Vánoční úklid bez stresu

Máte obavy z toho, že tchyně a další návštěvy budou pečlivě hodnotit, jak máte na Vánoce naklizeno? Na náš bleskový úklid s maximálním efektem stačí jen dvě hodiny.

vánoční úklid

Cizíma očima

Představte si, že jste do vlastního bytu přišli na návštěvu, a projděte se všemi pokoji. Poznamenejte si všechno, co je potřeba uklidit, opravit nebo jinak zvelebit. Tyto činnosti pak rozplánujte a především aspoň z poloviny přehoďte na další členy domácnosti. A pokud nemáte času nazbyt, máme pro vás tipy na rychlý úklid.

Nestihli jste uklidit a návštěva už zvoní? Připravte ke kávě rychlé jablečné pirohy k odlákání pozornosti ☺.

Třicet minut stačí

Před Vánocemi nemá smysl přerovnávat sklep ani se pouštět do třídění letního oblečení. Obývací pokoj, kuchyně, dětský pokoj, koupelna … Tyto místnosti jsou o Vánocích nejfrekventovanější. Ke každé místnosti sepište vše, co chcete uklidit. Pokud nemáte času nazbyt, zaměřte se na ty činnosti, které mají největší efekt. Zaberou vám třicet minut pro každou místnost.

  • Umytá okna pozvednou každou místnost o několik úrovní.
  • Utřít prach zabere jen pár minut. V místnosti se pak lépe dýchá a vše vypadá čistě.
  • Omyjte velké plochy – dveře, dvířka skříněk, knihovnu. Zejména dveře často zapomínáme otřít, přestože bývají špinavé.
  • Dejte si překážkový běh s prádelním košem. Cílem je posbírat všechny pohozené věci z podlahy. Děti potom můžete uplatit, aby vše vrátily na místo,
  • Zahrajte si velkou zimní schovávanou. Všechny krásné fotografie v časopisech o bydlení mají jedno společné: prázdné stoly, srovnané polštáře na pohovce a co nejméně věcí. Ukliďte roztahané hračky a skliďte ze stolu papíry. Bonus: prázdné plochy se i snadněji čistí.
  • Co nepotřebujete, vyhoďte nebo odevzdejte na charitu – ve chvíli, kdy zjistíte, že se doma nemáte kam hnout a překáží vám nepotřebné věci, dejte část věcí, které nepotřebujete a jsou ještě k použití, na charitu, zničené věci vyhoďte.
  • Zbavte se i starého oblečení, které můžete vyhodit do kontejneru na textil. Ulehčí se vám ve skříních, kam se vám pak snadno vejdou věci, které dostanete pod stromeček i ty, které si nakoupíte v povánočních výprodejích
  • Z pečení udělejte zábavu, ne povinnost – pokud vás pečení nebaví (pokud to jde), vezměte si cukroví od maminky nebo tchyně, případně si ho objednejte. Pokud vás pečení baví, vyhraňte si s kamarádkami a dětmi celé odpoledne na pečení, které spojíte se zábavou a vtipnými historkami. Je to lepší, než péct unavená po večerech a ve stresu.

Rozdávat radost

Období adventu je tradičním časem, kdy se zamýšlíme nad tím, jak pomoci těm, kteří nemají takové štěstí jako my. Pokud se pustíte do důkladného úklidu, nevyhazujte vše, co už nepotřebujete. Staré, ale stále použitelné oblečení, hračky nebo elektrospotřebiče pošlete dále, ať ještě poslouží.

Vánoční atmosféra

Aby váš byt dýchal vánoční pohodou, vyberte ty nejkrásnější dekorace. Kromě adventního věnce (můžete si jej vyrobit podle našeho návodu) můžete jako vánoční výzdobu použít i jmelí nebo přání, která jste dostali. Nezapomeňte na vůni – zde se můžete inspirovat našimi tipy, jak provonět kuchyni a byt.

Podělte se o své triky, jak vánoční úklid zvládnout rychle a efektivně!

 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Vánoční speciál plný rad a tipů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*