Obyčejné sklo? Kdepak! Sklo nad zlato!

Sklo běžně používáme v každodenním životě, aniž bychom si uvědomovali, jak je pro nás důležité.

Voda ve skleničce, květiny ve váze, ranní hygiena před zrcadlem, pohled z okna, jaké je venku počasí…

Zkuste si tyhle situace představit bez skla. Problém, že? Pojďme se blíže podívat na to, jak je pro nás sklo nepostradatelné. 

A nepůjdeme daleko, zůstaneme doma a v nejbližším okolí.Obyčejné sklo? Kdepak, sklo nad zlato

Začněme v kuchyni

Skleničky, láhve, džbány, varné nádobí, dvířka skříněk kuchyňské linky, trouby, mikrovlnky… Málokomu by se chtělo vzdát se téhle praktické a estetické stránky skla.

Diváci si velmi oblíbili kuchařské pořady v televizi. Proč si neuvařit delikatesu podle receptu známého šéfkuchaře, zvlášť když nám celý postup osobně předvede? Ha! Bez skla bychom se museli vrátit ke kuchařským knihám – televize by bez něj totiž neexistovala.

Naše kuchyň nám dává při vaření nejrůznější světelné signály – jestli je sporák zapnutý, kdy vypnout troubu, jestli se voda v rychlovarné konvici už vaří apod., nemluvě o tak základní situaci, kdy si při vaření svítíme. Skleněné žárovky, panely a displeje jsme si kolem sebe zvykli vnímat jako samozřejmost, a to zdaleka neplatí jenom v kuchyni.

Před vámi na kuchyňské lince leží recept, podle něhož připravujete jídlo. Oči už vám tak dobře neslouží, a tak si na jeho čtení vezmete brýle. Brýle se skleněnými čočkami…

Právě uvařená lahůdka je na stole, rodina nebo přátelé kolem stolu a zahrada za oknem kvete všemi barvami. Výhled na ni si dopřáváte díky skleněným oknům. Stejně jako když jedete autem, autobusem nebo vlakem a kocháte se krásnou krajinou v okolí. A co teprve architektonicky zajímavé skleněné budovy, které jezdíme obdivovat a fotit po celém světě, nebo umění ze skla, jako jsou vitráže, šperky nebo sochy!

A když jsme u toho fotografování… Ať už fotíte klasickým fotoaparátem, nebo mobilem, či filmujete, bez skla by to prostě nešlo. Stejně jako sdílení fotek a videí na internetu. Pro optická vlákna a kabely je nezbytné, tak jako pro čočky objektivů a monitory.

Pěstujete si rádi bylinky nebo zeleninu sami? Pak možná používáte skleník, kde se vašim rostlinám dobře daří. Asi nikdo by se nechtěl vracet k igelitům. 

A teď si každou tuhle „domácí“ situaci převeďte do širšího světa: hromadná doprava, architektura, medicína, elektrotechnika…

Sklo je zkrátka všude kolem nás a je převelice důležitým pomocníkem v našich životech. Hýčkejme si ho. Třiďme ho a dopřejme mu recyklaci, díky které se může proměnit v další užitečné výrobky. Nekonečněkrát, na rozdíl třeba od takového papíru, můžeme sklo recyklovat neustále dokola.

Kontejnery na sklo najdeme v každé obci a třídění je přece tak jednoduché. Až budete příště vařit, dejte stranou všechny skleněné použité obaly, bez obav neumyté a třeba i s víčky, a při nejbližší příležitosti je vezměte do kontejneru. Šetříme tak přírodu. Nevěříte? Pak mrkněte na ReKalkulačku, která nám to spočítá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*