Netradiční rybí speciality

Ženy, které žijí ve Středomoří, mají většinou krásné vlasy i pleť. Jedním z důvodů je i fakt, že často jedí ryby s vysokým obsahem nenasycených kyselin omega-3. Podobnou službu jako mořské ryby nám ale udělají i ty vylovené z tuzemských rybníků. Navíc po nich zaručeně nepřiberete…

Kapr, ryba Co je k mání

Kromě kapra se při výlovech nejčastěji prodává amur, okoun, candát, lín, tolstolobik, ale můžete mít i štiku, úhoře nebo dokonce sumce. Ať už se jedná o jakýkoli druh, znakem zdravé a čerstvé ryby jsou jasné oči, uzavřené žábry, a maso, které je na pohmat přiměřeně tuhé. Ryby můžete vařit, péct, smažit, grilovat nebo zapékat. Ve všech případech je výhodou rychlá doba přípravy. Rybí maso je navíc dobře stravitelné, proto ho můžete s klidným svědomím servírovat i dětem a starším nebo nemocným lidem (s výjimkou pacientů trpících dnou). Ryb, chovaných v čistém prostředí, které se živí přirozenou rybniční stravou a obilovinami, si cení i propagátoři zdravé výživy. Rybí maso totiž obsahuje nerostné látky, vitaminy, omega 3 nenasycené mastné kyseliny a další látky, které jsou pro naše zdraví velmi prospěšné.

Sůl a citron

Při přípravě rybího masa jsou klíčové dvě ingredience – sůl a citron. Vykuchanou rybu nebo jednotlivé porce před kuchyňskou úpravou nejprve ze všech stran posolte. Pak maso pokapejte citronovou šťávou. Ta zvýrazní jemnou rybí chuť, usnadní pronikání soli do masa a zároveň ho učiní křehčím a šťavnatějším. Například ve Španělsku je oblíbeným způsobem přípravy ryby pečení ve slaném lůžku. Je to jednoduchý a rychlý recept, k jehož realizaci vám postačí 1 kilogram kuchyňské soli: Část soli nasypte do pekáče a vytvořte z ní pro rybu (pečlivě nasolenou i zevnitř a pokapanou citronem) pohodlné lůžko. Další vrstvou soli ji pak „přikryjte“. Asi po 20 minutách sůl na povrchu zhnědne, a to je znamení, že můžete servírovat. Krustu ze soli odklopte a těšte se na krásně propečenou rybičku.

Víte, že

Ryby dřív patřily k všední položce na jídelníčku. Děvečky a čeledíni si prý dokonce na hospodáři vymiňovali, že ji nebudou mít na stole každý den… To my jsme na tom podle statistik se spotřebou rybího masa mnohem hůř – oproti ostatním zemím EU sníme asi poloviční množství, tedy 5,5 kg ryb na obyvatele za rok, oproti průměrným 11 kg. Naše rybníkářství má přitom dlouhou tradici a například kapry vyvážíme do Francie, Maďarska, Německa a dalších zemí.

Co se osvědčilo

Zdá se vám, že ryba je příliš cítit rybinou? Dejte ji na 20 minut do vlažného mléka. Pak ji omyjte, pokapejte citronem, posolte a připravte obvyklým způsobem.

Baltské rybí pralinky

Neuvěřitelná kombinace, která překvapivě dobře chutná! Vařené rybí maso (například kapra) zakapejte citronem a rozmělněte v misce na pastu. Podle potřeby ji zahustěte trochou strouhanky, tak aby se z hmoty daly vytvarovat kuličky. V mlékovaru rozehřejte tabulku kvalitní hořké čokolády. Rybí kuličky napichujte na špejle a obalujte je v horké čokoládě. Pak je nechte na pečicím papíře dobře oschnout.

Pstruh s ovocnou omáčkou

Pstruh s ovocnou omáčkou

Ženy, které žijí ve Středomoří, mají většinou krásné vlasy i pleť. Jedním z důvodů je i fakt, že často jedí ryby s vysokým obsahem...

Recept - suroviny a postup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*