Jak naložit s obaly z kuchyně

Ať chceme nebo ne, denně vyprodukujeme v kuchyni spoustu odpadů, ale víme opravdu jak třídit? Rady a tipy, jak na třídění odpadu poradí v článku Jakvkuchyni.cz!

shutterstock_156648146
V domácnostech vyprodukujeme značné množství odpadu. Pro jeho efektivní využití je důležité správné třídění odpadu. Jakvkuchyni.cz poradí, jak na to.

Než se dostaneme k třídicím chytákům, je třeba zmínit základní tříděné komodity. Snad každý ví, že v České republice patří mezi základní tříděné komodity, které umožňují díky recyklaci výrobu druhotných surovin, papír, plasty, sklo, nápojové kartony a kovy. O tom, že se dá třídit také bioodpad, už každý neví. Přitom ten mají nově obce povinnost umožnit lidem třídit (více informací najdete v našem článku Bioodpad – kam s ním? Třiďte a kompostujte! ). Zmínit musíme také odpad směsný, do něj by měl přijít odpad zbylý po vytřídění. Jenže samotný směsný odpad tvoří podle odhadů v černé popelnici zhruba 25 %. Většinu nádoby pak zaberou věci, které tam nepatří – často je to odpad, který lze vytřídit právě do barevných kontejnerů a zrecyklovat (více informací najdete na stránkách Jak třídit). A to je škoda. Vše, co je vyhozeno jako směsný odpad, končí totiž z velké části bez jakéhokoliv dalšího využití na skládkách. Část směsných odpadů putuje k energetickému využití, při kterém dochází k výrobě energie.

Kam patří PET lahev nebo kancelářský papír víme, ale existuje celá řada obalů, se kterými si lidé mnohdy neví rady, proto přináší Jakvkuchyni.cz přehled s třídicími záludnostmi.

Nenechte se nachytat – kam a jak třídit třídicí chytáky?

 • Špinavé plastové obaly od jogurtů patří pochopitelně do kontejneru na plastový odpad. Často kladenou otázkou pro většinu lidí je, zda musí být plastové kelímky vymyté. Nemusí, obsah stačí dobře vyškrábat, nebo vytřít použitou papírovou kuchyňskou utěrkou.
 • Obaly od oleje – pokud prázdný obal vymyjeme a zbavíme mastnoty, můžeme jej vytřídit do plastů, jinak patří do směsného odpadu. Prázdné nádoby od oleje můžeme také využít k průběžnému sbírání použitých olejů a tuků, ty je pak možné vytřídit do speciálních nádob určených ke sběru kuchyňských tuků a olejů, příp. do sběrného dvora.
 • Polystyrenový tácek od masa – tácky stačí opláchnout vodou a pak vytřídit do žlutého kontejneru.
  • Některé obaly od mléčných výrobků, podobně i kelímky od kávy, jsou vyrobeny z papíru, který je potažen tenkou vrstvou plastu, nebo mají voskovanou povrchovou úpravu. Obvykle se jedná o tzv. kombinované obaly, u kterých od sebe nelze jednotlivé vrstvy oddělit. Takové obaly patří do směsného odpadu.
  • Plechovky, konzervy a jiný odpad z kovů je v některých obcích možné třídit do šedých kontejnerů na kovy, někde kovy sbírají v rámci tzv. multikomoditního sběru spolu s jinými druhy odpadu, příp. je můžeme odnést na sběrný dvůr nebo do výkupny surovin.
   • Mezi typické kombinované obaly z kuchyně, které patří do směsného odpadu, patří sáčky od koření, instantních polévek a omáček, některé sáčky od chipsů, oříšků a jiných pochutin či některé obaly od bonbónů.
   • Termoobaly, jako jsou jednorázové obaly na jídlo (typicky pro „jídlo s sebou“), můžeme neznečištěné třídit do sběrných nádob na plasty. Pokud jsou ale znečištěné třeba mastnotou, patří do směsného odpadu.
   • Krabice od pizzy, pokud jsou čisté, můžeme třídit do kontejnerů na papír. Pokud jsou znečištěné, tak patří stejně, jako jiné znečištěné obaly, do směsného odpadu.
    • Tácky z balené zeleniny a ovoce můžeme vytřídit do plastů. Stejně tak tam můžeme třídit igelitové sáčky, plastová víčka či igelitové tašky. Odpad ale opět nesmí být znečištěný, zalepený apod.

    TIP
    „Celofán“ může být vyrobený z plastové fólie, ten třídíme do plastů. „Pravý celofán“ je vyrobený z celulózy a ten můžeme vytřídit do bioodpadu. Na rozdíl od toho z plastu jej poznáme tak, že pokud ho zakroutíme, zachová tvar.

    • Filtry od kávy, kávovou sedlinu, pytlíky od čaje či vylouhovaný čaj, stejně jako skořápky od vajec, zužitkujeme nejlépe na vlastním kompostu, nebo je možné tento odpad vytřídit do sběrných nádob na bioodpad.
    • Obaly od vajíček je možné třídit do sběrných nádob na tříděný papíra umožnit tak jejich další efektivní využití. Může z nich vzniknout nový papír, nebo například papírové brikety. Pokud máme doma vlastní kompost, stačí obal karton od vajec natrhat na menší kousky, rozloží se. Nebo můžeme umožnit jeho opětovné využití (re-use), až nám bude dávat vejce babička, nebo půjdeme kupovat na farmářské trhy či k nějakému hospodáři.
    • Papírové ruličky od kuchyňských utěrek (podobně od toaletního papíru), můžeme vyhodit na kompost. Použité kuchyňské utěrky patří do směsného odpadu.

    Třiďte odpad, má to smysl! A pokud si nejste jisti, poradí abecední online průvodce Kam patří.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


    *