Šípky – přírodní vitamínová bomba

Šípky jsou v našich končinách dobře známé a využívané po staletí, a to zejména pro mimořádně vysoký obsah vitaminů a minerálních látek. Díky tomu pozitivně ovlivňují naše zdraví a především imunitu. Jak působí šípky na náš organismus? Kdy šípky sbírat, jak je zpracovávat a další rady a tipy o šípcích přináší web Jakvkuchyni.cz. Nechybí ani recept na domácí šípkový sirup a šípkový olej a tipy, jak si připravit šípkový čaj a nepřijít při tom díky nesprávné přípravě o cenné vitamíny?

Šípky - přírodní vitamínová bomba
Článek Šípky – přírodní vitamínová bomba na Jakvkuchyni.cz – jaké účinky má šípek a jak si připravit šípkový čaj. (Zdroj: shutterstock.com).

Co je to vlastně šípek?

Jako šípek (latinsky “pometum”) můžeme všeobecně označit plod růže. Nejedná se v pravém smyslu o plod, ale o tzv. složené souplodí nažek. Nažky uvnitř šípku jsou obklopené jemnými chloupky, obal šípku je většinou dužnatý. Na vrcholu šípku se nachází prstencovitý límeček, tzv. disk, který tvoří zbytky tyčinek, kalicha a čnělek.

Plody šípků mohou mít protáhlý až kulovitý tvar, nejčastěji jsou zbarvené do červena, červenooranžova nebo černofialova. Šípkové růže kvetou na konci léta

V našem případě dále pojednáváme konkrétně o šípcích z druhu růže šípkové (latinsky “Fructus Cynosbati”).

Plody růže šípkové jsou oblíbené a hojně používané v léčitelství nejen u nás, ale také ve Velké Británii, skandinávských zemích a vůbec v zemích svého původu, které jsou v mírném klimatickém pásmu Evropy, Asie a Severní Ameriky.

ZAPAMATUJTE SI
Plody šípků jsou vedle
rakytníku nebo jiných exotických plodů jedním z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínů C. Udává se, že cca 100 g šípkové dužiny obsahuje přibližně 200 – 500 mg vitamínU C.

Jaké mají šípky účinky na organismus?

Šípky obsahují velké množství prospěšných látek, které pozitivně působí na lidské zdraví:

  • pomáhají chránit organismus před oxidativním stresem a podporují funkci imunitního systému (podrobněji v článku Jak pomoci imunitě prostřednictvím jídla?). 
  • Pro správnou obranyschopnost organismu je zásadní vitamin C
  • Významný je i obsah vitaminu E, který řadí se mezi silné antioxidanty a působí proti volným radikálům.
    Ty poškozují buňky a zapříčiňují jejich předčasné stárnutí. Dlouhodobý oxidační stres bez působení antioxidantů se podílí na vzniku nejrůznějších nemocí.
  • Dále šípky obsahují betakaroten, ze kterého se v těle tvoří vitamin A. 
  • Stejně tak jsou bohaté na vitamíny ze skupiny K, které pozitivně působí na krevní srážlivost, kosti a cévy.
  • Plody šípku mají vysoký obsah vitamínů B1 a B2 a také  rutinu.
  • Z minerálních látek je zastoupen nejvíce vápník, draslík, hořčík a fosfor.
  • Díky kombinaci obsaženého vápníku, vitaminu C a rutinu je šípek vhodný při zánětu dásní a paradentóze.

Výše uvedené látky působí příznivě na imunitní systém. Plody šípku podporují přirozenou obranyschopnost organismu, normální funkci dýchacího systému, trávení, činnost ledvin a stav kloubů, pomáhá při křečových žilách a celkově zpevňuje cévy. 

ZAPAMATUJTE SI
Při přípravě produktů z šípků je vhodné vyhnout se kontaktu s
kovovými nádobami a předměty, abychom předešli ztrátám vitaminu C. Další zajímavé tipy nabízí článek Jak zabránit ztrátě vitamínů v potravin?

Využití šípku nejen v potravinářství

Je až neuvěřitelné, jaký poklad se skrývá v tak malých kuličkách. Proto je také využití šípku velmi rozmanité, a to především v potravinářství, kosmetice a farmacii.

DOBRÉ VĚDĚT
V potravinářství jsou plody šípku na trhu dostupné jako sušené plody, prášek z plodů šípku, čaje, sirupy, vína, marmelády, doplňky stravy a další zpracované potraviny s příchutí šípku.

