Nový rok s čistou kuchyní – organizace, tipy

Kuchyň bývá právem označována za srdce domácnosti. Zde se všichni scházejí na jídlo, píší se zde úkoly, hrají hry… Když bude v kuchyni pořádek a příjemná atmosféra, budou se všichni cítit skvěle. Stačí k tomu málo: dvě hodiny, během kterých ze svého království vytvoříte oázu pořádku a organizace.

Úklid, kuchyň, žena, nádobí, umývání

1. Udělejte si místo

Zabírají polovinu vaší linky kávovar, mixér a fritéza? Zamyslete se nad tím, co skutečně používáte. Platí jednoduché pravidlo: co používáte denně, nechte na lince. Zbytek patří do přihrádek nebo skříně. A sezónní pomůcky (vánoční, velikonoční nebo letní) můžete uklidit i na méně přístupná místa.

Máte pocit, že potřebujete všechno? Zkuste na den nebo dva uklidit všechno do zásuvek a užívejte si příjemného pocitu z volného místa na práci. Poté uvidíte, co všechno budete chtít na linku vrátit.

2. Třídíme chytře

Je jedním z vašich novoročních předsevzetí chovat se ohleduplně a šetrně k přírodě? Začít můžete jednoduše v kuchyni. Tašky na třídění odpadu uložte na méně viditelné místo, a pokud nemáte třeba pod linkou příliš prostoru, můžete méně objemné suroviny ukládat do jedné tašky.

„Mléko moc nepijeme, a tak jsem kartony dřív vyhazovala. Teď je ukládám do jedné tašky s lahvemi. Možná tak za rok bude díky mě zpracováno jen dvacet nápojových kartonů, ale když by tohle udělal každý…“ napsala nám třicetiletá Magda z Třebíče, jak se u nich doma třídí. „A moje další rada pro třídění? Zapojit děti. Na procházku s sebou vezmeme tašku s plasty nebo co se nashromáždí, ony milují házet láhve do zeleného kontejneru,“ dodává Magda.

3. Uklízejte, co je vidět

Máte pocit, že poctivý pořádný úklid znamená párátkem čistit spáry a všechny rohy? Zaměřte se nejdříve na plochy, které jsou vidět nejvíce. To znamená dvířka, ledničku, troubu, dveře a okna. Během deseti minut máte tyto velké plochy otřené a kuchyň se ihned rozzáří.

Uklízejte seshora směrem dolů. Případný prach a nečistoty spadnou na podlahu a vy ji pak jednoduše setřete jako poslední

4. Přehledně a pohromadě

Chcete se v novém roce zdokonalit ve vaření a trávit více času s rodinou? Pečení je tou správnou volbou, která se postará o obě předsevzetí najednou. Do větší krabice naskládejte všechny potřeba na pečení, od koření po formu na bábovku. Pak stačí jednoduše vyndat krabici a pečící maratón s dětmi může začít!

5. Začněte od nejdůležitějšího

Co je pro vás teď zásadní? Chcete každý večer uvařit skvělou večeři, nebo mít v kuchyni pořádek, abyste zde mohli v klidu sedět a číst noviny? Zamyslete se nad tím, co by vás v kuchyni nejvíce potěšilo, a to si stanovte jako hlavní prioritu. Nemá smysl se pouštět do úklidu těch nejzapadlejších poliček, jen byste zbytečně udělali nepořádek a neměli náladu do dalšího úklidu. Chtěli byste si v kuchyni vytvořit krásně zorganizovaný prostor pro vaření, ale vůbec se vám do práce nechce? Nastavte si kuchyňskou minutku na pět nebo deset minut, zatněte zuby a pusťte se do úklidu. Uvidíte, že po pěti minutách se vám práce nebude zdát tak strašná, a rádi budete pokračovat.

Úklid dokončen? Pořádně kuchyni vyvětrejte a pak zapalte vonnou svíčku nebo do vařící vody přidejte trochu oblíbeného koření. A užívejte si všeho, co vám dělá radost!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*