Prosinec bez stresu – připravte super Vánoce za 17 hodin!

Děsíte se posledního týdne před Štědrým dnem,  protože budete v jednom kole a místo spánku péct cukroví? Máme pro vás jednoduchý návod, jak si zorganizovat všechny povinnosti, naplánovat úklid a ještě uspořit. Bude vám stačit 17 hodin.

organizace-vanoce (1)
Úkol první: Velký bojový plán – 3 hodiny

Už jste se někdy probudila ve tři ráno s jedinou myšlenkou „Úplně jsem zapomněla na dárek pro tetičku Věrku a prskavky!“? Přestože můžete mít paměť jako slon, je vždy lepší mít vše sepsané. Připravte se na šok, protože váš seznam můžete mít několik stran.

Připravte si desky a několik listů papíru, diář a psací potřeby. Nejdříve zkonzultujte diář a začněte plánovat. Případně si můžete vytisknout prosincový kalendář a vše sepsat do něj. Do diáře patří: návštěvy příbuzných, naplánované oslavy, kulturní akce a cokoliv, co má přesně daný čas. Nezapomeňte na tradice, jako je půlnoční mše, vánoční trhy nebo nadílka pro zvířátka.

Na další listy si naplánujte jednotlivé úkoly, které můžete udělat kdykoliv do Vánoc: Finance, Pečení, Štědrý den, Dárky, Úklid a dekor.

Začněte tím nejjednodušším, a tím je většinou Dekor. Potřebujete stromeček, nebo máte umělý? Jaké ozdoby chcete na stromeček (včetně prskavek, svíček a čokoládových postaviček)? Jak chcete vyzdobit obývací pokoj, kuchyni, další místnosti? A už během psaní si určitě začněte vybavovat, co všechno vám chybí, co je třeba najít, umýt, připravit, nachystat…. Všechny tyto úkoly sepište a na zvláštní kus papíru nebo třeba Post-it sepisujte, co potřebujete koupit. Na jednom listu tedy budete mít seznam úkolů (upéci makronky, najít formičky…) a na dalším bude nákupní seznam.

Na seznam Pečení patří všechno cukroví, včetně surovin a potřebných formiček, pečícího papíru a dalších pomůcek. Ohledně plánování pečení vám přineseme brzy podrobný článek.

Úklid zahrnuje jednak předběžný plán úklidu a také pomůcky, které k němu případně potřebujete.

Štědrý den začněte plánovat odzadu. V pět chcete večeřet, takže ve čtyři začnete smažit řízky, proto ve tři vypravíte děti na procházku… a sepište nákupní seznam, co je třeba pořídit den před Štědrým dnem (ryba, maso…) a co můžete nakoupit v předstihu.

Na list Dárky patří seznam všech obdarovávaných a ideálně i seznam dárků z minulého roku, abyste tetičce nedala už podruhé čajový set.

Zhluboka se nadechněte, vezměte všechny nákupní seznamy a přidejte je k listu Finance. Pak už jenom k jednotlivým položkám sepíšete ceny, klidně orientační, a máte přehled, kolik vás Vánoce budou stát. Teď je také dobrý čas porovnat nabídky obchodů a nakoupit všechno, co potřebujete na pečení, úklid a dárky.

Úkol druhý: Úklid – 3 hodiny

Velký vánoční úklid si rozdělte na tři etapy. Příprava na samotný úklid bude spočívat v tom, že projdete celý byt a uložíte všechny předměty na své místo. Cílem je, aby všechny povrchy byly volné (podlahy, stoly, police atd.). Bonus: Vyperte záclony, vyměňte povlečení.

Druhá, nejnáročnější etapa úklidu, je takzvaný apokalyptický úklid. Začněte odshora, omeťte stěny od pavučin, otřete vršky skříní, všechny dveře a na závěr vyluxujte a vytřete.

Třetí etapa: Před Štědrým dnem připravte kuchyň na vařící maratón.

Při velkém úklidu určitě najdete spoustu plastových obalů. Naplánujte si cestu ke kontejnerům, aby se vám doma zbytečně nehromadily!

Úkol třetí: Nákupy a pochůzky – 4 hodiny

Jeden velký nákup všeho, co vydrží (brambory, mouka, ořechy, vejce, kořenová zelenina) si naplánujte nejlépe na odpoledne všedního dne nebo brzké ráno víkendu. Samotný nákup bude hračkou, protože všechny potřebné seznamy (od potravin po drogérii) máte už připravené a víte, kolik budete potřebovat peněz.

Úkol čtvrtý: Dekor – 1 hodina

Připravte si ozdobičky na vánoční stromek, zkontrolujte stav slavnostního prostírání a vyzdobte byt.

Úkol pátý: Cukroví a vaření –  6 hodin

Cukroví v klidu napečete během tří odpolední, v předvečer Štědrého večera si připravte bramborový salát, upečte vánočku a na samotný Štědrý den vám bude stačit usmažit řízky a rybu. Zbude vám tedy spousta času na procházku, pohádky a nebo cokoliv, co ráda děláte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*