Zábavné vaření a úklid kuchyně s dětmi. Jak na to?

Jak se říká, děti jsou “tabula rasa” a my jsme pro ně vzory, které je inspirují a rozvíjejí. Možná nám ani nedochází, jak je důležité zapojovat děti do běžných činností, jako je umývání nádobí, úklid při vaření a už vůbec by nás nenapadlo, že to vlastně může být zábava a příležitost, jak smysluplně trávit s dětmi čas. Za odměnu mohou malí pomocníci dostat vynikající batátové hranolky, které budou chutnat i nám. Vše na Jakvkuchyni.cz!

Zábavné vaření a úklid kuchyně s dětmi. Jak na to?
Článek Zábavné vaření a úklid kuchyně s dětmi. Jak na to? na Jakvkuchyni.cz o rozvoji dětí díky společnému vaření. (Zdroj: Shutterstock.com)

Jak děti zapojit do pomoci při běžných činnostech?

Než se pustíme do samotného vaření, čeká nás důležitý úkol: nastolit v kuchyni pořádek.

Malí pomocníčci už se možná vidí, jak se ručičkama prohrabují v lepkavém těstě a na úklid nemají nejmenší chuť. V takovou chvíli je vhodné zkusit děti i u přípravných prací zapojit hrou a  zkusit jednoduchou výzvu. Pokud třeba potřebujeme vyložit nádobí z myčky, můžeme začít takto:
„Zlato, teď jsem nám nastavila čas na 3 minuty a než nám zazvoní budík, musíme mít nádobí uklizené. Zvládneme to? Co myslíš?” Cítíte najednou ten příval energie? To vzrušení?

Mytí a úklid nádobí během vaření

Při samotném vaření možná budeme mít chvilku času (než se uvaří těstoviny, upeče maso, změkne dýně apod.). Jak tento čas využít? Nejlépe průběžným úklidem.

Můžeme umýt a uklidit velké nádobí a pojmout to opět jako výzvu: „Hele, tady je hromada špinavého nádobí. Já budu umývat, ty si můžeš vzít utěrku a schválně, jestli stihneš utřít ten hrnec, než já umyji mísu a podám ti ji, jo?”
Tuto adrenalinovou hru oceníme zejména tehdy, když nemáme myčku nádobí. A pokud ji máme, hodí se také, protože umyjeme a uklidíme největší kusy nádobí a v myčce nám tak zbyde více místa na menší kousky nádobí. 

Nejen v kuchyni je pro děti důležitá inspirace a motivace

Teď přichází na řadu příprava surovin jako je umytí, škrábání a krájení. Vždy, když s přípravou nějaké suroviny skončíme, je ideální po ní hned uklidit.

I při této činnosti je důležité dítě zapojit – třeba formou hádanky a u toho nám může pomáhat třeba slupky shrnout z kuchyňské linky.
„Kam myslíš, že tohle patří? Je to papír, plast, sklo nebo to odvezeme babičce na kompost?”
Otázku musíme samozřejmě přizpůsobit věku dítěte, důležité však je dítě vždy zapojit, vzbudit v něm zájem a pocit, že je důležitou součástí činnosti.
V tomto případě si trénuje slovní zásobu (můžeme mu vysvětlit, co je kompost a proč se odpad dává právě tam). Podstatné také je, že o věcech přemýšlí, budujeme v něm návyk uklízet po nějaké činnosti a také sleduje proces – osvojuje si posloupnost činností.

V průběhu činností můžeme podobných otázek, či drobných úkolů, které vykonává samo dítě s naší pomocí, vymyslet více.

Pomoci v zapojení dítěte nám může také správně zvolená motivace. Někoho potěší body či odměna za celek, některé děti je potřeba motivovat průběžně a odměňovat je třeba drobnostmi v průběhu činnosti. nebo jinou drobnost, která ho bude motivovat. 
Odměnou za zvládnutí nějakého úkolu může být přečtení pohádky, puštění oblíbené písničky, nebo třeba pribiňák či sorbet. 
Průběžnou odměnou za podílení se na nějakému úkolu mohou být třeba borůvky, jahody, oříšky, lentilky apod.

Proč děti zapojit do úklidu a dalších běžných činností?

Společné uklízení s dětmi při vaření s sebou přináší hned několik výhod – děti  se toho hodně naučí, třeba že:

  • V uklizené kuchyni se vaří lépe, než v té zaneřáděné. 
  • Naučí se rozlišit a třídit odpad a co nevidět to zvládnou samy.  
  • Zlepší se v komunikaci, zdokonalí si slovní zásobu: budou umět komunikovat a spolupracovat s ostatními, zvládnou požádat o pomoc, když například někam nedosáhnou. 
  • Díky hrám si lépe osvojí dovednost, jak jednat pod časovým tlakem.
  • Pochopí, že za uklizenou kuchyní se skrývá spousta práce.

U “uklízecích her” se s dětmi zasmějeme a trávíme smysluplně společný čas. A to je také moc důležité. 

Batátové hranolky s uzenou paprikou

Batátové hranolky s uzenou paprikou

Batáty, známé také jako sladké brambory, jsou chuťově vynikající a navíc obsahují mnoho prospěšných látek. Připravte si batátové...

Recept - suroviny a postup

Choďme spolu s dětmi vyhodit odpadky ven. Ukažme jim, kde jsou nejbližší barevné kontejnery na odpad a kam patří papír, plasty a sklo. Příště už můžeme děti vyzvat, ať nám ony poradí, kam jednotlivé druhy odpadů patří.
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Vaření s dětmi". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*