Zdravé vaření v páře

Pro příznivce zdravé výživy je parní hrnec nepostradatelným pomocníkem. Jídlo připravené tímto šetrným způsobem si zachovává maximum přirozených vitamínů a minerálních látek, navíc je dietní, takže pomáhá při hubnutí. A už dávno neplatí, že je bez chuti – v moderních přístrojích můžete vařit najednou různé pokrmy a každému přitom ponechat či dodat jeho typické aroma.

Zdravé vaření v páře

Vaření v horké páře je oproti klasickému vaření ke struktuře potravin mnohem ohleduplnější. Díky tomu se ve výsledném pokrmu zachovává až 50 % vitamínů a minerálních látek. 

Tato metoda na přípravu potravin, stará několik tisíce let, pochází z Asie, kde se dodnes hojně využívá. Také u nás „paří“ čím dál více lidí. Hlavně těch, kteří si chtějí být jisti, že výsledný pokrm bude dietní a přitom maximálně výživný.   

Lákavější zelenina i ryby

Napařování v kuchyni máme spojené hlavně se sladkými nebo slanými knedlíky, které jsme si zvykli ohřívat v hrnci na pařáku. Opatříme-li si ale moderní parní hrnec, získáme skvělého pomocníka, s jehož pomocí snadno a rychle připravíme nejen maso, ryby a zeleninu, ale také rýži, těstoviny a dokonce i omáčky a moučníky.

Nejvíce se ale tyto přístroje využívají pro přípravu zeleniny a ryb. Zelenina připravená tímto způsobem je oproti klasickému způsobu vaření ve vodě mnohem výživnější – například brokolice si uchová o 60 % více vitaminu C. Navíc nezhnědne, ale zůstane krásně zelená.
Také u ryb nedojde díky vaření v páře k poškození struktury masa, takže je můžeme servírovat hezky vcelku, navíc s vědomím, že se v nich uchovaly důležité nenasycené kyseliny omega 3 a 6, o nichž se dnes v souvislosti se zdravou výživou tolik mluví.

Při přípravě zeleniny v parním hrnci se osvědčilo skládání odspodu směrem nahoru podle toho, kolik času potřebuje jednotlivý druh ke změknutí. Úplně nejníže proto přijde řepa, mrkev, celer, na ně pak brokolice, hrášek nebo třeba kukuřice.

Do výšky, nebo vedle sebe?

Nejčastěji jsou na trhu přístroje, které mají tři nádoby postavené na výšku nad sebou. Můžeme je používat všechny najednou, anebo vařit pouze v jedné. V jednom hrnci můžeme připravovat zároveň různé pokrmy, klidně i ryby a sladký moučník, protože vůně a pachy se párou nepřenášejí. Pokud každá z potravin potřebuje odlišnou dobu vaření, můžeme je do hrnce přidávat postupně.
Anebo – co takhle využít novinky posledních let – parního hrnce, který má nádoby umístěné vedle sebe a v nich ještě různě velké misky nebo koše na jednotlivé ingredience?
Díky tomuto uspořádání odpadá během vaření obtížná manipulace s nádobami umístěnými nad sebou. Nezanedbatelný je i rozdíl velikostí jednotlivých nádob, které bývají u horizontálního umístění mnohem větší, proto pojmou i více surovin. Praktická je i další podlouhlá nádoba, která se pokládá na hlavní, mívá nepřilnavý povrch a hodí se třeba na přípravu omáček.
Pokud si vybereme jednoduchý parní hrnec za cenu kolem 1500 Kč, bude mít nejspíš manuální ovládání.
Sofistikovanější přístroje už nabízejí ovládání digitální a po dokončení procesu se většinou samy automaticky přepnou do takzvaného udržovacího programu, během něhož udržují pokrm teplý, připravený k servírování.

Více chuti a vůně

K vytvoření páry se používá voda, které ovšem nemá žádnou chuť. Chcete-li podpořit aroma potraviny, nahraďte vodu například vývarem, šťávou, pivem, vínem apod. Zkrátka tekutinami, které jsou schopné páru vytvořit. Ovšem nesmí mít hustou konzistenci nebo tendenci se srážet. Anebo se naučte dochucovat takto připravované pokrmy až následně pomocí koření, omáček a marinád.

Některé nejmodernější přístroje jsou vybavené sítkem umístěným hned nad základnou se zásobníkem vody. Když do sítka umístíte sušené nebo čerstvé bylinky, přirozeně vám dochutí napařovaný pokrm.

7 plus pro parní hrnec

  1. Při parním vaření se vláknina obsažená v potravinách stává lépe stravitelnou, což je důležité například pro pacienty s onemocněním střev.
  2. Tento způsob vaření nevyžaduje žádný tuk, pokrmy budou zcela dietní.
  3. Výsledné pokrmy lahodí nejen chuťovým pohárkům, ale i našemu zraku – pokrmy připravované v páře si totiž zachovávají původní barvu i tvar.
  4. Při vyjímání hotového pokrmu z parního hrnce je třeba zvýšené opatrnosti – horká pára unikající z přístroje může způsobit popáleniny.  
  5. Vždy dohlédněte na to, aby byl v příslušném oddílu parního hrnce dostatek vody. Jinak by mohlo dojít k poškození přístroje.
  6. V moderním parním hrnci nic nepřipálíte – pokud na něj zapomenete, po odpaření vody se automaticky sepne bezpečnostní pojistka a přístroj se vypne.
  7. Parní hrnec můžete dobře využít i pro rozmrazování potravin.

Tip pro maminky

Velkým hitem se staly parní hrnce a mixéry 2 v 1, které umožňují nejprve uvařit zdravou dětskou stravu v páře a následně ji ve stejném přístroji rozmixovat. Příprava je rychlá a velmi snadná – stačí nalít do nádobky trochu vody, přidat nakrájenou zeleninu, maso apod. a nechat maximálně 15 minut povařit v páře. Když se přístroj sám vypne, pouze obsah nádobky přesypete do hlavní nádoby a rozmixujete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*