Kompostér – jaký bioodpad třídit do kompostu a bioodpadu?

Proč by neměl bioodpad končit v koši, ale vždy bychom ho měli třídit? Jak s ním můžeme naložit a jaké druhy kompostérů můžeme použít pro domácí kompostování? A víte, jak je to s tříděním bioodpadu – liší se ten, který můžeme dávat na kompost a ten, který můžeme třídit do sběrných nádob poskytovaných obcemi? Více v článku na Jakvkuchyni.cz!

Kompostér - jaký bioodpad třídit do kompostu a bioodpadu?
Kompostér – jaký bioodpad třídit do kompostu a bioodpadu na Jakvkuchyni.cz! (Zdroj: Shutterstock.com).

Bioodpad je zcela určitě nejstarší druh odpadu na Zemi. Člověk produkuje bioodpad jako přirozenou součást svého života, právě tento druh odpadu je proto s námi od pravěku a dávných civilizací.
Tehdy bylo ale odpadu podstatně méně, byly jiného, zejména přírodního charakteru (kůže, hlína a keramika apod.) , protože člověk využíval téměř všechny části zvířat a rostlin do posledního kousku. Jiné možnosti tehdy neměl.
A co nevyužil, hned vracel do přírody k přirozenému rozkladu

DOBRÉ VĚDĚT
V současné době tvoří
biologicky rozložitelný odpad průměrně asi čtvrtinu odpadu v popelnicích českých domácností. Tento odpad lze přitom dále efektivně využít – v kompostéru na zahradě přeměníme bioodpad na kvalitní hummus.
Pokud skončí ve speciálních sběrných nádobách na bioodpad, může z nich putovat do veřejných kompostáren, nebo do bioplynových stanic. Tam jej můžeme přeměnit na energii, kterou lze využívat k topení či ohřevu vody.
Bioodpad, který skončí v popelnici, skončí bez možnosti dalšího efektivního využití na skládce odpadu, kde se z něj navíc uvolňuje metan a zbytečně se tak zvětšuje uhlíková stopa.

Kompostéry a vermikompostéry na domácí tříděníčko bioodpadu

V současné době je na trhu velké množství kompostérů různých druhů a velikostí, které nám pomohou přeměnit odpad na opět využitelný kompost.
Tím, že přetváříme bioodpad téměř v místě vzniku, šetříme náklady na dopravu na svozy, výfukové plyny, ale i vše potřebné pro chod kompostáren.

Ke kompostování na zahradě, nebo například v oblíbených komunitních kompostárnách, je možné využít klasický zahradní kompostér (plastový či dřevěný).
Kompostování se nemusíme vzdávat ani v bytě, kdy nám s tím pomůže tzv. vermikompostér, kde pro rozklad odpadu používají kalifornské žížaly.

Pro domácí shromažďování bioodpadu doma můžeme využít různé druhy nádob (keramické, plastové, plechové). Podrobněji v článku Bioodpad – rady a tipy, jak využít.

Jaké jsou druhy kompostérů?

Důležité je si říci, k třídění jakého druhu bioodpadu chceme kompostéry nejvíce používat. Rozlišujeme je na nádoby na domácí odpad bioodpad, který pochází zejména z kuchyně a domácnosti, a pak na nádoby určené pro bioodpad ze zahrady.

DOBRÉ VĚDĚT
Zbytky z kuchyně můžeme přidávat i do zahradního kompostéru, jen si musíme hlídat množství, optimální je poměr 3:1, převládat by měl odpad ze zahrad.

Důležitým parametrem, na základě kterého rozlišujeme různé druhy kompostérů a podle kterého bychom si měli kompostér vybrat, je množství zpracované hmoty, zde hraje důležitou roli velikost zahrady.

Různé typy kompostérů v závislosti na konstrukci 

Tzv. ohradníkový kompostér je jednoduchý a může být vyroben z různých materiálů. 

