Jak využít odpad pro vánoční úklid?

Advent se již pomalu vloudil do našich domovů a s ním i spousta odpadu. Nejlepším řešením, jak s nepořádkem naložit, je vytřídění a odnos do barevných kontejnerů. Ty ovšem bývají v čase předvánočním, vánočním a novoročním často plné. Nemalou část „odpadu“ ale ještě můžete v domácnosti před definitivním vyhozením použít na něco jiného. uklid_jvkNezapomeňte, že velká část věcí se dá používat dál pro jiný účel. Pro představu – z barevných dětských gumovek je možné udělat nápadité květináče. Možná se vám to bude zdát zvláštní, ale i odpad se vám může při úklidu domácnosti hodit.

Tašky na odpad

Nejen igelitky, ale také použité dárkové tašky můžete využít pro třídění odpadu. Mají výhodu, že udrží tvar a mimo to jsou pěkné na pohled. Pokud jste je nechtěli použít jednorázově, můžete kreativně zapojit děti, které určitě rády pomohou se zdobením.

Korkové špunty

Pomohou vám odstranit nejen skvrny od vody na dlažbě, ale také zašlé střenky nožů. 

Papír

Malé kousky papíru pomohou s vyčištěním lahví. Smíchejte je s vodou a pořádně protřepejte. V případě, že se chystáte na leštění klik a nechcete si zamazat zárubně, vystřihněte si z papíru ochranný kryt, kterým kliku protáhnete.

Noviny

O tom, že jsou účinným pomocníkem při leštění oken, nikdo nepochybuje. Málokdo ví, že se dají po namočení do horké vody se sodou použít na odstranění mastného filmu na skle. Navíc noviny můžete použít třeba na obalení kohoutků proti mrazu, nebo na podpal do krbu či kamen.

Alobal

V případě, že chcete vyčistit zašlé stříbrné předměty, vložte je spolu s alobalem do misky se sodou. Za chvíli budou zářit jako nové. Navíc lze alobal použít namísto drátěnky. Skvěle se však hodí také k broušení nůžek. 

Látky

Staré látky se nejčastěji používají jako hadry k úklidům v domácnosti. Pokud nejsou ze savého materiálu, ale zkrátka se vám jen líbí, udělejte si z nich praktické pytlíky, do kterých se dá jednoduše uklidit cokoliv.

Jídlo

Ani použité jídlo není nutné hned vyhazovat do bio či směsného odpadu.

Sáčky od černého čaje

Můžete vyčistit dřevěný nábytek či zrcadla.

Kávová sedlina

Pomůže nejen vyčistit mastné plechy či výlevky, ale dá se také vsypat do krbu, aby neprášil.

Střídka chleba

Čistí skvrny od sazí a červeného vína, a také odstraňuje různé zápachy. Více tipů naleznete zde.

Vánoční dekorace z odpadků

Kromě výše uvedených rad se dá odpad použít na výrobu praktických a pěkných dekoračních předmětů nejen na Vánoce. Z PET lahví můžete vyrobit vánoční dekorace. Zajímavé a barevné ústřižky papíru můžete použít k ozdobení kořenek, svícnů. kartonu a papíru se dají vytvořit nejen vánoční ozdoby, ale také kreativní krabičky na dárky.   Také ruličky z „toaleťáku“ není nutné vyhazovat do směsného odpadu, ale dají se použít na výrobu betlému nebo mikulášských postaviček. Z kartonu a papíru můžete vytvořit nejen vánoční ozdoby, ale také kreativní krabičky na dárky.   Z rozbitého skla sie můžete vyrobit mozaiku – např. mozaikový svícen krásně ozdobí vánoční stůl u Vás doma, nebo udělá někomu radost jako dáreček pod stromečkem. Špunty od vína si skvěle hodí na vytváření dekorací – obzvláštně efektně působí na věnci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*