Domácí pickles ze zelí

Zažijte kouzlo domácího kvašení zeleniny s tímto jednoduchým receptem. Vytvořte si své vlastní pickles ze zelí, které je plné chutí a prospěje vašemu zdraví. Toto pickles se hodí jako součást hlavních jídel, ale i různých sendvičů, slaných závinů, jako přílohu k burgerům nebo do salátů. 
Zažijte kouzlo domácího kvašení zeleniny s tímto jednoduchým receptem. Vytvořte si své vlastní pickles ze zelí, které je plné chutí a prospěje vašemu zdraví. Toto pickles se hodí jako součást hlavních jídel, ale i různých sendvičů, slaných závinů, jako přílohu k burgerům nebo do salátů. 
/wp-content/uploads/2015/12/ico_talir.jpg
Porce
800 g pickles
/wp-content/uploads/2015/12/ico_hrnec.jpg
Doba přípravy
35 minut
/wp-content/uploads/2015/12/ico_hodiny.jpg
Chod
Suroviny
    zelí 500g bílé hlávkové + 1 list navícna přikrytí (můžeme použít i různé druhy, jako rané, špičaté, červené nebo čínské) 
    zelenina 400g Osvědčená kombinace je mrkev a cibule, tenké plátky topinamburu, drobné růžičky brokolice nebo květáku či řapíkatý celer. Chutná kombinace se zelím jsou i jablka nebo brokolice, samotná je výborná ředkev nebo vodnice, červená řepa, ale i kombinace ředkve, mrkve a květáku. 
    sůl 15 - 20g
Pokyny
  1. Zeleninu pečlivě očistíme a omyjeme.
  2. Zelí nakrájíme na tenké nudličky, ostatní zeleninu nastrouháme nahrubo nebo nakrájíme nadrobno. 
  3. K zelenině přidáme sůl a čistýma rukama důkladně promačkáme - to je důležité, zelenina totiž pustí šťávu, bude pružná a poddajná a zároveň trochu zmenší svůj objem. 
  4. Do čisté sklenice o objemu cca 1l vložíme postupně zeleninu - každou vrstvu důkladně stlačujeme, aby se vytlačila tekutina. Sklenice by měla být naplněná cca ze ¾. 
  5. Nakonec ji přikryjeme omytým zelným listem a důkladně stlačíme tak, aby byla zelenina ponořená pod tekutinou.
  6. V případě, že by nějaká zelenina vyplavala na povrch, tak ji sebereme a dáme pryč. 
  7. Naplněnou sklenici přendáme do hlubokého talíře, aby měla tekutina případně kam odtéct a zatížíme těžítkem.
  8. Jako těžítko můžeme použít vyvařený kámen, dříve se do zelných hrnců používala například žulová kostka. Může to ale být i sáček s vodou, nebo čistá sklenice.
  9. Takto připravenou sklenici necháme na kuchyňské lince cca 5-7 dní žít vlastním životem.
  10. V průběhu bude bublat, pěnit, vydávat různé zvuky a vonět. Poté prokvašenou zeleninu uložíme do lednice. Tak se zastaví proces kvašení a pickles v lednici vydrží i několik týdnů. 

TIP: Aby se pickles vždycky povedlo, měl by být vždy největší podíl šťavnaté zeleniny, jako je čínské zelí, mrkev, cuketa, ředkev, řepa, cibule nebo třeba jablko. V menší míře pak přidáváme „sušší“ zeleninu, jako je červené zelí, pórek, celer nebo jarní cibulka. 

Zbytky zeleniny je nejlepší využít a předcházet tak zbytečnému potravinovému odpadu (inspirovat se můžete v seriálu s recepty Gurmánské vaření beze zbytku), příp. patří do sběrných nádob na bioodpad, nebo na kompost - více se dozvíte v článku o Bioodpad - kam s ním? Třiďte a kompostujte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*