  • Kompostér ze dřeva: vypadá pěkně a přirozeně zapadá do zahrady, v případě výroby z neošetřeného dřeva podléhá tlení.
  • Kompostér z plastu: možná tato informace překvapí, ale důležitá je volba barvy. Černý kompostér se může přehřívat a v takovém případě je potřeba kompostovanou hmotu často prolévat vodou.
    Tyto nádoby jsou vhodné pro rychlokompost a jsou ideální pro zahrady do 500 m2.
  • Kompostér z kovu odebírá teplo, správné tlení ovlivňuje do značné míry počasí. 
  • Betonový kompostér je sice drahý, ale svému účelu vydrží na oplátku sloužit dlouho. 

Pokud jsme zvolili ohradníkový typ kompostéru, pak musíme počítat s tím, že je potřeba, aby se kompostovaný materiál dotýkal země.

Tzv. dvoukomorový kompostér má dvě sekce, kdy v jedné z nich probíhá tlení, a  druhá slouží k přehazování hmoty, při kterém dochází k okysličení, do uvolněného prostoru postupně vrstvíte čerstvý odpad. V tomto případě nemusíme řešit odkládání nerozložených částí.

Je možné zvolit i tzv. rotační kompostér, který umožňuje promíchávání jednotlivých vrstev kompostu.

Jaký bioodpad patří na kompost?

Pokud máme vlastní kompost, můžeme tam třídit jiné druhy bioodpadu, než do veřejných či společných sběrných nádob, jejichž svoz řeší obce.

Samozřejmostí jsou nejrůznější zbytky ovoce a zeleniny. Neměli bychom zapomínat, že větší části (třeba kůru od melounu, je potřeba upravit na menší kousky, aby se bioodpad začal rozkládat a neplesnivěl.
Do našeho kompostu můžeme také vytřídit skořápky i plata od vajec (ty je lepší natrhat na menší kousky), suché pečivo, ruličky od toaletního papíru a papírových kuchyňských utěrek, kávovou sedlinu a čajové sáčky. Do kompostu třídíme také odpad ze zahrádky, posekanou trávu, listí, vychladlý popel ze dřeva, drobné větvičky.

Co do kompostu patří a nepatří prozradí článek Kam s ním? Třiďte a kompostujte!

ZAPAMATUJME SI
Třídění bioodpadu do sběrných nádob poskytnutých obcí se může lišit, a to dokonce i v rámci jednotlivých městských čtvrtí a to v závislosti na způsobu dalšího zpracování vytříděného bioodpadu. Je velký rozdíl, zda bioodpad putuje do kompostárny, nebo do bioplynové stanice (tam se například může třídit i gastroodpad, který obsahuje zbytky jídel vč. masové složky a kostí, které do kompostu nepatří).

Čtěte proto pozorně informace na samolepkách, kterými jsou sběrné nádoby označeny, v případě nejasnosti je nejlepší obrátit se na příslušný obecní úřad.
Podrobněji v článku Rozdíly v pojmech bioodpad, biomasa a kompost.

Při kompostování bychom neměli zapomínat na všechny drobné organismy, které v kompostu žijí. Zásadní pro rozklad organické hmoty jsou důležité především bakterie a různé houby. Jejich práci posléze přebírají drobní bezobratlí, tedy hlístice, roztoči, chvostoskoci, žížaly a další, jimž odpad prochází trávicí soustavou a dále ho rozkládají. Nicméně kompost vyhledávají i žáby, brouci, stonožky, nebo i slepýši, hadi a ježci, kteří na kompostu hledají potravu.
V bioodpadu by se z různých důvodů neměly vyskytovat žádné toxické a nebezpečné látky (proto se třeba nedoporučuje třídit slupky od exotického ovoce, které bývají často chemicky ošetřeny…

A co se týče potravinového odpadu, pak je jednoznačně nejlepší, pokud nevzniká! Toho lze docílit třeba plánováním jídelníčku, od kterého se odvíjí nákupy, ale také třeba množstvím jídla, které připravujeme.

Potravinový odpad je zbytečným plýtváním. I zbytky lze ale využít a připravit z nich vynikající jídlo. Inspirujte se v seriálu Gurmánské vaření beze zbytku, nebo ve videoreceptech Gurmánské vaření beze zbytku na YouTube.

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*