Co je upcyklace a downcyklace?

Třídíte-li odpad, předurčili jste jej k recyklaci. Odpad bude z třídicích nádob prostřednictvím recyklačního procesu znovu zpracován na výrobky, materiály nebo látky, které mohou sloužit pro původní nebo jiné účely využití.
Například takové sklo je možné recyklovat do nekonečna. Určitě jste se již setkali s pojmy upcyklace a downcyklace.

Co je upcyklace a downcyklace

Předtím, než se jim budeme věnovat podrobněji, můžeme se vrátit kousek zpět a připomenout si, co je vlastně ona recyklace, která s upcyklací a downcyklací souvisí…

Více v článku „Pojem recyklace odpadu – co myslíte, recyklujete nebo třídíte odpad?“.

Hravá a kreativní upcyklace

Upcyklace je proces, kdy je odpad proměněn v nový materiál nebo surovinu s vyšší kvalitou nebo hodnotou – jednoduše řečeno, vymyslíme-li odpadku nový účel nebo nové použití, mluvíme o upcyklaci.

Upcyklací je ve své podstatě i renovace. V principu lze říci, že cokoli, co přidává „chátrajícím“ věcem určeným k likvidaci na hodnotě, je upcyklace.
V běžném životě ji nejčastěji můžeme vidět u chatařů či chalupářů nebo kutilů (dnes se hojně používá zaužívaný angl. výraz Do It Yourself (často označovaný zkratkou DIY, v překladu pak „udělej si sám“, zhotoveno vlastnoručně). Krásnou ukázku DIY můžete najít v seriálu „Tvoříme beze zbytku“.

Upcyklace je o kreativním myšlení, často bývá spjata s uměním.

Odpadky inspirují umělce čím dál více, že je tomu skutečně tak můžete vidět v několika vybraných ukázkách:

Věděli jste, že paraguajský orchestr Orquesta de Instrumentos Reciclados de Cateura hraje na nástroje vyrobené z materiálů odebraných ze skládky?
Mimochodem u nás je zase in projekt Čistý festival, v jehož rámci hrají kapely na nástroje, které si hudebníci sami z odpadu vyrábí (více v článku „Tříděný odpad v hlavní roli na REC.workshop“).

Zajímavost

Kořeny upcyklace můžete najít i v historii, kdy byla upcyklace nutností – např. v dobách ekonomických krizí či válek. V tuto dobu bylo stěžejní rozhodnout, jak s nejlépe s materiály naložit.

Downcyklace

Downcyklace je opakovaná recyklace odpadu, při níž se snižuje kvalita materiálu. Jde o snížení hodnoty recyklovaného materiálu nebo věcí, které však již nemají plnou hodnotu jako věc původní a jejich opakovaná znovupoužitelnost s každým dalším použitím klesá.

Nejlépe to lze vysvětlit na příkladech…

Pojďme si to vysvětlit na downcyklaci dřeva:
první je fáze, kdy máme kvalitní stavební dřevo →  dřevotříska dřevěná biomasa (tu můžeme spálit v krbu a dřevo tak proměnit na teplo).
Vzniklý popel je možné odnést na kompost nebo přisypat do záhonků.

Obdobně tomu může být třeba u papíru:
první je fáze kvalitní křídový papír nejvyšší kvality (do knihy), nebo třeba čtvrtka pro výtvarné potřeby novinový papír  toaletní papír → ruličky od kuchyňských utěrek a toaleťáku, nebo kartony na vajíčka.

Nákupní taška

TIP na downcyklaci

  • Nastrouhejte si tvrdé pečivo na strouhanku. Více tipů v seriálu „Vaříme beze zbytku“.
  • Staré tričko rozstříhejte na hadry na úklid.
  • Podobně můžete zpracovat třeba i zbytky z kuchyně, když je místo do popelnice na bioodpad odnesete na kompost, kde se časem promění v zeminu bohatou na živiny a podpoří růst vaší vlastní zeleniny. Vyzkoušet můžete i vermikompostér a vynikající žížalí čaj…

Zatímco downcyklace hodnotu opětovně použité věci snižuje, upcyklace ji naopak zvyšuje.

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*