Těstoviny: jak dělíme těstoviny dle druhu mouky?

Těstoviny jsou dnes jednou z nejoblíbenějších příloh dospělých i dětí na celém světě. V obchodě dnes narazíme na nepřeberné množství různých druhů těstovin, v tomto dílu seriálu Těstoviny se s Jakvkuchyni.cz podíváme na to, jak se liší semolinové těstoviny od těch z luštěninové mouky a od barevných těstovin a také jaký mají vliv na zdraví. Na závěr nechybí recept na celozrnné těstoviny s kuřecím masem po provensálsku a salát s barevných těstovin se zeleninou a zakysanou smetanou.

Těstoviny dle druhu mouky
Článek Těstoviny dle druhu mouky na Jakvkuchyni.cz o tom, jak rozdělujeme mouku. (Zdroj: Shutterstock.com).

Bez mouky by to nešlo, bez vajec ano. Podle složení můžeme rozdělit těstoviny na několik druhů.

Vaječné a bezvaječné těstoviny

Jsou vyráběny z vajec, nebo z vaječné melanže. Obsahují více bílkovin a mají krásnou žlutavou barvu.
Vaječné těstoviny jsou ideální k zapékání, jemnější varianty jako např. vlasové nudle jsou výborné do polévek. 

Bezvaječné těstoviny neobsahují přidaná vejce, ani jiné vaječné složky. Jsou vyrobené pouze z mlýnských obilných výrobků, zejména z pšenice obecné. Tyto těstoviny přivítají zejména lidé s alergií na vejce nebo vegani.

Semolinové těstoviny

Vyrábějí se z krupice (semoliny) z tvrdozrnné pšenice (Triticum Durum) bez přídavku vajec.
Přes to mají tyto těstoviny krásnou jantarovou barvu, nebo jiné odstíny žluté. Samotná semolina je velmi kvalitní mouka, která dodává těstovinám jejich výbornou chuť, barvu a vlastnosti pro vaření “al dente”.
Tyto těstoviny jsou oblíbené, protože se nerozvaří, zachovávají svůj tvar a jsou nutričně hodnotnější.
Hodí se k omáčkám, masu, na zapékaní i do těstovinových salátů.

Celozrnné těstoviny

Jsou poslední skupinou těstovin. Vyrábí se z celozrnné pšeničné, žitné, špaldové či jiné mouky s ponecháním obalových vrstev zrn, které dodávají těstovinám hnědou barvu (více v článku Mouka – druhy a využití).
Celozrnné těstoviny jsou chutné ve všech těstovinových pokrmech.

Těstoviny z luštěninové mouky

Nutričně bohaté jsou luštěninové těstoviny, které obsahují oproti klasickým těstovinám více bílkovin, méně sacharidů a bývají přirozeně bezlepkové, neboť se k jejich výrobě používají nejčastěji fazole, hrách, čočka nebo cizrna (více v článku Jaké jsou zdravotní benefity luštěnin?).

Ovšem pozor na příměsi, někteří výrobci používají s ohledem na nižší výrobní náklady i část mouky s lepkem. Výhodou těstovin z luštěnin je i vyšší syticí schopnost a nízký glykemický index, jsou tedy vhodné i pro diabetiky. 

Více v článku Průvodce světem těstovin – jaké jsou druhy v přehledu a infografice.

Těstoviny a jejich vliv na zdraví

Těstoviny patří ve spotřebním koši v České republice i ve světě k rozšířeným potravinám, i když je nekonzumujeme denně, jako například pečivo.
Z výživového hlediska plní sytící úlohu, mají přitom mnoho výživových benefitů.

Z nutričního hlediska jsou těstoviny velmi zajímavé pro svůj nízký obsah tuku, minimální nebo žádný obsah cholesterolu a nízkou hodnotu glykemického indexu.

Nutriční hodnota těstovin se odvíjí především z primární suroviny, ze které jsou vyrobeny. U klasických těstovin je základní surovinou pšeničná mouka a vejce.

DOBRÉ VĚDĚT
Obilné zrno je bohaté na rostlinné bílkoviny, škrobové polysacharidy,
minerální látky a vitamíny. Proto jsou vhodné zejména celozrnné těstoviny, které obsahují zrna včetně obalů. Velkým přínosem je i obsah antioxidantů a enzymů, které působí pozitivně na střeva a jsou prevencí kardiovaskulárních chorob. 

Z nutričního hlediska jsou zajímavé dále těstoviny špaldové, kukuřičné, ječné, amarantové, rýžové, pohankové, grahamové.
Obsah těchto netradičních produktů dává těstovinám po uvaření vůni a chuť po dané přísadě. Uvádí se, že obsahují vyšší podíl nutričně hodnotných látek ve srovnání s pšeničnou moukou v rozmezí 5–20 %.

Barevné druhy těstovin a jejich nutriční hodnoty

K barvení se používají výhradně různé druhy zeleniny, ovoce, koření nebo extrakty z nich. Barva dodává těstovinám na atraktivitě a současně obsahují více minerálních látek, vitaminů a také látky patřící mezi tzv. antokyany, známé svými antioxidačními účinky.
Těstoviny jsou taktéž mnohdy obohaceny různými druhy sušené zeleniny (červená řepa, mrkev, špenát aj.), ovoce (borůvky apod.) nebo koření (mletá paprika, bazalka atd.).
Černé těstoviny vděčí své barvě sépiovému inkoustu. 

Barevné těstoviny představují pro spotřebitele, zejména pro děti, příjemné zpestření jídelníčku.

Jaké těstoviny si vybrat?

Co se týče chuti, tradiční těstoviny zná každý z nás, ale u celozrnných a dalších druhů těstovin je to malinko složitější, neboť mají mnohdy odlišnou, v některých případech intenzivnější chuť, než jsme zvyklí.
Na nové druhy těstovin, a tedy i chutí, si tak člověk musí často nejdříve zvyknout a vyzkoušet různé kombinace, než zjistí, v jaké podobě mu budou nejlépe vyhovovat.

Zkuste si připravit celozrnné těstoviny podle receptu od Jakvkuchyni.cz! Třeba Vás nadchne natolik, že si ho zařadíte do domácí kuchařky! Jak na to?

Celozrnné těstoviny s kuřecím masem a rajčaty

Celozrnné těstoviny s kuřecím masem a rajčaty

Celozrnné těstoviny jsou zdravější alternativou klasických těstovin. Díky zelenině a ovoci, které se používají k jejich barevní,...

Recept - suroviny a postup

Osvěžující salát plný barev a chutí

Osvěžující salát plný barev a chutí

Připravte si osvěžující salát z barevných těstovin se zakysanou smetanou a zeleninovou směsí. Jak na to prozradí recept na Jakvkuchyni.cz!

Recept - suroviny a postup

Plastové sáčky od těstovin patří prázdné do plastů. Díky tomu umožníme jejich recyklaci, mohou se k nám tak vrátit v nové podobě, třeba jako lavičky v parku, plotovky nebo plastové tašky.

Autoři: tým nutričních terapeutek Nutrifit

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Těstoviny". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*