Vykouzlete si doma pravou vánoční atmosféru – jak na to?

Víte, co dělá Vánoce Vánocemi? Pojďme se společně podívat na nejtypičtější dekorace, které ve vašem bytě vykouzlí tu pravou sváteční atmosféru.

Vykouzlete si doma pravou vánoční atmosféru - jak na to?

Květiny typické pro vánoční svátky

Jaké květiny nesmí chybět ve vánoční výzdobě? Červená hvězda, neboli Pryšec nádherný, to je nutnost. Mezi další, velmi oblíbené květiny, se řadí cesmína, jmelí, červený amarylis, břečťan nebo barborky.
Zkusme si místo řezané květiny pořídit tu v květináči.  Vyjde nás levněji a vydrží mnohem déle.

Jmelí

Jednou z typicky vánočních rostlin je bezesporu jmelí. Podle pověry nám to zelené přinese štěstí do příštího roku. Ale pozor – jmelí musí být darované, protože štěstí se koupit nedá!
Zavěšené na dveřích patří k tradičním vánočním zvykům.
Nezapomeňme svého partnera pod jmelím na Štědrý den políbit. Proč? Tento zvyk nám zajistí lásku až do příštích Vánoc a podle Keltů zajišťuje líbání pod jmelím také plodnost.

Betlémská hvězda

Tato hvězda prý navedla Tři krále na cestu do Betléma, kam nesli malému Ježíškovi dary. Dnes je silně spojená s vánoční tradicí. Ozdobme si s ní betlém, špičku vánočního stromku, nebo ji nalepme na okna.

Adventní věnec

Na správném adventním věnci najdeme čtyři svíčky, přičemž každá symbolizuje jeden týden před Vánocemi. Svíčky začínáme zapalovat první adventní neděli.
Podle křesťanské tradice adventní věnec symbolizuje Kristův kříž a jako jeho požehnání směřuje na každou světovou stranu.

Andělské zvonění

Možná vám tento název nic neříká, ale tuto drobnou dekoraci máme doma téměř všichni. Jedná se o zvonkohru, kterou stavíme na kamna nebo pod ní zapalujeme svíčky. Proud teplého vzduchu roztočí vrtulku a kovové tyčinky, zavěšené po jejím obvodě, začnou zvonit na malé zvonky.

Adventní kalendář

Kalendář, který v sobě nejčastěji schovává 24 malých čokolád, pomáhá především dětem zkrátit čekání na Štědrý den.

Dříve byly kalendáře doslova uměleckým dílem. Zobrazovaly liturgické výjevy z bible a vyráběly se z tvrdého papíru.
Dnes potěšíme adventním kalendářem nejen děti, ale i dospělé. Uvnitř se kromě čokolády může skrývat i kosmetika, alkohol nebo pochutiny – kreativitě se meze nekladou.

Pokud fandíte upcyklaci a rádi tvoříte, pak si můžete inspirovat a zkusit si vytvořit upcyklovaný adventní kalendář podle seriálu Tvoříme beze zbytku.

Vánoční strom

V každé rodině se během prosince zdobí vánoční strom. Někdo začíná zdobit už první adventní neděli, někdo až na Štědrý den. A zatímco v některých rodinách zůstává strom až do Tří králů, jinde se vánoční výzdoba uklízí hned po Novém roce.
Tradice zdobení stromů pochází z Německa, první zprávy spadají do roku 1570. Dříve se však věšely vánoční stromečky nad štědrovečerní stůl špičkou dolů.

Mnoho z nás řeší, co po Vánocích se zeleným hostem, který zdobil náš dům. Rady a tipy najdete v článku Jak naložit s vánočními stromky po vánocích?

Vánoční dárky

Vánoční dárky si dávali již obyvatelé starého Říma. Během 16. století se na Vánoce obdarovávali především přátelé a nejvíce děti.
V dalších 200 letech se symbolem Štědrého dne staly postavy jako Ježíšek a Santa Claus a dárky se rozbalovaly až po setmění. Proč? První hvězdy na nebi připomínaly hvězdu betlémskou, která zářila v době narození Ježíška.

Zkuste pod stromeček nadělit jiné překvapení. Inspiraci najdete v článku Vánoce jinak - potěště chuťové pohárky.

A jaká je vaše nejoblíbenější vánoční dekorace? Podělte se s námi o vaše tipy v komentářích. 

Díky vánočním nákupům vzniká velké množství odpadu. Jak plýtvání omezit? Nejlépe uděláme, když našim nejbližším věnujeme zážitkové dárky, nebo dárky z přírodních materiálů. Místo nového vánočního papíru zrecyklujme ten starý (mrkněte na článek Vánoční tvoření), vyrobme si ozdobičky z voňavého ovoce usušeného na kamnech a na místo kapra připravme vegetariánský recept.

Vánoce jsou svátky klidu a míru. Naše láska by měla směřovat nejen k našim bližním, ale do celé planety.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*