Hurá na výlet! Co zabalit ke svačině, když je venku zima a mráz?

Venku mrzne a my se chystáme na výlet do přírody. Co bychom si s sebou měli zabalit kromě teplého oblečení a horkého čaje? Přece výživnou svačinu a pití, které zasytí a zahřejí! Článek na Jakvkuchyni.cz poradí, na čem si v zimě pochutnat.

Hurá na výlet! Co zabalit ke svačině, když je venku zima a mráz?
Jaké jídlo si zabalit na výlety, když je venku zima a mráz? Do jakých obalů jídlo a pití balit a recept na domácí toust na Jakvkuchyni.cz! (Zdroj: Shutterstock.com)

Co jíst, když je venku zima a mráz?

V zimě máme často chuť na vydatné a teplé jídlo. Nemůžou za to jen naše chuťové buňky, ale také cévy.
Ty se v chladu totiž stahují, aby zabránily úniku tepla. Právě proto se choulíme, když je nám zima.
Aby se tak nedělo, říkají si naše cévy o teplé jídlo, které nám tělo prohřeje zevnitř. Teplé potraviny také vyvolávají lepší náladu. A právě tu v období mrazů potřebujeme nejvíce.

Jaké jídlo bychom měli v zimních měsících zařadit do našeho jídelníčku? 

Začněme před výletem kvalitní snídaní! 

Během noci naše tělo regeneruje a hned po ránu potřebuje doplnit spotřebovanou energii. Pro celodenní fungování bychom si měli k snídani dopřát přibližně 25 % denního příjmu kalorií.

Jaké jídlo je ideální jako snídaně nejen v chladných měsících?

Ideální volbou je ovesná kaše. Výborná je zdobená ovocem, oříšky, medem a skořicí.

TIP
Při její přípravě si můžeme s dětmi povídat a nechat je podílet se na zdobení. Pomocí ovoce a oříšků vykouzlíme na kaši rozesmátý obličej, sluníčko nebo květiny. Taková krásný dobrota bude dětem skvěle chutnat.

Po snídani hurá na výlet! 

Kvalitní a teplá snídaně nastartovala náš metabolismus a navíc nás zasytí a my můžeme s novou energií vyrazit do přírody.
Nezapomeňme si zabalit svačinu, abychom na výletě neměli hlad a měli dostatek energie, která na cestách přijde rozhodně vhod.

Jaké jídlo si s sebou zabalit do batohu na svačinu na zimní výlety?

 • potraviny s dostatkem bílkovin, vitamínů a vlákniny (podrobněji v seriálu Malý průvodce výživou); 
 • sendviče s trhaným masem, nebo šunkou; 
 • vajíčka ve skořápce uvařená natvrdo;
 • sušené ovoce a ořechy;
 • buchtu, nebo kousek čokolády;
 • sušené maso;
 • zeleninový nebo masový vývar uzavřený v termosce;
 • horký černý, bylinkový nebo ovocný čaj, ideálně slazený medem, který nám dodá energii. 

zdrava svacina

Při přípravě svačiny v zimních měsících je vhodné se vyhnout těmto potravinám:

 • syrové zelenině o ovoci;
 • máslu;
 • rohlíkům;
 • zelenému čaji;
 • studené vodě. 

Proč? Odpověď je jednoduchá – všechny tyto potraviny ochlazují.

Tipy, jak zabalit svačinu na cesty do zimní přírody?

Jídlo a pití v mrazu rychle vychladnou. My ale potřebujeme, aby nám potraviny i nápoje vydržely horké co nejdéle. Jak na to? 

 • Svačinu zabalíme do termo obalů. Plastové krabičky zbytečně zabírají místo v batohu a navíc jsou těžké. Na cestách se počítá každý gram, proto jsou k balení jídla na cesty vhodné termosáčky.
 • Pokud je opravdu velká zima, je dobré si přibližně půl hodiny před občerstvením umístit svačinu co nejblíže k tělu. Jídlo si díky tomu ohřejeme vlastním tělesným teplem. 
 • Dětem schováme ovocné smoothie nebo ovesnou kaši do svačinové kapsičky. Tyto kapsičky mají jednu velkou výhodu: najíme se z nich i při chůzi a jsou znovupoužitelné.
  Svačinová kapsička potěší i dospělé. Přidáme do ní chia semínka, zelený ječmen, goji nebo jiné superpotraviny a rázem máme výborný dezert. 
 • Obzvlášť v zimních měsících je vhodné nepodcenit výběr termosky. Ty opravdu kvalitní udrží tekutiny horké až 10 hodin. Teplý čaj nebo vývar se nám na cestách budou hodit. 

Na výletě nevyhazujeme v žádném případě odpadky do přírody! Veškeré obaly schováme do batohu a vytřídíme je při další vhodné příležitosti, kde je roztřídíme. Alobal patří do sběrné nádoby na drobný kovový odpad, igelitové sáčky do žlutého kontejneru na plast. Největší radost ale přírodě uděláme, když použijeme svačinové sáčky a boxy. Doma je jen umyjeme a na příštím výletě nám opět perfektně poslouží. 

Na výlet nejen do zimní přírody potřebujeme svačinu, která nám dodá dostatek energie a snadno se jí i za chůze. Pojďme si připravit sendvič, který nás zasytí. Chutnat bude i dětem!

Tak krásné výlety v přírodě a třiďte odpad vždy a všude!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*