Rybí speciál: Tuňák

Dokonalý obyvatel oceánů, tuňák obecný, je jednou z nejoblíbenějších ryb v našich kuchyních. Titul „král všech ryb“ si tuňák vysloužil od spisovatele Ernesta Hemingwaye v roce 1922. Dnes je v gastronomii po celém světě velmi ceněný pro malý počet kostí, delikátní chuť a zdraví prospěšné látky v mase. Nenechte si na Jakvkuchyni.cz ujít další díl ze seriálu Rybí speciál.

Název pochází z řečtiny, je to tzv. root „thyno,“ což v překladu znamená spěch. Spěch je této rybě velmi blízký – téměř nikde se nezdrží. Nezná domov, neodpočívá a stále plave dál a dál. Patří mezi nejdokonalejší obyvatele oceánů.

Tuňák je velmi oblíbený druh mořské ryby, která může dorůstat až do délky čtyř metrů. Hmotnost dospělého jedince může přesáhnout i 500 kilogramů. 

Tuňák na talíři

Je chuťově delikátní a v gastronomii je pokládán za velmi ceněnou rybu s nízkým počtem kostí, díky čemuž si ho hodně lidí oblíbilo. Údajně je nejčastěji vyhledávanou pochoutkou v Asii, kde patří mezi jednu z nejžádanějších ryb do japonského sushi.

Kde se tuňák vyskytuje?

Obecně je považován za dravou rybu. Hejna tuňáků se vyskytují ve většině světových moří a oceánů. Bohužel je čím dál populárnější a tím i ohroženější.  Proto je velká část ze zhruba patnácti druhů tuňáků na ústupu. Mezi nejžádanější druhy patří tuňák obecný, tuňák žlutoploutvý, tuňák křídlatý, tuňák pruhovaný a tuňák velkooký.

Zdraví v podobě tuňáka

Tato jedinečná mořská ryba je našemu tělu velmi přínosná. Nejen že je bohatá na celou škálu vitaminů, minerálů, omega-3 mastných kyselin.

Ke konzumaci se doporučuje i tehdy,, pokud se snažíme zatočit s přebytečnými kily. Tuňák je totiž výborný na redukci hmotnosti, snižuje cholesterol, přispívá i k prevenci srdečních onemocnění, má prospěšné účinky na zdraví mozku, očí, pomáhá v boji s chronickými záněty a zlepšuje stav pokožky. Mezi další nezanedbatelné benefity konzumace tuňáka patří zlepšení kvality vlasů a nehtů.

  •   Je to mořská ryby příbuzná makrele.
  • Tuňák nikdy neodpočívá.
  •   Existuje pět nejvýraznějších druhů tuňáka.
  •   Za nejchutnějšího se považuje maso tuňáka křídlatého (bílého). Ten se hodí na pečení, grilování i smažení.
  •   Tuňák plave s otevřenou tlamičkou, aby měl dostatek kyslíku. Kyslík získává z vody, a ne ze vzduchu.
  •   Tuňák je nomád. Proč? Cestuje celý svůj život. Plaví se z místa na místo a nikde nemá stání.
  •   Konzumace tuňáka pomáhá nejen zdraví, ale přidává i na kráse.
  •   Jde o jednu z nejvíce lovených a konzumovaných ryb v USA, Japonsku a Evropě.
  • Vzhledem ke stále vyšší poptávce a úbytku populace tůňáků byly aktuálně stanoveny přísné kvóty na jejich lov.
Závitky z lilku plněné tuňákem

Závitky z lilku plněné tuňákem

Tuňák se v naší kuchyni těší čím dál větší oblibě. Chutná skvěle v teplé i studené kuchyni, připravte si jej na párty nebo...

Recept - suroviny a postup

[recipe- id=“21881″]

 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Ryby". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*