Seriál Těstoviny: bezlepkové těstoviny

Těstoviny, ač pocházejí z Itálie, patří v jídelníčku mezi jednu z nejvíce používaných příloh. Co jsou bezlepkové těstoviny, jaké mají složení a výživové hodnoty, jak a kde bezlepkové těstoviny koupit nebo jak je to s výrobou bezlepkových těstovin zjistíte v dalším dílu seriálu Těstoviny na Jakvkuchyni.cz!

Seriál Těstoviny: bezlepkové těstoviny
Seriál Těstoviny na Jakvkuchyni.cz prozradí v tomto díle vše o bezlepkových těstovinách. (Zdroj: Shutterstock.com)

Co jsou bezlepkové těstoviny – specifika a další zajímavosti

Pro výrobu těstovin, je základem syrové nekynuté těsto, jehož hlavní surovinou je mouka.
Pokud však patříme mezi celiaky, klasické těstoviny bychom měli vyřadit z jídelníčku a můžeme je nahradit tzv. bezlepkovými těstovinami.

Celiakie je autoimunitní onemocnění, které je způsobeno nesnášenlivostí lepku, tzv. glutenu, který je obsažený v obilovinách a tedy i v mouce. 
Celiakie vyžaduje celoživotní přísnou bezlepkovou dietu, podrobněji v článku Alergie na lepek a celiakie.

Jmenovitě lepek obsahuje pšenici, žito, špalda, ječmen, zelená špalda, oves (s výjimkou ovsa certifikovaného jako bezlepkového), pšenici jednozrnku, pšenice dvouzrnka, kamut, tritikále. Lepek sice představuje významnou složku těst, díky které drží pohromadě, ovšem k výrobě těstovin se využívají i bezlepkové suroviny, jimiž je můžeme nahradit.
Bezlepkových variant klasických těstovin stále přibývá, jelikož výrobci reagují na stále narůstající poptávku spotřebitelů po bezlepkových alternativách tradičních potravin.
Trh tak nabízí mnohé varianty bezlepkových těstovin, které můžeme vyzkoušet, abychom si našli ty pravé.
Každé bezlepkové těstoviny mají své typické chuťové vlastnosti, a proto musíme možná pár druhů vyzkoušet, než najdeme ty, které nám budou vyhovovat.

Jaké je složení bezlepkových těstovin?

Mezi základní suroviny pro výrobu bezlepkových těstovin patří kukuřice, rýže, čirok, proso (ze kterého mj. pocházejí jáhly). 

Výrobci těstovin bez lepku je často obohacují tzv. pseudoobilovinami, mezi které řadíme např. pohanku, quinou (merlík chilský), teff (milička habešská), nebo amarant (laskavec). S oblibou se využívá i hrách.

Za velice zajímavé typy těstovin vhodné pro celiaky můžeme považovat např. těstoviny z hnědé rýže, Shirataki- těstoviny vyrobené z druhu vlákniny extrahované  z kořene rostliny konjac nebo cizrnové těstoviny.

Je možné koupit i bezlepkové mouky, jejichž nabídka je také velmi pestrá a řadu z nich lze využít pro domácí výrobu. V domácnostech jsou nejpoužívanějšími moukami kukuřičná, pohanková, rýžová, amarantová a jejich případné směsi. 

Výživové hodnoty a složení bezlepkových těstovin

Po výživové stránce zajímá mnoho lidí, zda jsou bezlepkové výrobky zdravější, než “klasické těstoviny”.
U bezlepkových těstovin, právě díky specifickému složení a použitým surovinám, mohou být hodnoty živin o něco vyšší, než u těstovin z pšeničné mouky.

Bezlepkové potraviny, tedy i těstoviny, vnášejí do potravin přídavkem dalších surovin významné složky, které se v obilovinách běžně nevyskytují a mohou tak být bohatším zdrojem např. vlákniny, rostlinných tuků, minerálních látek (hořčík, železo, vápník) nebo vitaminů.

Pro zdravého jedince, který nemusí bezlepkovou dietu dodržovat, jsou bezlepkové těstoviny zbytečně nákladné – potřebné živiny můžeme získat z jiných, běžně dostupných zdrojů při dodržení zásad pestré stravy.

Kde a jak nakupovat bezlepkové těstoviny?

Pořizovací náklady bezlepkových těstovin se na našem trhu pohybují v různé cenové hladině.
V průměru za 100g bezlepkových těstovin zaplatíme přibližně 20 Kč, což je několikanásobně více oproti běžným těstovinám.
Současný trh je bohužel takto nastaven a to nejen v České republice. A i když je sortiment daleko lepší než před pár lety, ceny jsou bohužel stále vysoké.

Obecně platí, že v běžném obchodě jsou levnější než ve specializovaných obchodech. Pokud zavítáme na internet, najdeme spoustu osvědčených receptů a zjistíme, že domácí výroba se finančně jednoznačně vyplatí.

Bezlepkové těstoviny v kuchyni

A jak si máme bezlepkové těstoviny kulinárně upravit? Bezlepkových receptů nalezneme nespočet a použití je opravdu snadné, je totiž stejné, jako u všech jiných těstovin.
Dnes navíc není riziko, jako v minulosti, že bychom nesehnali potřebné suroviny. Obavy, že už nikdy neochutnáme špagety, šunkofleky nebo lasagne tak nejsou na místě.

Bezlepkové těstoviny chutnají skvěle v kombinaci se zeleninou, masem, sýrem či bylinkami, jistě budeme mile překvapeni, do jakých chuťových dimenzí se může tradiční pokrm vyšplhat.

Domácí bezlepkové těstoviny

Domácí bezlepkové těstoviny

Jak si doma jednoduše připravit recept na domácí bezlepkové těstoviny prozradí Jakvkuchyni.cz v receptu!

Recept - suroviny a postup

Tipy, jak si vyrobit domácí bezlepkové těstoviny?

Jakvkuchyni.cz přináší několik cenných rad na výrobu domácích bezlepkových těstovin: 

  1. Pokud budeme těstoviny dělat častěji, je vhodné si pořídit strojek na výrobu domácích těstovin. Začátky nejsou snadné a v dnešní době nejsou strojky na těstoviny tak nákladné. 
  2. Pokud připravujeme těstoviny předem, je lepší nepoužívat sůl, protože ta v těstovinách váže vodu a ty by opět zvlhly.
    Těsto ochutíme bylinkami, nebo kořením (petrželka, kari, rajský protlak, špenát…).
  3. Při přípravě těstoviny by vejce měla mít pokojovou teplotu. 
  4. Na 100g mouky by mělo přijít ideálně jedno vejce. 
  5. Pokud se těsto drolí, přidáme vodu a pokud je zase příliš řídké, přidáme naopak trochu sypké směsi. 
  6. Těsto necháme odpočinout alespoň hodinu, ideálně do druhého dne.
  7. Při vaření použijeme dostatečné množství vody.

Kupované těstoviny bývají nejčastěji balené v plastových obalech. Po spotřebování těstovin patří prázdné a neznečištěné obaly do sběrných nádob na tříděné plasty. Ty bývají nejčastěji žluté barvy, ale barva kontejnerů na odpad se může v jednotlivých obcích lišit, proto se vždy řiďme samolepkami na sběrných nádobách.

Autoři: tým nutričních terapeutek Nutrifit

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Těstoviny". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*