Sójový nápoj si oblíbíte více než kravské mléko. Připravte si ho doma sami

Nedělá vám klasické mléko dobře? Pokud nyní smutně přikyvujete, otevřeli jste si správný článek. Dnes si rozebereme, proč mnoho lidí trápí intolerance na laktózu, jaké existují možnosti náhrady kravského mléka, a také si prozradíme recept na domácí sójový nápoj.

Sójový nápoj si oblíbíte více než kravské mléko Připravte si ho doma sami

Intolerance na laktózu

To, že trpíme intolerancí na laktózu, poznáme poměrně jednoduše – po pozření kravského mléka nebo jiných mléčných výrobků s obsahem laktózy se u nás může projevit některý z těchto příznaků:

  • křeče v břiše,
  • plynatost,
  • průjem.

V extrémních případě se dokonce setkáváme také se zvracením nebo zácpou.

2 druhy laktózové intolerance

První se označuje jako primární (někdy také prvotní) a může za ni naše genetika. Jde o to, že když se nacházíme v kojeneckém věku, je naše tělo perfektně připravené laktózu strávit.
Bohužel o tuto schopnost s přibývajícím věkem přicházíme a s laktózou se vypořádáváme stále obtížněji. Studie dokonce ukazují, že mnoho lidí ve věku 60 let a více nestráví laktózu vůbec. Zajímavé je, že intolerancí na laktózu trpí dospělí jedinci nejvíce v Asii, Africe a v Jižní Americe, naopak nejméně se s těmito komplikacemi potýkají obyvatelé severní Evropy, Severní Ameriky a Austrálie.

Sekundární intolerance, neboli druhotná, vzniká při závažných onemocněních, jakými jsou například celiakie, nebo zánětlivé onemocnění střev. V České republice se s tímto druhem intolerance potýká maximálně 20 % populace.

Jaké jsou alternativy kravského mléka?

Dalším důvodem, proč se lidé uchylují k alternativám kravského mléka je ten, že jednoduše nechtějí podporovat mléčný průmysl. Proč? Není žádným tajemstvím, že se se zvířaty nezachází zrovna nejlépe.
Naštěstí žijeme v době, která nám nabízí mnoho alternativ, a my si můžeme poměrně jednoduše vybrat nápoj, který mléko v našem jídelníčku zastoupí. Zde je několik příkladů:

Ptáte se, proč tyto alternativy označujeme slovem “nápoj” místo “mléko”? Je to proto, že žádný z nich není živočišného původu a zákon zakazuje, aby se tyto nápoje jako “mléko” označovaly..

sójové mléko

Sója

Věděli jste, že sója obsahuje 2,5 krát více bílkovin, než stejné množství masa? A to není vše. Také v ní najdeme přibližně 30 % sacharidů, 18 % tuků s významným množstvím lecitinu a řadu vitamínů ze skupiny B.

Kvalitní tuky ze sójových výrobků chrání naše tepny před kornatěním a zároveň mají blahodárný vliv na nervovou soustavu. Pokud se o nás pokouší deprese nebo jiná neuróza, sójový nápoj nám může pomoci se s danou situací lépe popasovat.

Domácí sójový nápoj

Domácí sójový nápoj

V ČR si můžeme sójový nápoj koupit v obchodě, nebo si ho můžeme jednoduše připravit doma. Kromě toho, že toto “mléko” nahradí v...

Recept - suroviny a postup

 

Sójové boby s největší pravděpodobností pořídíte v plastovém obalu. Myslete na přírodu a obal vyhoďte do žlutého kontejneru, který je určený přímo na plasty. Nebo více zapátrejte a pokuste se najít sójové boby v papírovém obalu. Proč? Na to vám možná odpoví OSN: „Podle některých odhadů při rychlosti, s jakou vyhazujeme produkty z plastů – lahve, tašky a kelímky na jedno použití – bude do roku 2050 v oceánu více plastů, než ryb. Odhadem bude mít  99 % mořských ptáků v útrobách úlomky plastů.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*