Udržitelnější životní styl: tvoříme s dětmi z odpadu 

Také máte rádi, když vám pod rukama něco vzniká? Ať už je to nějaká kresba, malba nebo trojrozměrné dílo? A víte, že umělecké a kreativní tvoření je relaxační aktivita, která navíc u dětí podporuje fantazii, umění se vyjádřit a podnikavost? Proto tvořte s dětmi – ideálním způsobem, který má navíc edukační rozměr, je použít k odpad, nebo to, co stvořila sama příroda a zakopneme o to v lese. Tvořte s dětmi s Jakvkuchyni.cz.

Udržitelnější životní styl: tvoříme s dětmi z odpadu 
Článek Udržitelnější životní styl: tvoříme s dětmi z odpadu na Jakvkuchyni.cz – 7 tipů na upcyklaci odpadu a 4 kouzelné tipy na předměty z přírodních materiálů. (Zdroj: shutterstock.com).

Kromě toho, že si při tvoření můžeme s dětmi o odpadu, jeho jednotlivých druzích a jejich dopadu na Zemi povídat, je to způsob, jakým jim můžeme ukázat, že i odpad může být vhodným zdrojem pro další využití.

Pokud odpad nevytřídíme, abychom tak umožnili jeho recyklaci, díky které se přemění na druhotnou surovinu, která slouží k výrobě nových produktů, můžeme ho použít k výrobě nových věcí. Kreativní tvoření je výzvou pro velké i malé a věřte, že díky upcyklaci mohou vzniknout opravdu krásné výtvory.

DOBRÉ VĚDĚT
Co je upcyklace?
 
Je proces, při kterém přetváříme odpadový materiál nebo použité výrobky v nový předmět, který má užitnou hodnotu. Díky tomu může odpad získat nový a jiný účel i využití (např. z konzerv vyrobíme květináče na bylinky atd.).
Tento nový výrobek má pak má často i jiné vlastnosti, a upcyklací odpadu se dokonce může zvyšovat kvalita.

Upcyklace z odpadu – tvoření s přidanou hodnotou

Oblíbeným odpadovým materiálem s širokými možnostmi kreativního využití jsou papírové roličky od kuchyňských utěrek či toaletních papírů, kartony od vajec, víčka od PET lahví ale i samotné lahve, či kartonové krabice.

Fantazii se meze nekladou a tak můžeme kombinovat i jiné materiály, v tom případě je ale potřeba si uvědomit, že kdybychom chtěli naše dílo někdy vytřídit, nemusí se od sebe podařit jednotlivé materiály oddělit.

Pokud nechceme vytvářet “hodnotná umělecká díla”, ale jde nám třeba o výrobu domečku či panďuláka na hraní pro děti, pak je lepší kombinovat stejné druhy odpadu, abychom je, až přijde jejich čas, mohli vytřídit a dopřát jim tak materiálovou přeměnu v nové výrobky.

Typická ukázka upcyklace, kdy se od sebe těžko oddělují jednotlivé druhy materiálů, a tím pádem je v podstatě nemožné vytřídit jednotlivé složky  z výrobku a odpad tak recyklovat, jsou například obrázky doplněné o chomáčky vaty, nebo papírové zvířátko s plastovýma očima, plastové  trubky omotané papírovou lepicí páskou, na které jsou nánosy barev a nalepená papírová hlava zvířete apod..
Proto je vhodné začít nad postupem lépe přemýšlet a zkusit třeba udělat spoje dočasné, aby mohl být výrobek časem rozebrán a jeho jednotlivé součásti vytříděny a poslány k recyklaci.

7 tipů na tvoření s dětmi z různých druhů odpadu:

Vyprodukovaný odpad by měl skončit nejlépe vytříděný v barevných sběrných nádobách, díky tomu umožňujeme jeho efektivní využití, pokud nám ale poslouží k tvoření s dětmi, plní také důležitou roli. Teď už se stačí jen inspirovat…

Pozvánka z papíru

Tvoříme s dětmi: vyrobte si z papíru krásná přání či pozvánky.