Z šípku se vyrábí také kosmetické produkty, protože působí pozitivně i na pleť. Skvělé je jeho využití ve formě šípkového oleje, který podporuje hojení ran, zmírňuje viditelnost jizviček a regeneruje pokožku právě díky vysokému obsahu karotenoidů a antioxidantů.

Produkty s obsahem šípku jsou vhodné jako prevence i jako podpůrná léčba při nachlazení či chřipce.

Šípek a jeho domácí využití

Šípky doma nejčastěji využíváme pro přípravu čajů, marmelád, sirupů, likérů nebo omáček.
Všechny uvedené produkty můžeme zakoupit, není ale nad to, vyrobit si domácí marmeládu, sirup či likér z čerstvých šípků.

Kdy je vhodné se vydat na sběr šípků?

Období pro sklizeň šípku je v závislosti na počasí od poloviny září do poloviny října. Liší se podle účelu užití. Obecně platí, že pokud natrhané šípky nezpracujeme čerstvé, je na místě je usušit.
Pokud je naším cílem nasbírat šípky k přípravě čaje, je vhodné trhat plody před prvními mrazy, tj. přibližně od konce září do poloviny října. V tuto dobu šípky obsahují nejvíce vitaminu C.

Naopak na přípravu marmelády, omáček, sirupů, aj. je nejlepší doba pro sběr po prvních mrazech, přemrzlé šípky jsou sladší.

Jak šípky správně sušit?

Před samotným sušením šípky krátce omyjeme, osušíme, očistíme od stopek a ideálně i od kališních lístků (není to ale nezbytné).
Takto připravené plody sušíme v jedné vrstvě buď na stinném větraném místě, v sušičce na ovoce nebo lze sušit i na plechu na ústředním topení či v troubě při teplotě maximálně 60°C. Při vyšších teplotách šípky hnědnou a ztrácí vitamin C.

Šípky musí být po usušení na omak tvrdé a suché. Skladujeme je v uzavřené nádobě na suchém a temném místě při pokojové teplotě, nebo je možné je zavěsit v místnosti v plátěném pytlíku.

TIP Jakvkuchyni.cz: víte, na co si dát při přípravě šípkového čaje pozor, abychom neztratili vitamíny?
Při jeho přípravě je ale dobré dodržet několik zásad:

  1. Rozhodně šípky nezaléváme vroucí vodou. 
  2. Pokud z šípků chceme dostat co nejvíce zdraví prospěšných látek, je dobré je po usušení rozmixovat.
  3. Čaj je nejlepší připravit tak, že šípky namočíme přes noc do vody, kterou na druhý den ohřejeme, teplota by neměla překročit 70°C. 
  4. Ideální pak je nechat čaj ještě 15 minut odstát – díky tomu se zachová a vyluhuje maximum zdraví prospěšných látek.

    Při přípravě čaje ze sušených šípků můžeme použít pytlíky na čaj, které si lze ušít, nebo zakoupit, díky tomu předejdeme podráždění krku chloupky z plodů.
    Dalším řešením je přecedit čaj přes plátno. 

     Chutný a skvělý je také domácí šípkový sirup, který může mít mnoho podob užití. Jak si ho připravit doma prozradíme v receptu na Jakvkuchyni.cz!

    Domácí šípkový sirup

    Domácí šípkový sirup

    Šípky obsahují mnoho prospěšných látek, zejména vitaminů a antioxidantů, které mají pozitivní účinky na zdraví. Šípek obsahuje...

    Recept - suroviny a postup
    Domácí šípkový olej

    Domácí šípkový olej

    Šípek je plný zdraví prospěšných látek a obsahuje vysoké množství vitamínu C. Má širokou paletu možností pro vnitřní i vnější...

    Recept - suroviny a postup

    I když je šípek poměrně rozšířený, většina lidí se k jeho využití uchýlí až když se objeví první projevy onemocnění, jako je nachlazení, kašel, chřipka atd. Přitom jsou známá i další pozitivní působení šípků, o kterých jsme psali v článku. Uvedené účinky se ale neprojeví při jednorázovém podání, ale až pokud jsou šípky a produkty z něj užívány pravidelně, dlouhodobě a ideálně v co nejméně zpracované formě.

    Olej nepatří do dřezu, ani do záchodové mísy. Malé množství oleje, ať už ze skleniček, nebo z pánve, můžeme vytřít použitou papírovou utěrkou, kterou následně vyhodíme do směsného komunálního odpadu. Oleje a tuky je vhodné průběžně sbírat do předem určené nádoby, tu pak můžeme vytřídit do speciálních nádob pro sběr tuků a olejů, nebo odevzdat na sběrném dvoře.

    Autoři: tým nutričních terapeutek Nutrifit

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


    *