Poznejte indickou kuchyni a prohřejte se čajem Masala

Indické pestrobarevné pokrmy byly po staletí ovlivňovány náboženskými vlivy i evropskými státy, které do Indie pronikaly. Díky tomu vznikla výborná, zdravá a jednoduchá kuchyně, kterou si oblíbil celý svět. Prozradíme vám, jaké pokrmy jsou typické pro jednotlivé oblasti země. Společně si také připravíme výborný čaj Masala a domácí sýr paneer. Jak na to?Poznejte indickou kuchyni

Původ indické kuchyně

Indie byla po staletí ovlivňována různými náboženstvími. Cestu si sem našel islám, hinduismus a také křesťanství. Jak se tato náboženství promítla do místní kuchyně?
Hinduismus přinesl kastovní systém a s ním i rozdělení na vegetariánskou a masitou kuchyni. Ale pozor, pro mnohé z nás bude zajisté překvapivé zjištění, že za nadřazenou je považována vegetariánská strava, maso je určeno pro nižší kasty.
Díky islámu do indické kuchyně pronikl kebab a křesťanství ovlivnilo především jih země, oblast Kéralu. Portugalci s sebou přivezli speciální druh másla, jogurt, nebo okurky. Oblíbené se také stali mléčné dezerty.

Krajové kuchyně v Indii

Indie je sedmou největší zemí na světě, proto tu najdeme nepřeberné množství kuchyní. V západní Indii se jí maso velmi málo. Nejoblíbenější jsou ryby a zeleninová i luštěninová rizota.
V pouštní oblasti Radžastán je pěstování ovoce a zeleniny velmi složité, proto se zde jí více masa, především skopové a drůbež.
V severní Indii ovlivňuje stravu chladnější a drsné horské podnebí Kašmíru a Himalájí. Typické je krémové kari, pšeničný chleba, chilli a používání hliněné peci – tandoor.
Východní Indie je oblastí rýže, ryb, také prosa, luštěnin a pšenice.
Jižní Indie se vyznačuje teplým a dusným podnebím. Zde jsou oblíbené lehčí kari pokrmy, kokosové mléko a hlavně vegetariánská jídla.

Tradiční suroviny

Mezi tradiční suroviny, bez kterých se indická kuchyně neobejde, patří přepuštěné máslo (ghí), rýže, luštěniny, mouka, zelenina, ovoce, ořechy, mandle, mléčné výrobky (lassí) a neopomenutelné je také koření – kari, kurkuma, koriandr, kardamom, zázvor, kmín, paprika, pepř a šafrán.

Tradiční pokrmy indické kuchyně

Indická kuchyně je oblíbená po celém světě, pojďme si připomenout její nejznámější pokrmy:

  • Čápátí: tenké placky z nekynutého těsta. Základem je hladká celozrnná mouka.
  • Dósa: smažené placičky z rýže, čočky a koření.
  • Pakora: pečené taštičky, plněné zeleninou nebo luštěninami.
  • Birjání: zapékaný pokrm z vrstev rýže a masové nebo zeleninové směsi s kořením.
  • Vindaloo: pokrm jihoindické kuchyně z vepřového masa, česneku, octa a chilli.
  • Čatní: silně kořeněná zavařenina z manga, nebo jiného ovoce či zeleniny.
  • Raita: omáčka nebo řídký salát z jogurtu, bylinek a koření, případně zeleniny.
  • Lassí: nápoj z kyselého mléka, podávaný na sladko s ovocem a růžovou vodou nebo s kořením, solí a mátou či česnekem.

Pravidla stolování v Indii

Stolování v Indii má několik specifických pravidel. Jaká to jsou?

  • Z příboru se používá lžíce, většinou se jí pouze pravou rukou. Proč ne levou? Ta se používá pro intimní hygienu a je považována za nečistou.
  • Všechny pokrmy se najednou vyskládají na stůl, aby si přítomní mohli vybrat jídlo podle své chuti.
  • Každý z hostů má před sebou malou mističku, do které si nabírá jídlo.
  • Během jídla je dovolené hlasité mlaskání nebo říhání.
  • Nejdříve vždy jedí muži, ženy a později děti.

Čaj Masala

Čaj Masala

Typickým indickým nápojem je Masala - černý čaj s mlékem a kořením. V zimních měsících prohřeje zkřehlé tělo, ale je vhodný k...

Recept - suroviny a postup

Domácí paneer

Domácí paneer

Paneer je středně tvrdý indický sýr z plnotučného kravského mléka. Připravit si ho doma je jednodušší, než ho koupit. Jak na to?

Recept - suroviny a postup

Víte, jaké město patří k největším producentům odpadů v Indii? Pokud tipujete hlavní město Dillí, máte pravdu. Denně zde vzniká až 15 000 tun odpadu. Část znovu použijí nejchudší obyvatelé, část se spálí přímo na ulicích. Většina odpadů ale směřuje na skládky v okolí města. Hlavním problémem v nakládání s odpady v Indii je to, že si lidé neuvědomují, o jak velký problém jde a nemají zde vytvořen, jako my v ČR, zpětný systém odběru obalů. I my jim můžeme pomoci omezit množství odpadu. Jak? Na svých cestách kupujme co nejméně výrobků v plastu, používejme vlastní bambusové příbory i nádobí a zbytečně neplýtvejme surovinami ani vodou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*