Luštěniny

Luštěniny jsou zralá suchá semena bobovitých rostlin, které vytvářejí lusky (luskoviny). Konzumována mohou být také semena a lusky v nezralém stavu, pak se ovšem řadí mezi luskovou zeleninu. Naši předci jedli luštěniny mnohem více, než je konzumujeme my. Dříve byli luštěniny na denním jídelníčku, v současné době na ně zapomínáme nebo se jim vyhýbáme. Luštěniny jsou spojené s obavou z náročné přípravy, dlouhého vaření, několika hodinovým namáčením a hlavně z obavy z nadýmání. V dřívějších dobách kdy byla náplní dne práce na poli, se tento problém neřešil, ale v současném trendu open office, může být nadýmání společensky nepříjemné.

Luštěniny jsou zralá suchá semena bobovitých rostlin čeledi Fabaceae, které vytvářejí lusky (luskoviny). Konzumována mohou být také semena a lusky v nezralém stavu, pak se ovšem řadí mezi luskovou zeleninu. Termín luskoviny zahrnuje danou skupinu rostlin, naopak luštěniny jsou již brány jako označení pro skupinu potravin. Naši předci jedli luštěniny mnohem více, než je konzumujeme my. Dříve byli luštěniny na denním jídelníčku, v současné době na ně zapomínáme nebo se jim vyhýbáme. Luštěniny jsou spojené s obavou z náročné přípravy, dlouhého vaření, několika hodinovým namáčením a hlavně z obavy z nadýmání. V dřívějších dobách kdy byla náplní dne práce na poli, se tento problém neřešil, ale v současném trendu open office, může být nadýmání společensky nepříjemné.

Protože jsou luštěniny prodávány nejčastěji sušené nebo konzervované, nehrozí jim rychlé kažení. Proto je do nákupního vozíku můžete vkládat mezi prvními potravinami. Ani cesta domů není nijak riziková, jen si dejte pozor, aby vám sušené luštěniny nenavlhly a následně nezplesnivěly.

Nejen při výběru luštěnin je vhodné nakupovat jen takové množství výrobků, které jsme schopni spotřebovat co nejdříve, abychom je doma nemuseli skladovat dlouhou dobu.

Avšak správné uskladnění může mnohonásobně prodloužit jejich životnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*