Mandlové mléko

Mandlové mléko působí v těle zásaditě. Ořechy obecně neutralizují vnitřní prostředí a současně dodávají tělu cenné minerály, jako především vápník, hořčík nebo draslík.
 • Encyklopedie
Mandlové mléko působí v těle zásaditě. Ořechy obecně neutralizují vnitřní prostředí a současně dodávají tělu cenné minerály, jako především vápník, hořčík nebo draslík.
 • Encyklopedie
/wp-content/uploads/2015/12/ico_talir.jpg
Porce
2 hrníčky
/wp-content/uploads/2015/12/ico_hrnec.jpg
Doba přípravy
30 minut
/wp-content/uploads/2015/12/ico_hodiny.jpg
Chod
Suroviny
  mandle 1hrníček
  voda 2hrníčky
Pokyny
 1. Mandle namočíme přes noc do vody, druhý den vodu slijeme a mandle pomixujeme.
 2. Přidáme čistou vodu a pořádně rozmixujeme, dokud nezačne mléko pěnit. Pak můžeme osladit a ještě jednou promixovat.
 3. Mléko přecedíme přes plátno, kávový filtr, jemnou látku nebo síto.
 4. Ozdobit jej můžeme mátou, nebo do mléka nakrájet kousky hořké čokolády, skořici, muškátový oříšek.vanilkou – tou si můžete dochutit všechna podomácku vyrobená mléka.
 5. Drť z mandlí můžeme přidat do bábovky nebo do muffinů.
 6. Kamarádka tuto drť sušila v troubě (zhruba 3 hodiny na nízkou teplotu) a měla dobré sušenky.
 7. Případně můžete drť zmrazit a někdy použít během pečení (nejlépe vánočního).

4 komentáře k článku “Mandlové mléko”

 1. Dobrý den, v některých receptech na rostlinná, maková, ořechová mléka je v postupu, že se mají semena, ořechy apod. přes noc namočit, pak vodu SLÍT a mixovat v NOVÉ ČERSTVÉ vodě, někde doporučují mixovat v původní vodě, ve které to bylo namočené přes noc. Tak co je správně???
  Vegani – ženy – osteoporóza… jaká je zhruba dávka např. na týden, kolik by takového mléka měla vypít žena kolem 50ti let kvůli dostatečnému příjmu vápníku???
  Děkuji za info

  1. Milá Lenko, děkujeme za zajímavou otázku. Názory se různí, zda vodu slévat či neslévat. My doporučujeme použít čerstvou vodu, protože má pak mléko lepší chuť. Vápník z mandlí má také lepší biologickou využitelnost. V mandlích je cca 300 mg vápníků na 100 gramů, doporučená denní dávka je 800 – 1500 mg. Buď tedy potřebujete mléko z 300 g mandlí, nebo mandlové mléko doplníte dalšími zdroji vápníku, např brokolicí (100 g obsahuje 400 mg vápníku). Doufáme, že jsme Vám pomohli. Krásný den!

 2. Dobry den. Muze mandlove mleko pit trilete dite misto kravskeho mleka? A jake mnozstvi muze za den vypit? Je to dobra nahrada kravskeho mleka? Obsahuje dost vapniku a jine vitaminy a mineraly, ktere dite potrebuje nebo byste doporucili radeji jine obilne nebo orechove mleko nebo je vhodne to stridat? Dekuji za odpoved. Sonntagova

  1. Dobrý den Deniso, děkujeme Vám za dotaz.
   Rostlinné nápoje bohužel nejsou plnohodnotnou náhradou kravského mléka. Obsahují jednak méně bílkovin, ale i vitaminů a minerálních látek než mléko (s výjimkou těch nápojů, které jsou o ně uměle obohaceny, některé se obohacují vápníkem na hodnoty kravského mléka, ale zde je vápník hůře dostupný pro organismus). Pozor pak na sušené rostlinné nápoje, které jsou problematické i z pohledu obsahu nasycených a transmastných kyselin. Při jejich výběru čtěte vždy obal a sledujte množství vstupní suroviny, přítomnost dochucovadel a cukru. Rostlinné nápoje doporučujeme jen jako zpestření jídelníčku, řekněme 100ml/den a vhodná je i pestrost, jak uvádíte, ale žádné oficiální doporučení stanoveno není, nemělo by to jen být na úkor jiných mléčných výrobků, tedy zdrojů esenciálních aminokyselin, vápníku atd. U malých dětí je pak na místě pozorovat případné alergické reakce na nápoje např. sojové, ořechové. (S odpovědí nám pomohla Poradna Nutrifit). Přejeme krásný den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*