Babiččiny rady a tipy – detoxikace organismu

Únava není  novodobým problémem, už naši předkové se s ní potýkali. I proto zařazovali do svého jídelníčku období půstu. Ten největší spojovali s obdobím Velikonoc, respektive 40 dní před nimi jako prevenci před jarní únavou. S očistou těla mohou pomoci osvědčené rady a tipy našich babiček – třeba detoxikační bylinkový výluh, nebo elixír z ostropestřce mariánského. Jak na detoxikaci organismu prozradí v článku Jakvkuchyni.cz!

Babiččiny rady a tipy - detoxikace organismu
S únavou může zatočit detoxikace organismu podle rad a tipů našich babiček na Jakvkuchyni.cz! (Zdroj: Unsplash.com).

Detoxikace organismu – příznaky, kdy je potřeba 

To, že naše tělo potřebuje jednou za čas očistu, je jasné. Tuto potřebu mohou provázet různé příznaky, nebo jejich kombinace: nečistá pleť, zápach z úst, nadměrná chuť k jídlu, či ztráta chuti k jídlu. Dokonce se mohou objevit projevy chronické zácpy nebo průjmy, zakalená moč, ale také slzení nebo pálení očí. V neposlední řadě je třeba zmínit i případné bolesti hlavy, páteře či únavy.

Pokud se nám ale zrovna nechce začít s půstem, je několik jednoduchých tipů, díky kterým nejenže detoxikujeme své tělo, ale také nastartujeme jeho správné fungování.

Pochopitelně alfou a omegou je pití dostatečného množství čisté vody – to ale není vše!
Existuje hned několik různých potravin, které detoxikaci organismu nastartují a celý tento očistný proces i podpoří.

DOBRÉ VĚDĚT
Je ale důležité si uvědomit, že nestačí zapojit jednu nebo více potravin, ale že je potřeba upravit celý jídelníček (více v
seriálu Zdravý životní styl), upustit od těžkých jídel. Zapojit do svého jídelníčku můžeme i méně  časté potraviny a bylinky, jakými jsou např. mladé kopřivy, pampeliškové listy, mladý špenát a další zelené listy, které se objevují nejen na zahrádkách. Více o pozitivních účincích některých jarních rostli najdete v článku Léčivá síla jara v kuchyni

Detoxikace organismu – jaké potraviny užívat?

Zázračné zelí – nejlepší je kysané…

Zelí můžeme různými kuchyňskými úpravami proměnit v opravdový elixír života. V našich kuchyních má dlouhou tradici fermentace zelí. To je ale základem i ve východních kuchyních…Zelí obsahuje mnoho prospěšných látek, přirozenou cestou přivede do těla minerály a vitamíny (jako například betakaroten, vitamín A, C, E, B a K).
Díky tomu se zvýší imunita a zlepší duševní rovnováha. Určitě stojí za pozornost, že kysané zelí je tělu prospěšnější než zelí čerstvé. 

TIP od Jakvkuchyni.cz
Pokud se nám nechce zelí jíst, můžeme namísto toho vypít dvě deci zelné šťávy.

Česnek a medvědí česnek

Denní příjem česneku by měl být 1 – 2 stroužky. Díky česneku se do těla dostává dostatečné množství esenciálních aminokyselin.
Ty chrání játra, ale pomáhají také produkovat žluč, díky níž se vyplavují z těla toxiny.
Jarní variantou je použít medvědí česnek, chuť listů není tak výrazná jako u normálního česneku, ale účinky jsou obdobné, navíc si jej můžeme natrhat v lese.

Ostropestřec mariánský

Semínka tohoto fialového bodláku zažívají renesanci. Již naši předkové věděli, že jejich účinky jsou skvělé pro játra. Pro tělo má zase blahodárný účinek vylisovaný olej, který z nich můžeme získat. Naše babičky si z ostropestřce nejčastěji připravovaly léčebný elixír.

Léčebný elixír z Ostropestřce mariánského

Léčebný elixír z Ostropestřce mariánského

Léčebný elixír z Ostropestřce mariánského je skvělým přírodním doplňkem stravy, který podporuje zdraví jater a celkovou detoxikaci...

Recept - suroviny a postup

Bříza a březová voda

Voda z břízy se sbírá na jaře naříznutím z čerstvě probuzených stromů březová voda. Takto odčerpaná blahodárná tekutina má trvanlivost pouze pár dní, ale je možné z ní díky její nasládlé chuti připravit šťávu, nebo sirup.
Při její pravidelné konzumaci dochází k pozitivní úpravě hladiny cholesterolu v krvi a k vyplavení nebezpečných toxinů z těla. 

Jablečný ocet

Tento elixír zná mnoho žen, protože konzumace lžičky octa ráno na lačno nastartuje metabolismus a s ním i spojené hubnutí. Díky pravidelnému dodržování tohoto rituálu se nejen detoxikuje tělo, ale také optimalizuje krevní tlak a cholesterol.

TIP od Jakvkuchyni.cz
Jablečný ocet si můžeme jednoduše připravit doma. Návod, jak na to je v receptu: Domácí výroba jablečného octa.

Zázvor

Má mnoho benefitů, kromě jiného dokáže stimulovat kardiovaskulární systém, čímž napomáhá k filtrování toxinů z těla.
Ideální je denní konzumace v čerstvém stavu, nemusí to být nutně v jídle. Můžeme si připravit například zázvorovou limonádu, nebo čaj. Co tak zkusit domácí zázvorovou limonádu, nebo zázvorový sirup.

Brambory

To že, brambory ocení nejen naše srdce, cévy, ale také třeba vlasy možná víme, ale o jejich pozitivních účincích při detoxikaci organismu se toho moc neví. A přitom si stačí uvařit brambory ve slupce (ideální jsou nové) a k nim popíjet podmáslí.

Jak využít jarní divoce rostoucí zeleninu a byliny

Příroda je taková prostřená zahrádka, která nabízí jak divoce rostoucí zeleninu, tak nepřeberné množství bylin. V průběhu roku nám tak poskytuje možnosti, jak využít divoce rostoucí rostliny s pozitivním přínosem pro naše zdraví.

Kopřivy

Jakmile vyraší první výhonky kopřiv, můžeme z nich uvařit pročišťující čaj, který čistí krev a celkově má na organismus očistný efekt.
Na jeden šálek stačí lžíce kopřiv, které přelijeme vařící vodou. Tento lahodný a blahodárný čaj nesladíme a můžeme ho pít třikrát denně, ale ne déle, než čtyři týdny.

Hodí se nejen do čaje, můžeme z nich připravit špenát, polévku, přidávat je do nádivky či k bylinkám do polévky.
Co vyzkoušet:

Tradičně se kopřivy dávají do velikonočních pokrmů spolu s dalšími jarními rostlinkami: potočnicí, popencem, mladými lístky pampelišky, sedmikrásky a jitrocele.

Bylinkový detoxikační výluh

Bylinkový detoxikační výluh

Do pitného režimu můžeme zapojit také speciální výluh z bylin, který můžeme užívat po dobu 12 dnů. Každý večer je třeba si ke...

Recept - suroviny a postup

Přebytky a zbytky bylinek můžeme usušit či zamrazit a použít při vhodné příležitosti jindy. Nejlepší je předcházet plýtvání potravinami – inspirovat se můžeme v seriálu Gurmánské vaření beze zbytku. Současně je možné rostlinné zbytky vytřídit do bioodpadu, nebo odložit na kompost.
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Babiččiny rady, tipy". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*