Tipy na ekologické vánoční dárky podle Jakvkuchyni.cz!

Vánoce jsou v mnoha ohledech svátky hojnosti, jenže nadílka skvělého jídla a pití, dárečků i vánočních stromečků znamenají značnou zátěž pro přírodu. Krásné a báječné Vánoce si můžeme užít naplno my i naši blízcí užít naplno a navíc šetrněji k životnímu prostředí. Tipy pro ohleduplnější vánoční svátky přináší v článku Jakvkuchyni.cz!

Tipy na ekologické vánoční dárky podle Jakvkuchyni.cz!
Vyrobte netradiční vánoční dárky – vyzkoušejte upcyklaci, re-use, jedlé dárky a eko metodu balení “furoshiki” – budete nejoriginálnější a také šetrní k přírodě. (Zdroj: Shutterstock.com)

Kupovat dárky, to může být někdy pořádný oříšek. Často není lehké vybrat dárek, když jsou jich plné obchody, navíc takový, který by obdarovaného potěšil, byl cenově dostupný a splňoval spoustu dalších kritérií – třeba udržitelnost. Ohleduplnost k přírodě je totiž pro mnoho z nás stále důležitější.

Vánoční dárky, které potěší a jsou ohleduplnější k přírodě

Můžeme darovat různé certifikáty, vyrobit dárky z odpadu nebo podpořit přírodu formou výběru produktů, které budou obsahovat ochranné známky – možností je celá řada!

Darujte kus přírody, certifikát a co “adopce”?

Pokud chceme opravdu vybočit a navíc dárek budeme směřovat někomu, kdo vše má a “nic nechce, nic nepotřebuje”, můžeme zvolit dar, který pomůže tam, kde je to potřeba. Co takhle „věnovat“ kus louky, lesa nebo vysazení nového stromu?
Dnes je možné běžně darovat certifikát, ve kterém jsou zakoupeny například pozemky, jež jsou následně vyhlášeny jako chráněné území. Tím jsou například chráněny před intenzivním zemědělstvím.

Obdobou těchto dárků jsou i dárky, jejichž zakoupením pomůžeme lidem v jiné části světa k lepšímu životu – přispět můžeme třeba dětem na vzdělání, zdravotní péči apod. Často se může jednat také třeba o koupi či krmení živého zvířete, které pro své majitele produkuje mléko, vejce nebo maso.

Také můžeme adoptovat zvíře ze zoologické zahrady či záchranné stanice.

Ekologické dárky – pomoci při výběru mohou certifikáty o udržitelnosti

Pokud je pro nás, či pro obdarovaného důležitý ekologický přístup a trvalá udržitelnost, je ideální kupovat dárky, které jsou opatřeny důvěryhodnými certifikáty, které poskytují určité záruky. Jedná se například o níže uvedené značky.

Příklady certifikátů které garantují určité parametry produktu
Už při výběru produktů můžeme volit šetrnější alternativy k přírodě a životnímu prostředí. V orientaci mohou pomoci ověřené certifikáty. (Zdroj: Samosebou.cz)

Pokud nakupujeme elektroniku, je vhodné se poohlížet se po štítku tzv. ecolabel, který naznačuje nejen to, že spotřebič potřebuje méně energie, než jiný srovnatelný výrobek, ale také to, že během jeho výroby, balení a distribuce brali výrobci a obchodníci ohled na životní prostředí.

Dárky s označenímBIO” jsou další kapitolou, na kterou se můžeme zaměřit. Pokud nenakupujeme bio výrobky pravidelně, třeba kvůli vyšší pořizovací ceně, můžeme udělat o Vánocích výjimku a podarovat jimi sebe, nebo své okolí.

Certifikované výrobky pocházejí z ekologického zemědělství a méně zatěžují planetu použitím chemických látek. Zároveň se nám do těla nedostávají zbytečné cizorodé látky, které by organismus zatěžovaly.DIY – upcyklace a reuse jsou cestou ke zcela originálním dárkům
Další možností, která může být přívětivá jak k naší peněžence, tak k přírodě, je možnost kreativně využít odpad.

