Potraviny nakupujte podle plánu

Chcete mít klidnější Vánoce a na nic nezapomenout? Připravte si podrobný plán na nákup potravin, který vám ušetří neustálé běhání do obchodu. Stačí si vyhradit půl hodiny na plánování – a nebudete mít nervy. Navíc ušetříte peníze i svůj čas.

vánoční nákup

Vánoční svátky letos vycházejí krásně na pět volných dní – ve středu je Štědrý den, pak dva svátky a poté následuje víkend. Nenechte si tyto dny znepříjemnit stálým dokupováním potravin. Dobrý plán vám umožní si všechno potřebné pořídit v předstihu, bez front a stresu.

Kolik vás bude?

Pro každý den si poznamenejte, kolik vás bude. Přijde na velký sváteční oběd celá rodina? Nebo chcete v sobotu večer pozvat partu kamarádů na filmový maratón? Vždy je lepší mít potravin o trochu více, nesnědené jídlo můžete bez problémů zužitkovat – inspirujte se třeba naším video návodem, jak připravit pečenáče ze zbylého kapra.

Co všechno potřebujeme?

Vánoční nákup neznamená jen kapr a brambory na salát. Aby svátky proběhly jednoduše, naplánujte většinu jídel už teď. Odpadne vám složité vymýšlení, co bude k večeři, rozhodování, případné nákupy a i ušetříte, protože budete v klidu jíst doma.

Jak na to?

zimní kořeníZačněte seznamem jídelníčku během dní volna. Sepište si všechna jídla, která chcete jíst doma – od snídaně až po večeři. Stejně tak při plánování myslete i na ubrousky, příbory, talíře a skleničky. Pokud nechcete mít po večírku starosti s nádobím, klidně použijte papírové talíře i kalíšky. Ty pak stačí vyhodit do komunálního odpadu.

Rozdělte si nákup na dvě části: trvanlivé, které můžete nakoupit týden dopředu, a mléčné výrobky, maso a vejce, které chcete mít čerstvé. Nezapomeňte na nápoje, čaje nebo kávu. Není nic horšího než po bujaré oslavě ráno zjistit, že došla káva ☺

Chcete rozdávat radost i po Vánocích? Nechte každého člena rodiny, ať si vybere své oblíbené jídlo, které mu uvaříte, případně které někdo uvaří pro vás.

Nákupní seznam a příprava

Zkontrolujte ve spíži a ledničce, co všechno už doma máte. Pak si nákup sepisujte podle jednotlivých oddělení – ušetříte tak čas při samotném nákupu. Pokud máte na seznamu spoustu mraženého zboží, nezapomeňte na chladící tašku! A když už se díváte do lednice, rychle ji uspořádejte, ať máte místo na nákup.

Abyste měli v kuchyni místo, vydejte se na procházku kolem nádob na tříděný odpad.

Potřebujete vysvětlit dětem, proč třídíte? Inspirujte se našimi radami.

 

Optimální nákupní seznam

Je jedním z vašich předsevzetí do nového roku se lépe zorganizovat? Nechte si nákupní seznam, účtenku z obchodu a během svátků si zapisujte, co jste skutečně spotřebovali a co případně jste dokupovali. A až budete potraviny z lednice vyhazovat, tak si je zapište také. Pak si v klidu sedněte a sepište, co všechno jste využili. Podle některých výzkumů končí až polovina potravin v koši. Pak vytvořte optimální nákupní seznam, tedy ten původní plus to, co jste dokoupili, a minus to, co jste vyhodili do koše. A máte hotový jídelníček a nákupní seznam na jeden týden! Stejný postup pak můžete použít u dalších týdnů.

Udělejte si záchranný potravinový balíček

Tím se rozumí jídlo, které má delší dobu trvanlivosti a „zachrání“ vás v případě, když je lednice prázdná, obchody jsou zavřené a nečekaná návštěva je na cestě. Stačí mít doma stále krabici křupavých knackebrotů, tuňákovou konzervu, ančovičky, nějaké těstoviny v záloze a případně zeleninu (například baby karotky, které na talíři vypadají hezky) v konzervě, případně v mrazáku. V lednici je dobré si pravidelně udržovat zásobu tvarohu, ze kterého můžete udělat mnoho výborných pomazánek, které jsou hotové za pár minut a jsou za hubičku.

 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Vánoční speciál plný rad a tipů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*