Babiččiny rady, tipy – Jak na úklid nejen v kuchyni?

Jak si poradit s vodním kamenem?

Proti vytvořenému vodnímu kameni nejlépe zabírá kyselina citronová. V půl litru vody stačí svařit 300 g kyseliny. Vychladlou směs dáme do lahvičky s rozstřikovačem a rovnou můžeme postříkat a setřít znečištěná místa. Na zanesenou konvici to pravděpodobně stačit nebude., Doporučujeme dát do vody dvě lžičky kyseliny citronové a dvě octa, které v konvici svaříme. Následně ji důkladně vymyjeme a konvice by měla být jako nová.

jvk_uklidJak ošetřit chromové a pochromované předměty?

Ač se to možná bude zdát zvláštní, nejlépe funguje petrolej nebo odlakovač. Stačí místo, které je pochromované, přetřít, a pak omýt vodou. Skvrny na chromovém povrchu také odstraní obyčejná mouka, kterou nasypeme na navlhčený hadřík. Chceme-li pochromovaným předmětům vrátit původní lesk, stačí je jemně přetřít matnou stranou alobalu.

Jak vyčistit dlaždičky?

Přírodní dlaždičky nejlépe očistíme tekutým mýdlem, které jim dodá matný lesk. Běžné keramické dlaždičky získají původní vzhled díky citronové šťávě, kterou je potřeme a nátěr necháme chvíli působit, poté smyjeme teplou vodou. Stejnou službu udělá i soda smíchaná s octem, kterou utřeme do pasty, díky ní pak půjdou všechny nečistoty pryč.

Jak navrátit podlaze zašlý lesk?

Nejlepší na umytí podlahy je obyčejná jarová voda, do které přidáme ocet. Na PVC je skvělé do mycí lázně přimíchat hrníček aviváže.

Jak vyčistit troubu a pekáče?

Se znečištěnou troubou a pekáči dobře pomůže sůl, kterou stačí znečistěné místo silně posypat. Následně ji zahříváme, dokud nezhnědne a poté ji omyjeme.  Při umývání skleněných dvířek výborně poslouží pasta z jedlé sody a citronové šťávy. Znečištěnou sklokeramickou desku může pomoci vyčistit cibulová šťáva, kterou necháme na ploše působit přes noc.

Jak kvalitně ošetřit dřez?

Nerezovou část dřezu nejlépe vyčistíme sodou, kterou nasypeme na vlhký hadřík. Stejně dobře funguje i kaše, vytvořená ze soli a octa. V neposlední řadě nám se znečištěným dřezem pomohou obyčejné noviny, kterými jej jednoduše vyleštíme.

Pokud nemáme sodu, postačí prášek do pečiva. Nezapomínejme na odpad! Na jeho běžnou údržbu postačí půl hrníčku soli, kterou smícháme se 4 litry horké vody.

Jak nejlépe umýt kuchyňskou linku?

Vzniku šmouh při čištění dvířek zabráníme tak, že dvířka budeme omývat odspodu nahoru a poté obráceně. Na police a šuplíky postačí litr vody, do které přidáme 5-7 lžic čpavku. Na mytí doporučujeme používat rukavice. Prachu a mastnotě zabráníme v usazování na povrchu linky, budeme-li ji omývat octovou vodou v poměru 1 lžíce octa na 1 l vody.

Jak umýt odpadkový koš?

Se špinavým košem, stejně jako v případě lednice, pomůže pasta z jedlé sody.

Na zmírnění pachu linoucího se z odpadkového koše dáme  do každého pytle pár slupek od citronu.

Další zajímavé informace o úklidu najdeme v článku 9 míst, kterým se v kuchyni při úklidu vyhýbáme – zde. https://www.jakvkuchyni.cz/devet-mist-kterym-se-v-kuchyni-pri-uklidu-vyhybame/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*