Co označuje pojem superpotraviny?

Je velmi pravděpodobné, že jste už slovo „superpotravina“ zaslechli. Uměli byste říct, proč některé potraviny tímto pojmem označujeme? A víte, jaké konkrétní potraviny tam patří? Nenechte si ujít zajímavosti o superpotravinách v článku na Jakvkuchyni.cz!

Pojmem superpotravina označujeme potraviny, které obsahují oproti jiným potravinám velké množství živin, které působí příznivě na naše zdraví.

Superpotravina může mít vyšší obsah zdraví prospěšných látek, například vitaminů, minerálních látek, antioxidantů, vlákniny, polynenasycených mastných kyselin (omega-3).

Jiná definice popisuje superpotraviny jako výživově bohaté potraviny, které jsou považované za zvláště prospěšné pro zdraví, tělesnou a duševní pohodu.

Žádná oficiální definice daná zákonem pro superpotraviny však neexistuje. Toto označení může být ale také chápáno jako marketingový název pro výše uvedené potraviny. Často může mást klienty, kteří se tak mohou domnívat, že jsou tyto potraviny lepší, než jiné, a v mnoha případech také několikanásobně dražší. 

Superpotraviny jsou velmi populární a do povědomí se dostaly na počátku 21. století, což souvisí se zvýšeným zájmem populace o zdravý životní styl.


Jaký je přínos superpotravin pro naše zdraví – má jejich konzumace smysl?

Vliv superpotravin na lidské zdraví bývá často nadhodnocován. Na druhou stranu nelze zpochybňovat přínos látek, které jsou v nich obsaženy (antioxidanty, vitaminy, minerální látky atd.).

V souvislosti s jejich konzumací jsou popisovány účinky na posílení imunitního systému, podíl v prevenci rozvoje onemocnění hromadného výskytu, nebo boj proti volným kyslíkovým radikálům, které jsou právě zodpovědné za řadu nemocí. 

Zda a jaký přínos pro lidský organismus konkrétní (super)potravina skutečně má, můžeme zjistit ze schválených výživových a zdravotních tvrzení. Je proto vhodnější se orientovat podle nich, ne pouze na základě označení potraviny jako tzv. „superfood“.

Jaké potraviny patří do superpotravin?

Výčet potravin, které lze označit názvem superpotravina, není jednotný. Do této skupiny patří například:

  • ořechy a semínka (např. lněná, konopná, chia atd.): v případě lokálních potravin se jedná zejména o vlašské ořechy, které přispívají k pružnosti cév. Denně bychom měli sníst 10-30 g ořechů. 
  • luštěniny;
  • quinoa;
  • červená řepa; 
  • zelený ječmen;
  • řasy (např. chlorella);
  • avokádo;
  • drobné červené ovoce (borůvky, brusinky aj.);
  • růžičková kapusta; 
  • cibule;
  • česnek: má protizánětlivé, antimikrobiální, antivirové a protikarcinogenní účinky.
  • ovesné výrobky: vločky, otruby, mouka: zejména pro vysoký obsah betaglukanů, které snižují hladinu cholesterolu v krvi a mají řadu dalších pozitivních účinků. Více v článku Betaglukany.
  • goji a další.
Brusinky mají vysoký obsah antioxidantů,  vitaminu E, vitaminu C, vitaminu K, hořčíku, vápníku, draslíku, manganu a fosforu. Známé je jejich pozitivní působení při infekcích močových cest a v prevenci onemocnění zubů (zánět dásní, zubní kaz). 


Mezi superpotraviny patří zakysané mléčné výrobky a zelenina

Kvasné procesy, tedy fermentace, jsou vhodnou formou úpravy a konzervování jídel. Nejen, že tak zvyšujeme výživovou hodnotu potravin, které se pro nás stávají současně lépe stravitelnými. Fermentovanými potravinami dodáváme tělu enzymy, kyselinu mléčnou a také mikroorganismy, které mají pozitivní účinky na naše zdraví – například laktobacily.
Podrobněji v článku Fermentace aneb bakterie pracují pro nás.

Zakysané mléčné výrobky

Patří sem jogurty, jogurtové nápoje, acidofilní a kefírová mléka, podmáslí atd. Konzumace těchto produktů je důležitá pro správné složení střevní mikroflóry, což se následně projeví úpravou zažívání či vymizení zažívacích potíží, zlepšením imunitního systému atd.

Fermentovaná zelenina

Fermentovaná zelenina obsahuje velké množství vlákniny, vitaminu C a vitaminu K. Patří sem například kysané zelí, nakládaný květák, národní jídlo Korejců kimčchi, kvašáky apod.
TIP Jakvkuchyni.cz: vyzkoušejte úžasně křupavý nakládaný kvašený květák!

Nemalé množství superpotravin se k nám dováží ze zahraničí, což je spojené s ekologickou zátěží, nejen proto je vhodnější upřednostňovat tuzemské druhům. 

Superpotraviny by měly být zařazovány do našeho jídelníčku pravidelně v adekvátních porcích. V tomto případě neplatí, že čím větší porce, tím větší efekt.
U superpotravin a jejich zastoupení v jídelníčku jde spíše o jejich trvalé zařazení a ve spojitosti s tím více přemýšlet nad tím, co jíme.
I tady platí staré známé pravidlo, že základem je vyvážená pestrá strava, dostatek spánku, fyzické aktivity a minimum stresu.
Pokud se tedy nebudeme řídit výše uvedeným a budeme mít nezdravý životní styl, konzumace superpotravin nás nezachrání.

Autoři: tým nutričních terapeutek Nutrifit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*