Pomocí upcyklace papírové krabice můžeme s dětmi vyrobit krásné pozvánky na narozeninovou oslavu s kamarády.

(Zdroj: Pinterest.com/kamsdetmi.com)

Záložky z papíru

Tvoříme s dětmi: hravé papírové záložky budou možná i příjemnou motivací ke čtení. 

Věděli jste, že jednoduchou technikou můžeme starému papíru vdechnout nový život a upcyklovat ho na záložku? Zabere to jen chvilku.

(Zdroj: Pinterest.com/thehubs.com)

Krmítka z nápojových kartonů

Co s prázdnými obaly od nápojů? Vyrobte si z nich krásný a pestrá krmítka pro ptáky. Děti budou z tohohle tvoření nadšené a ptáci taky!

Upcyklací nápojových kartonů můžeme vyrobit nejen krmítka pro ptáky, ale i domečky, nebo krabice na poklady.

(Zdroj: Pinterest.com/momablog.com)

Ruličky od toaletního papíru jako rakety

Z ruliček od kuchyňských utěrek či od toaletního papíru poslouží k výrobě raket! Kdo by nechtěl mít hlavu v oblacích?

Ruličky od toaletního papíru má doma každý, pojďme je využít pro další tvoření a hru.

(Zdroj: Pinterest.com/iridescecnt0023/)

Svícny, stojany na tužky nebo vázičky ze sklenic

Stačí prázdná sklenice od okurek či kompotu, barvy a provázek. Vytvořte s dětmi.

Pokud skleničky nevyužijeme pro zavaření úrody, můžeme je povýšit na vázičky, svícínky, nebo nádoby na tužky.

(Zdroj: Pinterest.com/mithi6250/)

Hravá zvířátka z tyček od nanuků

Vytvořte s dětmi hravá zvířátka, postačí jen dřívka od nanuků, barvy a umělá očka.

Upcyklací tyček od nanuků můžeme vytvořit celou zoologickou zahradu.

(Zdroj: Pinterest.com/notrab/)

Starý kufr jako sada pro malé objevitele

Balicí papír, přírodní provázek, staré sklenice s víčky, nebo plastové dózy – to zní jako ideální základ pro kufřík pro malé průzkumníky.

Ze starého nové – vdechněme život již zdánlivě starým a nepoužitelným věcem

(Zdroj: Pinterest.com/barleyandbirch/)

Upcyklace ale rozhodně není jen záležitostí využívání odpadu, nebo nepotřebných věcí z domácnosti

Upcyklace a přírodní materiály

Další kapitolou je tvoření z přírodních materiálů, kdy opět platí, že pokud zvolíme dočasné spoje, nebo práci s jutovým provázkem, nebude problém zanechat výrobek v přírodě, nebo ho je můžeme nechat zkompostovat.

Další tvoření, na které můžeme použít přírodní materiály, je tvorba různých obrázků, nebo geometrických obrazců a objektů (úkryty, domečky pro zvířátka apod.).

Budeme překvapeni, kolik toho děti dokáží vymyslet s pár klacíky, šiškami či žaludy. Stačí jim dát prostor a čas a užít si s nimi proces tvoření.
V takovém případě navíc nemusíme řešit oddělování použitých materiálů a úklid, příroda tento odpad rozloží.

4 tipy na tvoření s dětmi z přírodních materiálů

Co si s dětmi vyrobit z rostlin, větviček či dřevěných špalíků? Taková krása okouzlí velké i malé!

Krásné rostlinné lampičky

Tvoření s dětmi je plné výzev – co takhle nasbírat květiny a zkusit vyrobit závěsné lampičky?

Stačí trocha starého papíru, rostliny nasbírané při vycházce a kousek drátu a nová lucernička je na světě.

(Zdroj: Pinterest.com/wynterrayn/)

Závěsné krmítko z klacíků

Stačí jen pár větviček a provázek a neměla by chybět troška zručnosti. Pak už vám bude zahradu zdobit krásné krmítko a s dětmi se budete moct těšit z pohledu na krmící se ptáky.

