Jak správně třídit plasty v domácnosti?

Kelímky od jogurtů, obaly od sýrů, uzenin nebo mikrotenové sáčky od zeleniny a ovoce. S podobnými plastovými obaly se během nakupování potravin setkáváme velmi často, ovšem ne vždy si víme rady s tím, kam všechny plastové obaly správně vytřídit. Zaměřili jsme se tedy na vaše nejčastější dotazy, na které se nás ptáte ohledně třídění plastů. trideni-plastu

Musím strhávat nálepky z plastových sáčků?

Ano. Do plastů patří pouze plasty, a pokud to jde, je vždy dobré papírové polepy na plastových obalech odstranit.  U některých výrobků, zejména pak u mléčných (některé jogurty, nebo tvarohové krémy), je na plastovém kelímku papírový obal, který se dá snadno sundat. Pak se jen příslušné části obalů dají na příslušná místa.

Polystyrenové tácky od masa

Polystyren patří do plastů, ovšem v případě, pokud je čistý. Polystyrenové tácky od masa obsahují velké množství bakterií, někdy krev, z těchto důvodů patří takto znečištěné tácky do směsného odpadu.

Termoobaly od jídel

Objednáváte si jídlo na donášku do práce? V tom případě se často setkáváte s termoobaly, které svým složením patří sice do plastů, ale opět tu vadí míra znečištění. Pokud obsah obalu vytřete papírovým ubrouskem tak, že neobsahuje žádné zbytky od jídla a je relativně čistý, tak ho můžete vyhodit do plastů. Ovšem ve většině případů patří tyto obaly do směsného odpadu – málokdo si dá tu práci obal vyčistit a ne všichni jsou v tomto důslední. K pěnovému polystyrenu obecně – v případě, kdy ho máme větší množství, je lepší jej dát do plastového sáčku a teprve následně do kontejneru na plasty.

Kelímky od jogurtů – vymývat nebo ne?

Kelímky od jogurtů patří do plastů, ovšem pokud jsou velmi řádně zbavené obsahu. Vymývat je určitě vhodné, zejména pak s ohledem na to, když vytříděný odpad doma skladujete déle, je dobré vždy obaly vymýt, aby nezapáchaly.

Kam patří celofán?

Pokud na první pohled rozeznáte celofán, tak ten do plastů nepatří, jedná se biologicky rozložitelný plast na bázi celulózy.

Když máme na žlutém kontejneru nálepku pouze PET, znamená to, že tam nemůžu vyhazovat ostatní plasty?

trideni-odpadu-doma_velkyobr Ano. Každá obec si třídění odpadů zařizuje na základě dohod se svozovou společností, záleží také na místních zvyklostech a podmínkách. Z toho důvodu se systém třídění odpadů může různě lišit. Důležité je sledovat značení na jednotlivých barevných kontejnerech. Takže pokud je na žlutém kontejneru označení „PET lahve,“ patří tam pouze PET lahve. Pokud je tam značení „ostatní plasty,“ patří tam různé druhy plastových obalů.

Mohu vyhodit igelitové sáčky do bioodpadu?

Pokud se jedná o biologicky rozložitelné plasty, u kterých výrobce uvádí, že jsou kompostovatelné tak, ano, tyto druhy obalů můžete vyhodit do bioodpadu. Vždy je nutné sledovat pokyny výrobce na jednotlivých obalech.

PVC obaly

Zejména v případě mražených výrobků, nebo masných výrobků se často používají obaly z PVC. Rozeznáte je podle materiálové značky, kde je uvedené buď PVC, nebo číslice 3. Takto označené obaly do plastů nepatří.

A jaké jsou nejčastějí omyly při třídění papíru v kuchyni?

 

2 komentáře k článku “Jak správně třídit plasty v domácnosti?”

    1. Dobrý den Jano, filtry zakoupené u autorizovaných prodejců značky, lze posílat společnosti zpět, která se o jejich recyklaci postará. Jinak se filtry třídí do směsného odpadu. Přejeme pěkný den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*