Tříkrálový koláč – sladká tečka za Vánocemi

Možná jste dosud nebyli zvyklí slavit svátek Tří králů, letos však nastal čas na změnu. Jde totiž o skvělou příležitost, jak společně s rodinou završit Vánoce a dopřát všem zábavu spojenou s pečením a konzumací tradičního tříkrálového koláče. kolac-trikralove Svátek Tří králů, který se slaví 6. ledna, byl kdysi významnější než Štědrý den. A dodnes třeba ve Španělsku děti víc než Ježíška vyhlížejí Tři krále, protože právě oni jim přinášejí vytoužené dárky. Původně pohanský svátek připomíná příchod tří mudrců, patronů všech poutníků: Kašpara, Melichara a Baltazara. Ti jako první přišli do Betléma poklonit Ježíškovi a přinesli mu svoje dary – zlato, kadidlo a myrhu (vonnou pryskyřici z myrhovníku).

Kdo bude králem?

Na oslavu této události vznikl hezký zvyk – pečení tříkrálového koláče, které je spojené s řadou rituálů. Kolébkou jedinečné laskominy je podle historických podkladů Francie, kde se dodnes během vánočních svátků cukráři předhánějí v tom, kdo z nich upeče lepší a originálnější koláč. Dokonce i francouzský prezident a jeho hosté si při příležitosti tradiční každoroční recepce v Elysejském paláci pochutnávají na tříkrálovém koláči. Ten je ale na rozdíl od těch běžně prodávaných „trošku“ rozměrnější – v průměru měří 120 cm. Co je to ale platné, když postrádá to nejcennější, co dělá tříkrálový koláč tříkrálovým koláčem, a sice zapečenou figurku (tzv. fève). Podle tradice totiž platí, že ten, kdo ji ve své porci objeví, stane se pro tento den králem či královnou. K dalším rituálům patří i zdobení hotového koláče papírovou korunou (můžete ji koupit v papírnictví nebo jednoduše vystřihnout z kartonu), která náleží nálezci zapečené figurky.

Kde vzít fève?

Porcelánové, keramické, ale i plastové figurky, které do koláčů tradičně zapékají francouzské hospodyně a cukráři, často zpodobňují francouzské panovníky, filmové hrdiny, sportovce nebo pohádkové postavičky. V období Vánoc se prodávají i samostatně a jsou také předmětem sběratelského zájmu. Ve Francii, v městečku Blain nedaleko Nantes, můžete dokonce navštívit muzeum, kde je vystaveno na 20 000 fève! Pokud byste se sem chtěli vypravit, vstupné pro dospělé jsou 3 EUR, děti platí polovic (více na http://www.musee-de-blain.fr/feves.htm). V českých rodinách, zvláště v těch, kde jsou malé děti, jistě nebude problém najít malou figurku, která by se dala zapéct do těsta. Francouzský originál může snadno nahradit třeba keramický zvoneček nebo obyčejná plastová figurka ze hry Člověče, nezlob se. Úplně nejjednodušší ovšem je zapéct do těsta minci.

Listové těsto je základ

Základem tříkrálového koláče je listové těsto a náplň. Ta bývá nejčastěji marcipánová, ale může být i čokoládová, oříšková, ovocná nebo krémová – je jen na vás, které dáte přednost. Postupně můžete vyzkoušet klasický „francouzský“ koláč i různé další varianty včetně těch netradičních. Vyrábět doma listové těsto je poměrně složité, proto doporučujeme koupit už hotové. Nejjednodušší práce je s tím, které je už v plátech rozválené na pečicím papíru. Pokud se pro něj rozhodnete, věřte, že vám příprava tohoto báječného moučníku nezabere víc než hodinku času.

Rituály, které děti nadchnou

  1. Hotový koláč položte na stůl.
  2. Pověřte nejmladšího člena rodiny, aby si pod stůl vlezl.
  3. Začněte krájet koláč a vždy, když jeden kousek ukrojíte, oznamte to dítěti pod stolem. To pak určí, komu daná porce patří.
  4. Pak si všichni sedněte ke stolu a opatrně jezte své díly koláče.
  5. Ten, kdo ve své porci objeví zapečenou figurku nebo minci, stává se pro tento den králem nebo královnou. Má privilegium nasadit si papírovou korunu a vyslovit přání, které by mu ostatní členové rodiny měli splnit…
Česká verze tříkrálového koláče s oříšky

Česká verze tříkrálového koláče s oříšky

Mandle jsou poměrně nákladnou ingrediencí. Můžete je nahradit oříšky, které spolu s rozinkami a vanilkou dodají koláči „vánoční“...

Recept - suroviny a postup
Povrch koláče můžete před vložením do trouby potřít místo žloutkem pomerančovým sirupem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*