Výroba krmítka je sama o sobě příjemnou záležitostí, výrobek nám bude dělat radost ještě dlouhou dobu. Vyrobme si krmítko a nalákejme ptáky, které budeme moci zblízka pozorovat.

(Zdroj: Pinterest.com/wynterrayn/)

Barevný had ze špalíčků a barevných korálků

Vyrábíme s dětmi – pestrý had ze dřeva a provázků procvičí u dětí nejen znalost barev, ale také motoriku a odměna stojí za to!

Pro výrobu hada můžeme využít především přírodní materiál, který s dětmi nasbíráme v lese.

(Zdroj: Pinterest.com/mamamal3ch/)

Počítadlo z přírodnin

Vyrobte si s dětmi počítadlo z přírodních materiálů – stačí dřevěné špalíky, provázek a třeba kaštany.

Při výrobě počítadla můžeme využít děti jak pro sběr materiálu, tak s nimi můžeme nařezat dřevěné špalíčky a nechat je popsat číslicemi. Uvidíme, že pak děti budou mít k počítadlu úplně jiný vztah.

(Zdroj: Pinterest.com/lucy_merrick/)

TIP
Věděli jste, že z 
avokádových pecek mohou vzniknout nádherná “miminka”? Stačí domalovat obličejík, zabalit do povijanu a hračka je na světě. 
Nezapomeňte dát dětem prostor, nechte se překvapit jejich invencí a originalitou při výběru a kombinaci materiálů. Na internetu je mnoho návodů, které můžeme nechat vyzkoušet nejen děti.

Tvoření s dětmi hraje důležitou roli ve výchově

A tady je také na místě si položit otázku, co od upcyklace s dětmi očekáváme? Jestli chceme v dětech vzbudit kreativitu, pak můžeme tvořit z čehokoli cokoli a ani se nemusí jednat o upcyklaci.
Pokud chceme dětem ukázat šetrnější přístup k věcem, které nás obklopují a že i “bezcenný odpad” můžeme proměnit v něco hodnotného, pak je upcyklace správnou cestou.
Může to samozřejmě být i otázka, jak přistupujeme ke zdrojům – odpad můžeme posbírat doma, nemusíme ho kupovat, současně můžeme touto cestou ušetřit peníze rodinnému rozpočtu.
A na závěr – pokud nejsme profesionální umělci, je daleko důležitější samotný proces tvoření, než výsledek.

Žít v duchu trvalé udržitelnosti

Pokud chceme opravdu dětem ukázat ohleduplnější přístup k přírodě a životnímu prostředí, je důležité přistupovat k tomuto tématu systematicky – tedy kromě ukazování, že odpad můžeme dál využívat, je potřeba dětem také zdůrazňovat, že primární zdroje a životní prostředí šetříme i třeba tím, jak hospodaříme s vodou během čištění zubů či mytí nádobí.
Že je důležité nakupovat s rozmyslem, abychom jídlem neplýtvali. Pokud to jde, tak kupovat lokální a sezónní potraviny a ty, které nesmíme hned či odřezky a zbytky se pokusit také využít – nejlepší je vařit beze zbytku.
Výběr zboží by měl například zohledňovat velikost a materiál obalů, čímž můžeme eliminovat zbytečné množství odpadu, nebo takového odpadu, která nelze recyklovat (například kombinované obaly jako jsou sáčky na koření, sušené polévky apod.).
No a úplnou samozřejmostí by mělo být v každé domácnosti třídění odpadu. Díky tomu umožňujeme jeho recyklaci či energetické využití a tím snižujeme množství odpadu, ukládaného na skládky odpadu. Navíc díky tomu zmenšujeme naši uhlíkovou stopu.

Uhlíkovou stopu produkuje a zanechává na Zemi každý z nás jakoukoli realizovanou činností. Právě uhlíková stope je jedním z ukazatelů, kterým se měří dopady našeho chování na vliv změny klimatu. Podrobněji v Tříděním odpadu snižujete uhlíkovou stopu.
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*