Vytvořte s dětmi přáníčko k Mikuláši

Děti milují, když jim dáte volnost, a ještě víc, když jejich výtvory vystavíte všem na odiv. Vytvořte s nimi přáníčko k Mikuláši a malou dekoraci, která se stane nedílnou součástí mikulášské výzdoby. Každý rok pak můžete přidat novou, aby děti měly krásnou vzpomínku na předchozí Mikuláše.

prani-mikulas-kresleni

Materiál na přáníčko a ozdobu

  • papír
  • karton (na vyztužení)
  • obálku
  • barevné fixy nebo vodovky
  • špejle
  • lepidlo
  • ozdoby (knoflíky, stužky, vata, koření – hřebíček, pepř, skořice)

Přáníčko pro Mikuláše a anděla

Dětská paměť je neuvěřitelná – to, že byly dva týdny v nemocnici, si nepamatují, ale pořád vyprávějí o tom, jak před třemi lety ztratily oblíbeného plyšového medvěda. Pokud chcete, aby se s podobnými ztrátami a vzpomínkami lépe vyrovnaly, nechte je na přání Mikulášovi sepsat vše, co je v daném roku trápilo. Mikulášovi totiž mohou napsat své průšvihy, které vám třeba ani nepřiznaly. Mikuláš kromě toho, že rozdává dárečky, totiž tyto nesnáze a problémy vymaže.

Postup

Dětem dejte obálku, kterou mají vyzdobit dle svého uvážení, a sami jim pomozte napsat zprávu pro Mikuláše. Starší děti můžete nechat samotné, pro menší dopis napíšete sami. Popovídejte si s nimi, co je nejvíce trápí (doma, ve školce, s kamarády, na hřišti, co je bolí). V dopise pak poproste Mikuláše, aby tyto špatné vzpomínky vymazal.

Dopis andělovi bude obsahovat vše, co by děti v dalším roce chtěly, ve stejných oblastech. Tyto dopisy pak dejte za okno a až děti odejdou na procházku, Mikuláš s Andělem si je odnesou a místo nich nechají punčochu s drobnými dárky. Vy si pak dopisy schováte a můžete je dětem dát, až budou starší.

Papíry, které nevyužijete, můžete s dětmi při procházce vyhodit do modrého třídícího kontejneru. Děti se tak přirozeně naučí, že třídění je běžnou součástí života.

Mikuláš, Anděl a Čert

tvoreni-deti-barva-pranickoNa papír nakreslete obrys Mikuláše, Anděla nebo Čerta a děti poproste, aby jej vybarvily a polepily drobnými ozdobami. Vyhlaste také soutěž o nejvtipnější dekoraci. Ať si děti v bytě samy najdou, čím se dají postavičky ozdobit, od alobalu z kuchyně, přes zásobu vašich knoflíků až po matičky z garáže. Postavičku potom vystřihnete, nalepíte na karton se špejlí. Touto dekorací pak můžete ozdobit vánoční hvězdu nebo jinou rostlinu v květináči. Na okraj postavičky napište jméno dítěte a rok, kdy dekoraci vyrobilo.

Mikulášské tradice

  • I zvířátka si zaslouží dárečky! Když půjdete na mikulášskou procházku, vezměte s sebou mrkev nebo jablka pro zvířata. Můžete je nechat v parku nebo v lese. Nebo si vytvořte krmítko dle našeho návodu (https://www.jakvkuchyni.cz/koleda-pro-ptacky/) a dívejte se, jak se budou ptáčci slétávat k vašemu balkónu.
  • Za rok děti nashromáždí desítky i stovky výkresů a malůvek. Po mikulášské oslavě je proberte, nechte si ty nejhezčí, na které jsou děti nejvíce pyšné. A pokud se nemohou rozhodnout? Kresby vyfoťte a pošlete je babičce a dědečkovi, kteří bydlí daleko od vás. Potěší je to víc než SMS zpráva!
  • Pamatujete si, jak jste se jako malé děti těšily na Mikuláše, protože jste dostaly mandarinky? Přestože dnes už mandarinky nejsou nedostatkové zboží, vyberte nějaké exotické ovoce nebo nezvyklé jídlo, které si budete dopřávat jen na Mikuláše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*