Jak vést děti ke třídění odpadů?

Plasty patří do žlutého, papír do modrého, sklo do zeleného a nápojové kartony do oranžového kontejneru…tak tohle ví dnes už skoro každé malé dítě, které se o třídění dozvídá ve škole, v některých případech také ve školce nebo přímo od rodičů. Ovšem jak nejlépe namotivovat děti k tomu, aby třídily odpad?

třídění odpadů doma_velkyobr

Motivace pro třídění

Tříděním odpadů šetříme místo na skládkách, které se tak nemusí zbytečně rozšiřovat, výrazně šetříme primární zdroje surovin, jako ropa, uhlí nebo dřevo, šetří se energie a počet emisí, které tak nemusí zbytečně skončit v ovzduší. Jen tříděním papíru se ročně zachrání skoro 2 miliony stromů, které se tak nemusí zbytečně pokácet. Už tyto důvody by měly být tou správnou motivací, ovšem pro děti, které s tříděním odpadů začínají, je to stále málo. A právě motivace je důležitá k tomu, aby děti s tříděním odpadů začaly co nejdříve.

Nástěnka s odměnou

Vyplatí se třídění v domácnosti spojit s hrou. S dětmi si vyrobte kolečka v barvách kontejnerů (modrý, žlutý, zelený, bílý, oranžový) a na čtvrtku si nakreslete cestičku od vašeho domova k barevným kontejnerům. Ve chvíli, kdy doma děti vytřídí použitý obal, například od dětského pitíčka (jedná se o nápojový karton, který patří do oranžového kontejneru), přišpendlete oranžové kolečko na obrázek vašeho domova. V momentě, kdy ho vytřídí správně do oranžového kontejneru, tak kolečko přišpendlete do obrázku oranžově zbarvené nádoby. Jakmile budete mít na nástěnce spoustu koleček v barevných nádobách na ulici, je čas dát dětem drobnou odměnu.

Správné informace jsou důležité

Během této hravé metody je ovšem důležité dětem říkat, proč je třídění odpadů důležité, co a kam správně patří a co se s odpadem děje. Po čase, zvlášť když jsou děti větší, by měly třídit už samostatně i bez vidiny odměn – za odměnu jim může být dobrý pocit, že dělají něco dobrého pro své životní prostředí, a to je přece pocit k nezaplacení. ☺ Veškeré zajímavé informace a materiály ke stažení o třídění a recyklaci odpadů pro děti, jejich rodiče a také učitele najdete na zábavně vzdělávacích stránkách www.tonda-obal.cz. Doporučujeme navštívit také tuto stránku plnou zábavných her.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*