Upcyklace – vyrobte doma originální dárky z “odpadu”

Upcyklace může mít mnoho podob, někdy člověk žasne, v jaké krásné a originální věci můžeme odpad přeměnit. 

Stačí stará sklenice, plody přírody a pár dalších drobností a krásná aromalampa s vůní dle libosti je na světě! Ideální DIY dárek nejen na Vánoce!

Typické příklady upcyklace a inspiraci přináší články a seriál Tvoříme beze zbytku z dílny  Samosebou.cz!

Re-use – použijte znovu “odpad” k výrobě domácích dárků

Stejně tak můžeme “odpad” znovu použít (re-use) a často se můžeme setkat s kombinací těchto způsobů využití odpadu.

Co vyzkoušet třeba jedlé dárky, balené třeba do obalů, které doma najdeme (zavařovaček, různých dóz a sklenic, skleniček do koření, krabiček apod.), které patří mezi jedny z nejekologičtějších.

Připravte doma vyrobené pochutiny – zkuste některý z receptů od Jakvkuchyni.cz:

Tyto dárky potěší obdarované i díky tomu, že jsme do jejich výroby vložili čas a lásku, což je z dárků a jejich balení vidět. Zároveň se tak jen velmi těžko sejde několik stejných dárků pod stromečkem…

Zcela originální dárky můžeme vytvořit díky re-use – stačí použít starý obal či odpad k výrobě nového obalu s obsahem, který v regálech obchodů nenajdete!

DOBRÉ VĚDĚT Ale pro úplnost je potřeba uvést, že nejlepší cestou by měla vždy být snaha vzniku odpadu předcházet, a pokud to není možné, pak ho vytřídit.
Díky tomu může dojít k využití odpadu recyklací a k získání tzv. druhotných surovin. Ty totiž můžeme použít jako materiál při výrobě nových produktů a nahradit jimi tzv. primární suroviny. Navíc využití druhotných surovin bývá obvykle méně energeticky náročné.

Ekologické balení dárků – jak na to?

Dalším důležitým faktorem, kterým můžeme zmenšit zátěž pro přírodu a životní prostředí, a navíc snížit naši uhlíkovou stopu, je balení dárků. Možná si mnoho z nás ani neuvědomuje, jakou máme v tomto případě “moc”…
Právě při balení nejen vánočních dárků totiž vzniká neskutečné množství různorodého odpadu, který bohužel není často možné třídit a tedy ani recyklovat. Bohužel takový odpad putuje v lepším případě k energetickému využití do spalovny, v horším na skládku.

Přitom je celá řada efektivnějších řešení – můžeme využít již použité obaly, udělat koláže z různých zbytkových materiálů, použít staré noviny, látky apod. Inspirace v článku Jak balit dárky originálně a ekologicky?

TIP od Jakvkuchyni.cz: místo konvenčních visaček na dárky, na které píšeme jméno obdarovaného, můžeme upéct perníčky a napsat jména cukrovou polevou. Visačka pak bude krásná, dobrá a téměř bezodpadová a tedy i bezdopadová.

Na balení dárků se můžeme inspirovat na internetu třeba japonskou metodu “furoshiki”.

Co vyzkoušet “furoshiki” – úžasnou metodu balení dárků, která pochází ze Země vycházejícího slunce.

V rámci ekologického přístupu můžeme použít dárkové tašky, které je možné využívat opakovaně.
Pokud se nechceme vzdát klasického balení do dárkového papíru, nakupujme ideálně recyklovaný papír bez povrchových úprav (potisky, nástřiky, křídový či voskovaný papír apod.), který je možné opět recyklovat.
A věděli jste, že takový celofán patří vždy do kompostu či bioodpadu? Ale musí se jednat o “pravý celofán”, který je vyrobený z celulózových vláken, nikoli o napodobeniny z plastu.
Třiďte odpad i o Vánocích a pokud nevíte, kam s ním, najděte radu nejen o třídění odpadu v online průvodci správným tříděním odpadu Kam patří.

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*