Rostlinné mléko si vyrobte sami – za pár korun

mleko-kokos Chcete si doma vyrobit ořechové, mandlové nebo kokosové mléko. Je to snazší, než jste si myslely! Po domácku vyrobená rostlinná mléka by se měla připravovat z co nejkvalitnějších a pochopitelně i nejčerstvějších surovin. Nejvděčnějšími strávníky budou děti, které díky ořechovým  mlékům do sebe dostanou velké množství minerálů, vitaminů a bílkovin. Doma si můžete připravit různá rostlinná mléka, u kterých hrozí jen jedno jediné nebezpečí: Jsou vysoce návyková!

Pokud se vám doma nechce nic vyrábět, v běžné síti obchodů si můžete koupit kokosové, obilné, rýžové nebo sójové mléko s různými příchutěmi, jako jsou vanilka, mandle, apod. U kravského mléka je příchutí a možností opravdu velká spousta. Ovšem  pro ty, kteří trpí alergií nebo jakoukoliv nesnášenlivostí  na kravské  nebo jiné živočišné mléko, jsou  naštěstí různé alternativy.

Pokud máte dobrou radu, tip nebo trik, napište  nám do komentářů  k tomuto článku na Facebooku – tři nejlepší nápady odměníme drobným dárkem  do vaší kuchyně.

Mandlové mléko

Mandlové mléko

Mandlové mléko působí v těle zásaditě. Ořechy obecně neutralizují vnitřní prostředí a současně dodávají tělu cenné minerály, jako...

Recept - suroviny a postup

Obilné nebo ořechové mléko libo-li?

Podobně si můžeme připravit mléka z jakékoliv obiloviny (pohanka, špalda, oves, žito apod.). Hrneček obilovin nechte na noc namočený, následně směs krátce povařte a po vychladnutí rozmixujeme ve vodě. Použijte necelý litr vody, z více vody budete mít řidší směs, z menšího podílu vody budete mít hustější směs, která chutná jak plnotučné mléko. Směs pak také procedíme přes sítko a můžeme libovolně dochutit.

Stejně tak můžete doma vyrobit mléka z ořechů. V něm je mnoho vitaminů v tucích rozpustných (A, D, E, K), nenasycených mastných kyselin a rostlinných bílkovin.

Ořechy (lískové, vlašské, para nebo kešu) namočte do vody nejméně na čtyři hodiny nebo přes noc. Zvláště kešu ořechy je třeba nechat  namočené déle, nejméně na 4 hodiny ve vodě – obsahují  totiž enzym  inhibitor, který někteří  lidé špatně  tráví. Na necelý litr mléka je ideální použít 300 g ořechů. Pak ořechy rozmixujte, přeceďte a podle chuti oslaďte.

Sójové mléko chutná i léčí

Sójové mléko chutná i léčí

Tento druh mléka je snadno stravitelný. Obsahuje látky podporující činnost mozku, snižuje hladinu cholesterolu a je vhodnou prevencí...

Recept - suroviny a postup
Kokosové mléko

Kokosové mléko

Je bohatým zdrojem minerálů, vitamínů a vlákniny, které organismus okamžitě přijme, a tím zvyšuje svou obrany schopnost a vitalitu....

Recept - suroviny a postup
Pokud jste to během vaření přehnali s kořením, dejte do omáčky kokosové mléko, které vám vaše jídlo nejen zachrání, ale také krásně zjemní.

Autorka: Šárka Nováková

2 komentáře k článku “Rostlinné mléko si vyrobte sami – za pár korun”

    1. Dobrý den, to samozřejmě záleží podle chuti. Do kávy můžete použít jakékoliv mléko. Pěkný den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*