Pečení je radost – s dětmi dvojnásobná!

Pokud máme dostatek energie a času, je perfektní přizvat k pečení malé pomocníky! Odměnou jsou jedinečné zážitky, společně strávený čas a dobrota, na které se pochutnáme nejen my, ale třeba i návštěva! Více v článku, kde poradíme 7 tipů na sladké a slané recepty na Jakvkuchyni.cz!

Pečení je radost - s dětmi dvojnásobná!
Článek Pečení je radost, s dětmi dvojnásobná na Jakvkuchyni.cz – tipy a recept na bábovku jako od babičky. (Zdroj: shutterstock.com).

Proč přizvat děti k pečení? 

Děti mohou být skvělými pomocníky a v kuchyni se mohou naučit spoustu užitečných dovedností. Že Vás to nenapadlo, nebo jste na to neměli odvahu? Není se čeho bát, společně strávený čas se vyplatí! Proč? Důvodů existuje hned několik:

  • Díky pečení prožijeme společně  čas, kterého máme všichni málo a ještě můžeme děti naučit spoustu zajímavých a důležitých věcí.
  • Vytváříme něco, z čeho budeme mít radost – kromě rozvíjení dovedností se pak můžeme těšit nejen my, ale i naše okolí ze společně připraveného jídla.
  • Výsledný produkt můžeme nabídnout ostatním a i děti tak mohou okusit pocit, když nás někdo pochválí. 
  • Při pečení často mícháme, krájím a hněteme. Rozvíjíme tím u dětí jemnou motoriku, logické myšlení, učíme je trpělivosti nebo třeba posloupnosti postupů. 
  • Rozšiřujeme dětem znalosti a dovednosti, které mohou využít nejen v kuchyni. 
  • Trénujeme efektivní komunikaci. 
  • Informujeme děti, jaké suroviny jsou zdravé a jaké už méně. 

Někteří lidé se domnívají, že pečení si užijí jen holčičky, to je ale omyl. I kluci si dokážou radovánky v kuchyni náležitě užít a následně vychutnat. Jen k tomu musí dostat příležitost. A také správné instrukce a vysvětlení.
I v kuchyni jim můžeme vysvětlit například funkci bagru – stačí říct například: „Zlato, představ si, že ta lžíce je jako lžíce u bagru, která slouží k přemisťování věcí: “Mohl bys prosím těsto přesunout z té mísy do formiček?”
Je ale důležité přizpůsobit výběr těchto formulací věku dítěte. 

Co dobrého si s dětmi upéci? 

Do pečení třípatrového dortu se s dětmi asi napoprvé pouštět nebudeme. Existují jednodušší dobroty, které si můžeme společně nachystat. Které?
Záleží na tom, zda máme chuť na slané nebo sladké jídlo. Zde je několik návrhů na jednoduché a zároveň dobré recepty:

7 tipů na pečení sladkých receptů s dětmi: 

7 tipů na pečení slaných receptů s dětmi:

S dětmi se můžeme pustit i do pečení domácího toustového chleba. A tvar nechme na nich. Možná si na chlebovém dinosaurovi nebo ježkovi pochutnáme více, než na klasickém bochníku. 

Během pečení s dětmi se nám naskýtá ideální příležitost pro povídání o trvalé udržitelnosti, která je čím dál častěji diskutovaným a důležitým tématem. Zkusme našim malým pomocníkům navrhnout, aby během přípravy jídla vyhazovali odpadky samy do košů určených na tříděný odpad. A v případě, že si nebudou vědět rady, kam patří který druh odpadu – třeba použitý pečicí papír nebo pytlík od skořice, zkusme najít odpovědi společně. 

 

Bábovka jako od babičky

Bábovka jako od babičky

Když se v kuchyni objeví bábovka, den je hned o něco veselejší. A pokud se na přípravě bábovky podílejí děti, radost se ještě...

Recept - suroviny a postup
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Vaření s dětmi". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*