřbení“ pod zem, nebo k jeho energetickému využití.

Třídit odpad můžete do barevných kontejnerů, které často tvoří tzv. třídicí hnízda – tam je možné nejčastěji vytřídit sklo, papír, plast, nápojové kartony. Co a jak správně do kontejneru ve vaší obci třídit, vždy poradí samolepky umístěné na nádobách určených pro sběr konkrétního druhu odpadu. Více v článku O trvalé udržitelnosti a třídění odpadu“.

V neposlední řadě bychom neměli opomíjet třídit kovové obaly, elektroodpad, dokonce i textil. Např. ze zrecyklovaného textilu se nejčastěji vyrábí hadry pro průmysl – na čištění strojů, ale i jako izolace potrubí či kanalizace.

Recyklace bioodpadu – jak na to?

Recyklace ale neznamená jen chodit ke čtyřem kontejnerům pro roztřídění základního domácího odpadu. Co takové biologické části odpadu – zbytky z kuchyně, nebo ze zahrádky?

V obcích jsou k dispozici hnědé popelnice či pytle na bioodpad. Organický odpad lze také odkládat do speciálních nádob ve sběrných dvorech nebo v kompostárnách.
S bioodpadem si také hravě poradí domácí vermikompostér (více v článku „První měsíce s vermikompostérem“), nebo můžete biologický odpad ekologicky využít v místní komunitní zahradě.
Mnoho zahrad je ve velkých městech jako Praze či Brně, ale i v menších městech jsou vítání všichni milovníci společných záhonů.
Zajímavosti a tipy v článku „Třídění odpadu doma – kam s bioodpadem?“.


Pokud máme doma nebezpečný odpad nebo nadměrný odpad, na místě je odvést ho k odbornému zpracování do sběrného dvora.

TIPY na takový to domácí „recyklováníčko“

  • Staré tričko rozstříhejte na hadry a můžete se pustit do úklidu – nebo u vás raději patchwork? Když baterky, tak jedině nabíjecí. Mimochodem třídit baterky je velmi důležité – obsahují silně toxické těžké kovy a patří do speciálních sběrných nádob či speciálních sběrných míst. Najdete je ve školách, drogeriích, apod.
  • Jednorázové plenky pro miminka vyměňte za látkové.
  • Co se starým struhadlem? Udělejte z něj designové svítidlo. Říká vám něco přístup „no waste“? Správně – bez odpadu… Máte doma starý nábytek? Co se kreativně vyřádit?
    Tipy na super krásné kousky najdete v seriálu „Tvoříme beze zbytku.“
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*