Papír

Papír je součástí lidské existence již několik tisíc let. Právě díky papíru se nám dochovaly nesmírně bohatá písemná a grafická svědectví z dávných časů. Nebýt papíru, měli bychom o naší minulosti pramálo svědectví. Vydejte se s Jakvkuchyni.cz za zajímavostmi o papíru. Nechybí ani zajímavosti, proč jej třídit a jaký papír do kontejneru patří: co fotky, účtenky, balicí papíry či obálky s fóliovým okénkem?

Co je papír? 

Zjednodušeně řečeno se jedná o slisovaná vlákna celulózy, která se nejčastěji vyrábí ze dřeva. Papírová vlákna mohou být ale také z bavlny, hedvábí, konopí, nebo třeba sloního trusu.


Kde se vzal, tu se vzal papír…


Historie papíru je nesmírně dlouhá a klikatá, počátky jeho výroby patří do Číny. Právě tam jej poprvé vyrobili z konopí ve 3. tisíciletí před n. l.
Z dnešního hlediska se nejednalo o stejný papír, jaký jsme zvyklí používat my, ať už v kanceláři, nebo třeba ve škole. Nicméně, papír to byl. Tomu našemu se začal podobat až kolem roku 105.

Slovo papír pochází ze slova papyrus, a jeho rozšířením byl postupně nahrazen drahý pergamen. 

Současný papír, ať už v podobě toho kancelářského, novinového nebo kartonové krabice je materiál, který je vhodný k recyklaci, a my ho v České republice sbíráme a třídíme dokonce už od 50. let 20. století.
Mimochodem, možná si někteří ještě pamatujete oblíbené školní sběry, nebo také cesty do výkupen surovin.  


Papír můžeme recyklovat dokonce několikrát, přesně řečeno 5 - 7 krát. Jelikož se vyrábí z dřevitých vláken, která se recyklací postupně zkracují, nedá se tento proces opakovat donekonečna, a z toho důvodu se některé papírové výrobky už netřídí. 


Jak na to – který papír třídit, a který ne, poznáme podle recyklačních značek – trojúhelníku z plných šipek s písmenným označením PAP (číselně 20-23, respektive 24-39).
Za pozornost určitě stojí, že 1 tuna vytříděného papíru může díky jeho recyklaci uspořit až 2 tuny dřeva potřebného k výrobě nového papíru.
Podle dlouhodobých statistik je u nás díky třídění papíru každoročně ušetřeno přes 2 000 000 stromů.

Papír a třídění – když bílá s modrou (ne)ladí

Jak jinak, bílá a modrá vždy patřily k sobě, a nejinak je tomu i u papíru, který třídíme do modrého kontejneru. Ale není papír, jako papír – opravdu tam neházejme všechno. 

Jaký papírový odpad třídit do kontejnerů?

  • Noviny;
  • časopisy, katalogy a letáky: nesmí mít křídovou či voskovanou povrchovou úpravu; 
  • kancelářský papír, sešity s měkkou vazbou – spony uprostřed vazby nevadí;
  • lepenkové krabice, kartony a kartonové výplně;
  • papírové obaly včetně balicích papírů bez povrchové úpravy (křídová, voskovaná apod.); 
  • knihy s měkkou vazbou (tzv. paperback), v případě knihy s tvrdou vazbou můžeme vyjmout a vytřídit vnitřní obsah, tvrdé desky patří do směsného odpadu;
  • obálky, mohou být i s fóliovým okénkem; v případě obálek s bublinkovou fólií můžeme třídit pouze tehdy, pokud fólii odstraníme a ideálně ji vytřídíme do plastu. 
  • krabičky od vajec, ruličky od toaletního papíru, pokud máme domácí kompost, můžeme vytřídit tam.

Jaký papírový odpad netřídit do kontejnerů?

  • Vlhčené ubrousky;
  • použité papírové kapesníky a utěrky;
  • znečištěné a mastné krabice od pizzy;
  • použité pleny nebo dokonce tampony a jiné použité a znečištěné papírové hygienické potřeby; 
  • papír znečištěný od barev, ani pauzák;
  • fotografie;
  • účtenky tištěné na termopapír.  

Obecně je při třídění papíru důležité dodržovat některé zásady – netřídit papír: mastný, znečištěný, mokrý, s některými povrchovými úpravami (křídový, povoskovaný, lakovaný, pokovený, potažený vrstvou plastu apod.

Víte, že…
Papírové filtry z kávovaru i s lógrem můžeme využít k obohacení kompostu? Jsou totiž biodegradabilní, to znamená, že se v přírodě rozloží. A o přírodu nám přece jde na prvním místě. 

 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*