Jak naložit s obaly z kuchyně

Ať chceme nebo ne, denně vyprodukujeme v kuchyni spoustu odpadů, ale víme opravdu jak třídit? Než se dostaneme k třídícím chytákům, je třeba zmínit základní tříděné komodity. Snad každý dnes ví, že se třídí papír, plasty, sklo (někde se dělí na barevné a čiré) i nápojový karton. O tom, že se dají třídit také plechovky a dokonce bioodpad, už každý neví. Přitom ten mají nově obce povinnost umožnit lidem třídit (více informací najdete v našem článku Bioodpad – kam s ním? Třiďte a kompostujte! ). Zmínit musíme také odpad směsný, do něj by měl přijít odpad zbylý po vytřídění. Jenže samotný směsný odpad tvoří podle odhadů v černé popelnici zhruba 35 %. Většinu nádoby pak zaberou věci, které tam nepatří – často je to odpad, který lze vytřídit právě do barevných kontejnerů a zrecyklovat (více informací najdete na stránkách Jak třídit). A to je škoda. Vše, co je vyhozeno jako směsný odpad, končí totiž z velké části bez jakéhokoliv dalšího využití na skládkách. Část směsných odpadů jde alespoň do spaloven, kde se spálí a uvolněná energie se využívá na vytápění nebo výrobu energie.

shutterstock_156648146

Kam patří PET lahev nebo kancelářský papír víme, ale existuje řada obalů, se kterými si lidé mnohdy neví rady, proto jsme vám připravili výběr těch nejčastějších i s tím, kam po vytřídění patří.

Chytáky

 • Špinavé obaly od jogurtů – tyto obaly patří pochopitelně do plastů, otázkou pro většinu lidí ale je, zda musí být vymyté. Určitě nemusí, stačí je dobře vyškrábnout. Jen pokud bychom je měli delší dobu doma, tak mohou zatuchnout.
 • Obaly od oleje – pokud vymyjeme obal pečlivě jarem, můžeme jej vytřídit do plastů, jinak patří do směsného odpadu.
 • Polystyrenový tácek od masa – tácky stačí opláchnout vodou a pak vytřídit do žlutého kontejneru.
 • Kelímek od pacholíka – většinou se jedná o papír s tenkou vrstvou plastu, který patří do směsného odpadu.
 • Voskový kelímek – nejen některé značky pacholíků, ale i jiné kelímky mohou být voskované, takto upravené se nedají znovu recyklovat, a proto patří do směsného odpadu. Poznáte je podle označení C/PAP.
 • Kovové plechovky – v některých obcích jsou na plechovky připraveny speciální kontejnery, pokud to zrovna ve vaší lokalitě není, můžeme nasbírané plechovky odvézt do sběrného dvora do výkupny surovin.
 • Obaly od vajíček – vlákno potřebné pro výrobu papírových boxů na vajíčka je již tak krátké, že se nedá znovu recyklovat na papír. Existuje pár výrobců, kteří boxy od vajíček dokáží přeměnit na papírové brikety.  Standardně ale můžeme tyto obaly buď vyhodit do směsného odpadu, na kompost nebo pokud je v našem dosahu nějaký farmářský trh, odnést prodejci s vajíčky.
 • Kombinované obaly – papírový sáček s průhledným okénkem není třeba nutně rozstřihnout, stačí jej celý hodit do papíru (ale pozor například na bublinkové obálky, pokud se nedají rozdělit, musí skončit ve směsném odpadu).
 • Termoobaly – pokud se jedná o polystyrenové krabičky, tak ty patří do plastů, ale nesmí být mastné nebo obsahovat zbytky jídla.
 • Krabice od pizzy – čisté obaly by měly skončit pochopitelně v papíru, ale většinou je použitá krabice znečištěná, a tak se k recyklaci již nehodí.
 • Obaly od chipsů nebo bonbónů – ačkoliv vnitřek těchto pytlíků vypadá jako pokovený, není tomu tak, a tyto pytlíky patří do plastů. Pro jistotu ale vždy zkontrolujte označení na obalu. Pokud by tam byla zkratka C/*, pak se jedná o kombinovaný obal, který je nutné vyhodit do směsného odpadu.
 • Tácky z balené zeleniny a ovoce – stejně jako krabičky na jídlo i tyto vyhazujeme do žlutého kontejneru.
 • Igelitové sáčky – většinou se třídí společně s plasty, ale může se stát, že zrovna u vás do nich nepatří, proto je nutné se podívat na nálepku na žlutém kontejneru.
 • Plastová víčka, např. u instantní kávy – jak název napovídá, i tyto patří do kontejneru na plasty.
 • Obaly od instantních potravin – tyto, stejně jako obaly od kávy patří do odpadu směsného.
 • Kávové papírové filtry – tyto filtry, i logr samotný nejlépe zužitkujeme v bioodpadu. Pokud tu možnost nemáme, vyhodíme do směsného odpadu.
 • Pytlík s čajem – použité pytlíky není třeba vyhazovat do odpadu směsného, můžeme je kompostovat spolu s ostatním bioodpadem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*