6 tipů, které zajistí větší bezpečí při vaření s dětmi

Štěstí přeje připraveným. Pokud nechceme v kuchyni s našimi malými pomocníky zažívat infarktové stavy, ale naopak si to užít a předat dětem vhodné návyky, měli bychom se předem připravit. Jakvkuchyni.cz přináší tipy v článku.

6 tipů, které zajistí větší bezpečí při vaření s dětmi

1. TIP: být dětem příkladem

Než se pustíme do vaření, neměli bychom si zapomenout umýt ruce.
Bezpečnost v kuchyni začínám tímto drobným, ale velmi důležitým rituálem. Když nás naše děti uvidí, že si vždy před vařením myjeme ruce, začnou to časem dělat také.
Dále pokračujme mytím přichystaných surovin. Tuto činnost doprovázejme “odborným” výkladem, proč to děláme. 

2. TIP: výběr vhodného oblečení

Když si naši malí andílci zašpiní tričko od rajčatového protlaku, bude to vypadat strašidelně, ale nic hrozného se ve skutečnosti neděje. Jen jsme si úplně zbytečně přidělali práci my.
Ušetřeme si zbytečnou práci a čas a dejme dětem na vaření speciální oblečení. Ve starém tričku nás skvrny od rajčatového protlaku nerozhází. Pokud se jedná o opravdu “zapálené” kuchaře, nebo v dětské zástěrce se budou cítit jako michelinský kuchař.
Kromě fajn zážitků bez zbytečného stresu také ohleduplným přístupem šetříme energie a můžeme snižovat naši uhlíkovou stopu.

3. TIP: výběr vhodného místa

„Cože, vy doma nemáte učící věž?” může se naše kamarádka s rukou na hrudi překvapeně udivovat. Učící věž patří rozhodně mezi skvělé pomocníky v kuchyni, ale vaření s dětmi je možné zvládnout i bez ní. Jak?
Třeba tak, že si veškeré suroviny připravíme na kuchyňský stůl, aby dítě mohlo při vaření sedět na své jídelní židličce. 

Pokud je dítě už větší, určitě si samo najde způsob, jak na kuchyňskou linku dosáhnout.
Ve většině případů k tomu využije židli, schůdky nebo bednu od hraček. V takových případech je jen důležité se ujistit, zda je dané řešení bezpečné.

4. TIP: vybavení

Už jen z představy, jak ta malá ručička drží velký kuchyňský nůž, mrazí. Pořiďme dětem raději takové kuchyňské náčiní, které odpovídá jejich věku.
Mezi velmi oblíbené a relativně bezpečné pomocníky patří třeba nože s kulatou špičkou, nebo vlnkový kráječ pro děti. 

5. TIP: vaření jako akční hra

O tom, co vše se děti při vaření učí, jsme už psali.Teď se zaměříme na aktivity, u kterých můžeme mluvit o bezpečí. „Zlatíčko, přines prosím tě ty tvoje hasiče. Budeme vyndavat pekáč z trouby a strašně to pálí. Potřebuji, aby na to dohlédli, ano?”, tohle můžeme například říci malému chlapečkovi, který nám v kuchyni asistuje.
Dále si můžeme společně povídat o tom, co všechno v kuchyni pálí, k čemu slouží kohoutek s vodou, digestoř, nebo jak třídit odpad a proč je to důležité

6. TIP: nehoda jako příležitost

Při vaření s dětmi používejme jen takové skleněné nádobí, které v případě nehody oželíme. Může se totiž stát, a stává se to často, že dětem z ručičky něco vyklouzne. V takovou chvíli získáváme skvělou příležitost pro učení.
„Vidíš, takto vypadá rozbité sklo – rozbije se na střepy. Musíme ho opatrně uklidit a dávat si pozor, abychom se nepořezali. Když sklo vytřídíme do zeleného kontejneru, další sklenice může být z těchhle střepů. Od teď už ale zkusíme na skleněné věci dávat větší pozor, ano?”.

Říká se, že děti jsou jako houba. Ze svého okolí nasávají podněty, opakují a “vidí” a vnímají víc, než se mýlíme. A opakují vzorce chování svých rodičů – náš přístup je může v mnohém zásadně ovlivnit v jejich budoucím životě, tak bychom na to neměli zapomínat. Důležité ale je, abychom si kromě nových znalostí a dovedností, společný čas užili v příjemné atmosféře – snad k tomu tedy výše uvedené tipy přispějí.

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Vaření s dětmi". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*