Babiččiny rady a tipy – jak na voňavý a čistý domov?

Život plný vůní a příjemných vjemů začíná doma. Přinášíme tipy, jak efektivně eliminovat nežádoucí pachy nejen v kuchyni, ale v celém bytě. Od provonění interiéru levandulí až po triky na úklid a čištění domova s jedlou sodou. Rady inspirované našimi babičkami v článku na Jakvkuchyni.cz!

Babiččiny rady a tipy - jak na voňavý a čistý domov?
Inspirujte se tipy od našich babiček, jak si jednoduše příjemně provonět a uklidit domov v článku od Jakvkuchyni.cz (Zdroj: Shutterstock.com).

Příjemná atmosféra domova

Čich je jedním ze základních smyslů, který máme a je dokázáno, že různé vůně a pachy umocňují prožitky, ale také se nám zapisují do paměti, mnohdy se tak stane, že někam přijdeme a vybavíme si nějaké místo, vzpomínku či zážitek.
Vlastně i každý domov voní jinak.

Vůně mohou do našich životů pocit pohody a uvolnění – ne náhodou se vůně používají třeba při masážích, aromaterapiích apod. Existuje mnoho způsobů, jak dosáhnout svěžích a příjemných vůní. Jak na to poradí Jakvkuchyni.cz!

Jak si jednoduše a levně provonět domov?

Byt či dům můžeme provonět levandulí, použít lze i voňavá koření, třeba kardamom, skořici, vanilku či badyán. Stejně dobře poslouží i sušení ovoce – třeba plátků pomeranče apod.

Podobný účinek s moderním nádechem, splní i parfém, který  jemně nastříkáme na žárovky – při rozsvícení se místnost okamžitě rozvoní. 

Vůni domova pomůže i populární aromaterapie

Vonné svíčky, nebo esenciální oleje byly a jsou velmi populární a to jak k provonění interiéru, tak do koupelí.
Dnes existuje na trhu celá řada pomocníků, jak rozvonět domov – ať jsou to zásobníky s vůní do elektřiny, s časovačem či se senzorem pohybu, aromalampy, difuzéry či zvlhčovače vzduchu.
Vůní, ze kterých si můžeme vybrat, je na trhu celá řada a tak si díky nám příjemné vůni můžeme vytvořit takové prostředí, ve kterém se budeme cítit doslova “jako doma”.

​​Domácí triky jako od babičky pro svěžest a čistotu

V každé domácnosti se mohou objevit situace, které způsobují nepříjemné pachy, ale také znečištění. Nic ale nebylo a není neřešitelné.
Jak na… 

Zapáchající lednici?

Chceme-li se zbavit nepříjemného zápachu linoucího se z ledničky, stačí na polici misku s jedlou sodou. Tato jednoduchá a cenově dostupná metoda nám pomůže udržet prostor svěží a čistý.

Odpad ve dřezu

Abychom se zbavili páchnoucí výlevky dřezu, i v tomto stačí použít univerzálního a neporazitelného pomocníka, kterým je jedlá soda. Tu jen stačí zalít horkou vodou.

DOBRÉ VĚDĚT
Pokud se podobný problém objeví i u záchodové mísy, stačí do ní nalít olej, který bude fungovat jako ochranná bariéra proti nepříjemným zápachům. 

Tipy pro vaření a zachování čistoty v kuchyni

Existuje mnoho triků, které mohou pomoci eliminovat nepříjemné pachy a udržet kuchyň voňavou a čistou.

Co se týče zápachů, může pomoci už i výběr vhodného oleje při smažení po použití soli na absorpci zápachu.

Smažení na vysoké teplotě

Pokud smažíme jídlo na vysoké teplotě, ujistíme se, že máme kvalitní olej s vysokým bodem kouření, to je například avokádový olej, kokosový nebo řepkový olej. Díky tomu můžeme předcházet připalování a nepříjemnému zápachu.

Mléko

Pokud při vaření přeteče mléko na sporáku, je nejlepší polité místo rychle posypat solí, která vstřebá nepříjemný zápach.

Ryby

Chceme-li předejít zápachu z pečených ryb, jednoduše do pekáče spolu s nimi umístíme rozkrojené jablko. Tento trik efektivně neutralizuje nepříjemné pachy a jídlu navíc dodá příjemnou vůni.

Jak na skvrny podle rad od babiček?

  • Kolečka od vody z nábytku odstraní směs stolního oleje a soli.
  • Mastné skvrny na zdi půjdou dolů pomocí střídky z chleba.
  • Skvrny z oblečení odstraňujeme vždy ve vlažné vodě, teplejší by mohla způsobit jejich vpití.
  • Čerstvé skvrny od tuku na textilu je třeba posypat moukou a počkat, až se vsákne. Následně jej vypereme.
  • Od kávových skvrn nám pomůže voda se solí, nebo citrónová šťáva, která platí také na hořčici. 
  • Kečup odstraníme potřením roztokem sody s vodou.
  • Krev nám pomůže dostat z látky sůl, která pomáhá také při skvrnách od červeného vína nebo ovocných šťáv.
    U skvrn od červeného vína platí, že je okamžitě po potřísnění zmírníme vínem bílým.

TIP od Jakvkuchyni.cz: Jako univerzální čistič funguje zubní pasta. Stačí ji nanést na postižené místo, nechat zaschnout a vykartáčovat.

Pokud si koupíme jedlou sodu v plastovém obalu, nezapomene ho vytřídit do kontejneru na plasty označeného žlutou samolepkou.
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Babiččiny rady, tipy". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*