Hravé nakupování s dětmi

Nákupy potravin v supermarketu představují dobrou příležitost, jak děti naučit leccos nového – procvičit je ve čtení i počítání, rozvíjet jejich představivost o cenách a dovést je k větší samostatnosti. Důležitá je také odměna za jejich výpomoc!

Hravé nakupování s dětmi

Každý z nás byl nejspíš někdy v obchodě svědkem hysterické scény, kterou ztropilo dítě dožadující se zakoupení nějaké věci… A možná to dítě bylo dokonce i naše… Jak podobným “adrenalinovým” situacím předcházet? Není vážně lepší vyhnout se riziku a chodit do supermarketů zásadně bez dětí? Podle psychologů i zkušených maminek je opak pravdou. Děti bychom měli brát na nákupy s sebou hned odmalička, ovšem důležité je nepodcenit přípravu…
Když totiž dětem předem vysvětlíme, co je na nákupu čeká a zdůrazníme, jak moc budeme rádi za jejich pomoc, za kterou pak dostanou malou odměnu, budou si připadat důležitě a ani je nenapadne předvádět hysterické výstupy.

Nezapomeňte nákupní seznam

Než vyrazíte do obchodu, nechte děti připravit seznam všech položek, které se chystáte nakupovat. Starší děti se tak procvičí ve psaní, s těmi menšími, které ještě psát nedovedou, můžete společně namalovat obrázky –  třeba 4 rajčata, 6 rohlíků, láhev oleje…     

Seznam nebo obrázky pak nezapomeňte vzít s sebou do obchodu. Cestou můžete dětem vyprávět, jak takový velký obchod funguje, kdo tam pracuje, odkud a jakými dopravními prostředky se sem potraviny dovážejí.
Můžete děti třeba nechat hádat, odkud se vozí banány, která zvířata je jedí, proč je zdravá mrkvička atd. – zkrátka využijte nákup k tomu, abyste potomka něco nového naučili.

Nenápadné učení

Pomozte dětem umět se v prodejně zorientovat. Měly by vědět, jak jsou jednotlivá oddělení nebo regály uspořádány, které potraviny je nutné chladit, proč musí být některé uložené v mrazicím boxu, jak se pozná kvalitní čerstvá zelenina a ovoce, jak se váží a lepí štítek.

Nákup je zkrátka skvělý způsob, jak rozšířit dětem okruh vědomostí a zároveň je procvičit v postřehu, samostatnosti, ale i ve čtení a počtech. „Lukášku, potřebujeme zelí ve sklenici. Zkusíš ho najít? Ale nechceme bílé, jenom červené…“ „Alenko, zjisti prosím, jakou dobu spotřeby má ten ovocný jogurt. A kolikátého je dnes? Do kdy nám tedy jogurt vydrží? Dobře, vyber tedy dva pro sebe, dva pro brášku a mně a tatínkovi každému jeden. Kolik jich budeme celkem mít?“ A tak podobně…   

Nezapomeňte zvážit, jaký úkol můžeme dítěti svěřit, abychom ho neposlali pro těžkou nebo snadno rozbitnou věc, nebo umístěnou tak, že na ni nedosáhne.

Velká jízda

Někteří prodejci bodují u dětí nákupními košíky nebo vozíky určenými přímo jim. Děti si s nimi připadají důležitě, ale je nutné, aby věděly, že vybrané věci do nich smějí vložit jen s vaším souhlasem. V opačném případě by vás nejspíš čekalo dlouhé martyrium, až byste se vraceli od pokladny ukládat nechtěné věci zpátky do regálů…
Děti také poučte, jak mají s vozíkem zacházet – měly by vědět, že s ním mají jezdit pomalu a opatrně, aby neublížily někomu z nakupujících a neshodily vystavené věci z regálů. Když budou vědět, že jogurt spadlý na zem bude muset zaplatit maminka, a tím pádem už nebude žádná odměna za výpomoc, dají si při jízdě určitě větší pozor.

Spravedlivá odměna

Děti by také měly alespoň orientačně znát hodnoty jednotlivých druhů potravin – kolik stojí chleba a mléko, proč jsou kozí sýry dražší než kravské, co jsou to bio potraviny a proč se vyplatí je kupovat, i když stojí víc peněz atd.

U pokladny pak můžeme dětem svěřit zaplacení nákupu nebo jeho části. Ty starší by si už měly předem bez problému spočítat, kolik zaplatí, a vědět, kolik jim má pokladní vrátit.
Ovšem než se s nimi postavíte do fronty k pokladně, nezapomeňte dodržet svůj slib a dovolte jim vybrat si odměnu za výpomoc – třeba malé bonbonky nebo lízátko.
Cestou z nákupu pak můžete shrnout nové zážitky a také zodpovědět všechny všetečné otázky. Odměnou pro vás bude dobrý pocit z klidného nákupu i vědomí, že to nebyl zbytečně strávený čas.    

Až budete doma vybalovat nákup a vyhazovat obaly, nezapomeňte i malé děti učit o správném třídění odpadu, protože “Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš”.

Pokud si v některých věcech nejste jistá, důležité informace najdete zde. Samotné děti světem třídění odpadu a recyklace provede Tonda Obal (zajímavé věci tam najdete i vy).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*