Ruličky od toaletního papíru a plata od vajíček se třídí do modrých kontejnerů na papír

Třídění odpadu je důležitou součástí cirkulární ekonomiky, která usiluje o minimalizaci produkce odpadu a maximalizaci jeho znovuvyužití. V České republice se třídí především plast, papír, sklo a elektroodpad, mnoho lidí ale stále neví, jak správně třídit některé běžné výrobky z papíru, jako jsou ruličky od toaletního papíru nebo plata od vajíček. V tomto článku vám vysvětlíme, proč se tyto výrobky už třídí do modrých kontejnerů na papír a jaký to má smysl pro životní prostředí. Více v článku na Jakvkuchyni.cz!

Ruličky od toaletního papíru a plata od vajíček se třídí do modrých kontejnerů na papír
Jak naložit s papírovými ruličkami a platy od vajec na Jakvkuchyni.cz! (Zdroj: Shutterstock.com).

Proč se ruličky a plata třídí do papíru?

Papírové ruličky od toaletního papíru a plata od vajíček jsou výrobky z papíru, který byl již několikrát zrecyklován a má tudíž nižší kvalitu, zejména díky příliš krátkým vláknům celulózy. Dříve se proto tyto výrobky netřídily, protože nebyly dostupné tak vyspělé moderní technologie, které by tento druh odpadu efektivně zpracovaly.. 

To se ale změnilo díky novým technologiím a zpracování recyklátu, které umožňují využít i takový papír na výrobu například toaletního papíru, ubrousků, kartonu nebo tepelné izolace.

Pokud bychom ruličky a plata od vajíček házeli do směsného odpadu, docházelo by tak k plýtvání zdroji (druhotnými surovinami), ale třeba také ke zbytečnému zvýšení emisí skleníkových plynů

Proto je lepší třídit ruličky a plata z papíru, aby mohly být odvezeny do papíren ke zpracování na nové výrobky. 

ZAJÍMAVOST
Díky použití druhotných surovin se při výrobě nových produktů často snižuje spotřeba energií a šetříme právě primární suroviny. Například recyklací 1 tuny vytříděného papíru ušetříme cca 2 tuny dřeva a 31 000 litrů vody, současně díky tomu snižujeme produkci odpadu a emisí.

Jak správně třídit ruličky a plata od vajíček?

Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel:

  • Papírové ruličky a plata musí být čisté, suché a bez nečistot.

  • Ruličky a plata bychom před tříděním měli sešlápnout či zmáčknout, aby zabíraly co nejméně místa (to platí při správném třídění jiného druhu odpadu).

Jaké jsou další možnosti využití papírových ruliček a plat?

Ruličky od toaletního papíru nebo papírová plata od vajíček můžeme opětovně použít (re-use)

U plat od vajíček se to nabízí, můžeme je používat opakovaně, někteří prodejci vajec, zejména na farmách nebo trzích, ocení, když jim vrátíme prázdná plata, která mohou opět naplnit a přispět tak k udržitelnému cyklu obalových materiálů.

Papírové ruličky a plata jsou skvělým materiálem pro různé kreativní aktivity, zejména pro děti, zejména pro výrobky z ruličky od toaletního papíru. Můžeme je tak zkusit věnovat do nejbližší školky, nebo základní umělecké školy, kde si z nich děti mohou vytvořit například hračky, ozdoby, šperky nebo umělecká díla.

Jaké druhy papíru nepatří do modrého kontejneru?

Do modrého kontejneru na třídění papíru nepatří ani pevné vazby knih, které je třeba oddělit a umístit do směsného odpadu, popřípadě celé knihy odvézt do sběrného dvora.

Modrá popelnice není vhodným místem pro papír s lesklým povrchem, jako jsou obálky některých časopisů nebo letáky. Lesklé dárkové papírové tašky představují stejný problém.

DOBRÉ VĚDĚT
Třídicí nádoby nejsou vhodné ani pro mastný, nebo jinak znečištěný papír. To znamená, že krabici od pizzy můžeme rozdělit – nemastná část patří do modré sběrné nádoby, zatímco část znečištěná část od oleje, kečupu a jiných nečistot patří do popelnice se směsným odpadem.

Ruličky od toaletního papíru a plata od vajíček už se třídí do modrých kontejnerů na papír, díky tomu je možné je materiálově využít při výrobě nových produktů s papírem.
Tříděním  pomáháme šetřit zdroje a další negativní dopady, které vznikají v souvislosti s likvidací odpadu.
Pokud nechcete házet ruličky a plata do modrého kontejneru na papír, je možné je vyhodit natrhané na menší kousky na kompost, nebo je použít k tvoření. 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*