Šalvěj lékařská – královna bylin

Šalvěj lékařská je silně aromatickou bylinou s mnoha účinky na lidský organismus. Lidstvo ji využívá již po mnoho století. Proč a jak šalvěj používat a mnoho zajímavostí najdete na webu Jakvkuchyni.cz!

Šalvěj lékařská – královna bylin

Šalvěj lékařská (latinsky Salvia officinalis) je jednou z nejznámějších a nejstarších léčivých rostlin.
Řadí se do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) a je příbuzná s tymiánem, oreganem, rozmarýnem a bazalkou. Jako rostlinná droga se používají listy a nať.

Šalvěj se do českých zemí dostala z oblasti Středomoří přibližně v 9. století. Šalvěj lékařská byla používaná jako léčivka už ve starověku, např. v Egyptě. 
Právě z tohoto období si nese rodové pojmenování Salvia podle latinského „salvare", tzn. uzdravit.

Šalvěj je polokeřovitá bylina dosahující výšky až 70 cm. Proto je vhodné jí při pěstování zajistit dostatek slunce a prostoru, rostlina se rozrůstá poměrně rychle. Šalvěj má přímý stonek a fialové květy, kvete od května do července.
Jejím charakteristickým rysem jsou silně aromatické stříbřitě zelené plstnaté listy.

Jak šalvěj správně sklidit a usušit, pokud ji nepoužijeme rovnou čerstvou ze záhonku?

Aby zůstaly zachovány všechny účinky, je důležité dodržet určitá pravidla:

  • listy je třeba sbírat těsně předtím, než bylina vykvete.
  • listy musí být suché, proto je vhodné sbírat listy kolem poledne a následně sušit v tenké vrstvě ve stínu. 
    Pokud tento postup nedodržíme, listy zhnědnou a tím se znehodnotí. 

Správně sklizená a zpracovaná šalvěj obsahuje množství aktivních přírodních látek, tj. silice (thujon, kafr, cineol), hořčiny, třísloviny, triterpeny a flavonoidy.

Neméně důležitý je obsah tzv. fenolových kyselin (např. kyselina rozmarýnová, kyselina kávová aj.). Všechny tyto sloučeniny zajišťují léčivé vlastnosti šalvěje a díky tomu je šalvěj hojně užívaná v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.

Proč šalvěj používat?

Šalvěj má antioxidační, protizánětlivé, baktericidní a fungicidní účinky, působí také močopudně, adstringentně a spasmolyticky. Šalvěj mimo jiné harmonizuje nervovou soustavu, podporuje činnost srdce a příznivě působí při diabetu mellitu.
Spektrum využití je tedy opravdu široké. Šalvějové preparáty je možné užívat jak vnitřně, tak zevně.

Zevní užití šalvěje: 

  • Kloktadla.
  • Součást zubních past a gelů.
    Výše uvedené přípravky se užívají při zánětech ústní dutiny či nosohltanu, problémech s dásněmi či po chirurgických zákrocích.
  • Kosmetické přípravky: pro své antiseptické účinky je součástí kosmetických výrobků (různé tinktury, čisticí pleťové vody, masti, pleťové masky apod.). Šalvěj zmírňuje zánětlivé procesy, stahuje póry, zbavuje pleť nečistot a podporuje její prokrvení.
  • Odvar ze šalvěje lze použít také k obkladům na rány na kůži.

Vnitřní užití šalvěje:

  • Šalvějový čaj se pije při zažívacích potížích jako je např. nadýmání či pálení žáhy. 
  • Čaj mimo jiné působí i při nadměrném pocení, příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu, toho se využívá zejména u žen v období klimakteria.
  • Šalvějové pastilky: používají se při bolestech v krku.

Využití šalvěje v kuchyni

Je možné ji použít i jako koření při kulinární přípravě pokrmů ve formě čerstvé, sušené či mražené.

Šalvěj se hodí k masitým jídlům, zejm. k drůbežímu masu, rybám či zvěřině, ale také výborně ochutí zeleninové nebo těstovinové pokrmy. 

Vyzkoušejte podložit kuře při pečení čerstvými lístky šalvěje a zalít 1dcl mléka, obměníte klasické pečené kuře o novou chuťovou dimenzi.

Kdy si dát při konzumaci šalvěje pozor?

I když je zřejmé pozitivní působení šalvěje, je dobré držet se rčení „všeho s mírou“. Pravidelné dlouhodobé vnitřní užívání šalvěje se totiž nedoporučuje.
Je tomu tak díky obsahu thujonu, který může ve vyšších dávkách vyvolat nežádoucí účinky (závratě, křeče, zvracení, ovlivnění funkce srdce a ledvin).  

Šalvějové preparáty není vhodné užívat během gravidity a při kojení, kdy by mohlo dojít ke snížení produkce mateřského mléka.
Také není doporučeno pravidelné použití u dětí a dospívajících, a to pro nedostatek informací o působení šalvěje. 

Co se týká vzájemného působení šalvěje s dalšími léčivými bylinami či léčivy, nedoporučuje se kombinace s léky na uklidnění a s léčivými rostlinami se sedativním účinkem (např. meduňka lékařská, třezalka tečkovaná, kozlík lékařský aj.). 

Při běžné konzumaci se však není čeho obávat a můžeme si s chutí a radostí užívat vůně, chutě a léčivé účinky této od pradávna používané bylinky

Pokud již pro šalvěj a její části nenajdeme žádného vhodné využití, pak tento biologicky rozložitelný odpad, můžeme vytřídit do sběrných nádob na bioodpad. Díky tomu může ve specializovaných zařízeních vzniknout kompost, případně může bioodpad posloužit k výrobě energie. Pokud máme doma vlastní kompost, nebo vermikompostér, pak tyto rostlinné zbytky patří nejlépe tam. Snažme se odpad co nejlépe využít, v našich popelnicích je cca ¼ bioodpadu, který zbytečně končí na skládce odpadu bez možnosti dalšího využití.

Autoři: tým nutričních terapeutek Nutrifit

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Bylinky v kuchyni". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*