Tipy na velikonoční recepty a správné třídění odpadu od Jakvkuchyni.cz

Na stromech se začínají objevovat čerstvé pupeny květů a první lístky, ptáci zpívají a před domem raší první zelené stonky nové trávy. To vše napovídá, že Velikonoce, největší křesťanský svátek, jsou již za dveřmi. Velikonoce jsou svátkem setkávání s rodinou a oslavou nového života a hojnosti. A jak už to tak u tradic bývá, dobré jídlo připravené podle receptů starých i stovky let, nesmí na sváteční velikonoční tabuli chybět. V průběhu svátků ale také obvykle vzniká značné množství odpadu. V článku na Jakvkuchyni.cz najdete tipy na velikonoční recepty a na to, jak správně vyhodit odpad!

Tipy na velikonoční recepty a správné třídění odpadu od Jakvkuchyni.cz
Tipy na velikonoční recepty a správné třídění odpadu přináší Jakvkuchyni.cz! (Zdroj: Shutterstock.com)

Tipy na velikonoční recepty

Mezi nejtypičtější symboly Velikonoc patří mazanec, jidášci nebo beránek – to je klasika, bez které si velikonoční svátky mnoho z nás nedovede představit. Rodinu i návštěvy ovšem potěší i jiné dobroty – například výborná velikonoční paštika, pomazánky, chlebíčky atd.
Velikonoce jsou svátky jara, proto by na sváteční tabuli neměly chybět jídla s bylinkami, vyzkoušet můžete například špecle s brokolicí, kapary a žloutkovou omáčkou.
Nejmenší zase jistě ocení výborný zajíčkův dort.

Vyzkoušet můžete i tyto velikonoční recepty:

Po oslavách svátku jara ovšem vznikne mnoho různých druhů odpadu. Kam s ním?

Kam a jak třídit odpad z Velikonoc?

Začneme hned obaly, které by mnoho z nás zřejmě vyhodilo nesprávně do směsného odpadu.
Plata od vajec, stejně jako ruličky od kuchyňských utěrek či toaletního papíru patří do modrého kontejneru na papír.

Na Velikonoce se toho spoustu sní, i vypije! Skleněné láhve od nápojů patří do kontejneru na sklo. Etikety ani kovová víčka při třídění nevadí!

Musejí se sklenice od tatarky vymývat?

Sklenice od tatarky, majonézy, jogurtů, paštik a jiných potravin patří také do kontejneru na sklo.
Před vyhozením nemusíme tyto obaly vymývat – stačí je vytřít například použitou kuchyňskou utěrkou.

TIP od Jakvkuchyni.cz: Naopak láhve od olejů, ať skleněné či plastové, je potřeba před tříděním zbavit mastnoty.
Ideální je vymýt je, nejlépe použitou vodou s trochou saponátu. Mastnota totiž znesnadňuje recyklaci plastu.

Co s kovovými obaly?

Po Velikonocích se nahromadí také spousta kovového odpadu. Ať už jsou to například plechovky od nápojů, zátky od piva, víčka od jogurtů, pomazánkových másel, plechovky od různých nakládaných dobrot, nebo staniolové obaly od cukrovinek – všechny tyto kovové obaly patří do kontejneru na kovový odpad.

DOBRÉ VĚDĚT
Ovšem pozor! Není všechno kov, co se třpytí! Například sáčky od chipsů, oříšků či od kávy se většinou vyrábějí z pokoveného plastu. Plastový sáček na sobě obvykle má kovový nástřik, jedná se o neoddělitelné vrstvy. Takové obaly patří do směsného odpadu.

Další tipy, kam třídit specifický odpad z kuchyně najdete v článku Jak naložit s obaly z kuchyně?

Po Velikonocích se u vás pravděpodobně nashromáždí spousty vykoledovaných vajíček. Co s nimi? Zkuste si připravit třeba tradiční vajíčkovou pomazánku, nebo některou z těch delikates:

No a nabízí se otázka, kam se skořápkami od vajíček? Ty je nejlepší dát kvůli vápníku slepicím, příp. použít rozdrcené do domácího kompostu. Pokud jej nemáme, patří do sběrných nádob na bioodpad, jako další biologicky rozložitelný odpad. Například kosti a maso tam nepatří, více v článku Bioodpad – rady a tipy, jak třídit

Velikonoce jsou svátky jara a nového života – usnadněte život přírodě ohleduplným přístupem, tam jednoznačně patří i třídění odpadu!

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*