Vytvořte si obrázkovou knihu receptů! Ušetří vám čas a peníze

Chcete mít čas na nové recepty a zároveň mít každý den dobrou večeři? Máte pocit, že zbytečně vyhazujete potraviny? Vytvořte si za jedno dopoledne praktickou knihu s recepty, díky které pak plánování jídelníčku bude radostí a zábavou.

IMG_7622 (1)

Máte chuť začít nový školní rok s lepší organizací, která usnadní život vám i dětem? Zkuste si plánovat jídla dopředu.

Pro ty, které mají rády systém: Zásobárna receptů

Abyste nevařili stále pár stejných jídel, vytvořte si databanku receptů. Když budete plánovat jídelníček, pak jednoduše z této zásobárny vyberete vhodný recept a tím pak snadno odpadne starost, co budeme vařit.

Jak na to:

Na velký papír sepište jednotlivé kategorie jídel: snídaně, svačiny, hlavní jídla, přílohy, polévky, dezert, nápoje, slavnostní jídla a pohoštění na oslavy. Zaměřte se hlavně na tu kategorii, která pro vás představuje největší problém. Nechtějí děti snídat? Vymyslete společně s nimi, co by na snídani rády. Nestíháte vařit večeře? Zapátrejte po receptech, které zvládnete do 15 minut nebo kde za vás většinu práce zastane trouba. Ke každému jídlu pak časem připravte kartičku se seznamem surovin a postupem, třeba vždy, když jej budete poprvé připravovat.

Zavzpomínejte na jídla, která jste jedli u známých, nebo která si rádi objednáváte v restauraci,  případně se inspirujte našimi recepty.

Jakmile máte u každé kategorie pět nebo více jídel, máte vyhráno. Můžete začít plánovat první týden. Postupem času pak tuto databanku doplňujte o nové recepty. A nastal čas plánovat.

IMG_7626 (1)

Pro kreativní maminky: Barevné kouzlení s papírky

Pokud milujete vyrábění, pletení a relaxujete u akvarelu, tak si vytvořte krásnou knížečku. Do obyčejného bločku nadepište názvy jednotlivých kategorií (viz výše). U hlavních jídel můžete dále rozdělit na masová, vegetariánská, zapékaná, rychlá jídla, jak to nejlépe vyhovuje vaší rodině.  Některé kategorie můžete sloučit a některé naopak vynechat.

Potom si připravte barevné lepící papírky, na které napíšete jednotlivá jídla. Tyto lepíky pak rozmístíte do svého zápisníku a. všechna vaše jídla jsou přehledně uspořádaná. Můžete začít plánovat! Připravte si čtvrtku a na ní napište týdenní menu. Případně si tento list, který budete používat často, připravte v počítači a zalaminujte. Co na něj patří? Dny v týdnu, ke každému dni večeře a další jídla, která chcete plánovat.  Fantazii se meze nekladou, menu si vyzdobte tak, abyste se na něj ráda dívala.

Když pak budete plánovat menu na další týden, stačí jednoduše vybrat papírky, nalepit je do týdenního menu a podle toho sepsat nákupní seznam. Hotové menu pak vystavte v kuchyni a odkazujte na něj zvědavce. Na konci týdne papírky vrátíte zpět a plánujete znovu.

Pro snadný a rychlý přehled: Jednoduchá tabule

Nemáte čas a chuť vypisovat malé lístečky? Pořiďte si do kuchyně obyčejnou tabuli nebo na ledničku připevněte mazací tabulku. Je to jednoduché, rychlé a všem na očích. Když si pořídíte magnetickou tabuli, můžete na ní psát i magnety přichytit třeba nákupní seznam nebo vytištěný recept. Všechno tak budete mít na jednom místě! Na tabuli můžete vedle jídelníčku plánovat i kroužky dětí, jejich koncerty a další podrobnosti vašeho hektického týdne. A když si informace na tabuli chcete pro jistotu schovat, stačí ji vyfotit mobilem. Místo kopírování nákupního listu vám také stačí jen cvaknout fotku a můžete vyrazit do obchodu.

Pro ty, které rády pracují s počítačem: Počítač pro podrobné plánování

Milujete vaření a kuchyně je vaší nejoblíbenější místností? Vaše desítky receptů a podrobné jídelníčky bude nejsnazší připravovat v počítači. Vytvořte si složku s recepty, co znáte, s recepty, co chcete vyzkoušet, složku se starými jídelníčky a můžete začít plánovat. Hodit se vám bude i seznam surovin, které máte doma, koření nebo seznam exotických potravin, které chcete koupit ve specializovaném obchodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*